Vaterpolofinale prvenstva

Jadran sačuvao prednost domaćeg bazena: za povijesnu prvu titulu potrebna im je još samo jedna pobjeda protiv Juga

Piše Iva Majić
3. svibnja 2023. - 20:35

Jadran je pred domaćom publikom poveo 2:1 u trećoj utakmici finalne serije prvenstva Hrvatske. I to kakvoj utakmici!

Pun i glasan Poljud! “A neš ti”, kao da je to neka novost... Ali ovaj put mislimo na bazen. Ponovno kao i prošle dvije utakmice, poveo je Jug, a iz peterca je bio precizan Žuvela. Ali naučili su jadranaši lekciju, pa je tako Burić odmah zabio za 1:1. Mogao je Jadran i povesti, ali Popadić je bio na razini i skupio nekoliko bitnih obrana. Jugaši su to iskoristili i tako prvu četvrtinu završili s 2:4 u njihovu korist.

Drugu četvrtinu otvorio je Marinić Kragić i smanjio na 3:4. Zatim dugo nije bilo gola, obrane s obje strane su odradile dobar posao. Sredinom druge četvrtine, Burić upisuje pogodak za treće izjednačenje na utakmici. Tribine su od početka bile pune i glasne, a onda su proključale za prvo vodstvo Jadrana. Tomasović je asistirao Bukiću koji je to, u odbojkaškom stilu pospremio u mrežu Juga za 5:4. Međutim, nije dugo trajalo vodstvo domaće momčadi, za 5:5 je bio precizan Joković i postavio rezultat na polovici utakmice.

Zović je otvorio nastavak susreta za 6:5 na semaforu. Dug period igre je bio bez golova, a onda je Vjekoslav Kobeščak pozvao minutu odmora, i isplatilo se, jer su u sljedećoj akciji preko Jokovića izjednačili na 6:6. Pjenilo se žestoko u bazenu, ali i na tribini. Svašta se vikalo, atmosfera je bila uzavrela, a onda ju je dodatno potpalio pogodak Dobuda za 7:6 u korist Jadrana. Koliko je izjednačena i tvrda utakmica bila, dovoljno govori podatak da je treća četvrtina završila ovim rezultatom.

U zadnjoj dionici, Jadran je opet osvojio “plivanje za loptu”, ali to kao da je postala normala za splitsku momčad, odnosno za Zovića. Bitan napad su zatim imali domaćini, prilika za “plus dva”. Nekoliko dodavanja i lopta je bila kod Bukića, a u svoj toj buci na bazenu, netko je s tribina povikao “ajmo Luka”. Ne vjerujemo da ga je čuo, ali ga je poslušao i pospremio loptu u mrežu Popadića za 8:6. Nije dugo bilo gola, ali onda su jugaši smanjili za 8:7.

Međutim, prava drama je krenula dvadesetak sekundi prije kraja. Lopta u rukama gostujuće momčadi, tribine na nogama, vika, vatrena atmosfera, a u svom tom “derneku”, Jadran je uspio doći do lopte i pospremiti još jedan gol u mrežu Dubrovčana. A za konačnih 9:7 u strijelce se upisao i vratar Anić!

Odlična i napeta finalna serija. Vrhunski vaterpolo se igra i u Poljudu i u Gružu, a ništa manje nije bilo ni za očekivati jer ipak se radi o državi europskih prvaka... Idući susret je u utorak 9.5. u Dubrovniku, s početkom u 18:50.

SEMAFOR

JADRAN SPLIT-JUG AO 9:7 (2:4, 3:1, 2:1, 2:1)
Split Bazen u Poljudu. Gledatelja: 500

Suci: Štampalija (Hrvatska) i Colombo (Italija)

JADRAN SPLIT: Marcelić, Burić (2), Marinić Kragić (1), Čagalj (1), Butić, Pejković, Bukić (2), Tomasović, Delić, Dobud (1), Šetka, Dužević, Anić (5 obrana; 1 gol), Zović (1).
Trener: Jure Marelja

JUG ADRIATIC OSIGURANJE: Popadić (15 obrana), Burđelez, Fatović, Zvono, Joković (3), Vukojević, Biljaka, Lazić, Kržić, Kakaris, Grgurević (2), Žuvela (2), Jurišić, Mozara. Trener: Vjeko Kobešćak.

Igrač više: Jadran 5/17, Jug AO 3/13

Peterci: Jug AO 1/1