Strani nogometWestfalenstadion

Ollie Watkins odveo Engleze u finale u zadnjim sekundama sudara titana u Dortmundu

Piše d.pe.
10. srpnja 2024. - 22:52

Nakon Španjolske, plasman u finale Europskog prvensta u Njemačkoj, izborila je i reprezentacija Engleske koja je u polufinalnom ogledu u Dortmundu pobijedila Nizozemsku sa 2-1.

Nizozemci su poveli u 7. minuti golom Xavija Simonsa, no u 18. minuti je Harry Kane izjednačio golom iz jedanaesterca. Pogodak odluke zabio je Ollie Watkins u prvoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena.

Engleska će u finalu, 14. srpnja u Berlinu igrati protiv Španjolske koja je u utorak u Munchenu pobijedila Francusku sa 2-1.

Sjajno je počela utakmica na Westfalenstadionu, "Oranje" je povelo već u sedmoj minuti sjajnim golom Simonsa. Napadač PSG-a, koji je prošlu sezonu proveo na posudbi u RB Leipzigu je osvojio loptu na 30-tak metara, sjurio se prema suparničkom golu, te sa 16-17 metara odlični pogodio za vodstvo.

"Gordi Albion" je izjednačio u 18. minuti iz kaznenog udarca kojeg je skrivio Denzel Dumfries oborivši Kanea. Engleski kapetan je sam izveo najstrožu kaznu pogodivši za 1-1.

U 30. minuti Dumfries se umalo iskupio za pogrešku, no pogodio je vratnicu nakon ubačaja iz kornera. Dvije minute kasnije okvir gola je pogodio i Phil Foden.

U nastavku susret nije bilo previše prilika, a trenutak odluke dogodio se u prvoj minuti nadoknade kada je Watkins sjajno pogodio na dodavanje Colea Palmera.

Podsjetimo, u utorak je Španjolska identičnim rezultatom porazila Francusku.

"Tricolori" su poveli u devetoj minuti golom Randala Kolo Muanija, no "Furija" je do kraja poluvremena okrenula rezultat golovima Laminea Yamala (21) i Danija Olma (25). U nastavku susreta više nije bilo golova.

Španjolskoj će to biti peto finale, do sada je slavila tri puta (1964, 2008, 2012), dok je 1984. izgubila od Francuske.

Englezi su drugi put uzastopce izborili finale EURO-a. Na posljednjem su u finalu u Londonu izgubili od Italije nakon izvođenja jedanaesteraca sa 2-3.

Susret je završio 1-1. Luke Shaw je doveo "Gordi Albion" u vodstvo u 2. minuti, a izjednačio je Leonardo Bonucci u 67. minuti.

Finale je u nedjelju, 14. srpnja u Berlinu.

Nizozemska - Engleska 1:2 (Simons 7./Kane 18., 11m., Watkins 90.)

Dortmund, Westfalenstadion

NIZOZEMSKA: Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake - Schouten, Simons, Reijnders - Malen, Gakpo - Depay

ENGLESKA: Pickford - Walker, Stones, Guehi - Saka, Mainoo, Rice, Trippier - Bellingham, Foden - Kane

Tijek utakmice pratite na portalu Slobodne Dalmacije

IZ MINUTE U MINUTU

Kraj utakmice

90 Pokušavaju Nizozemci do izjednačenja

90‘ igrat će se još 3 minute

90‘ okrenuo je Watkins stopera Nizozemske i sa 10-ak metara iskosa prizemno pogodio tik pored stative

Kirill Kudryavtsev/Afp

90‘ GOOOOOOOOOOOOOOOOOL Watkins

90‘ Njemački sudac navlači za Engleze, bijesan je Koeman

88‘ ubačaj Sake, sam je Palmer na 14 metara iskosa, ali udarac je neprecizan, opasno je bilo

86‘ žuti za Van Dijka zbog prigovora

85‘ žuti za Saku zbog oštrog prekršaja

83‘ opasno je bilo nakon ubačaja Gakpa, obrana Engleza je odbila u zadnji tren

81‘ Ništa od gola, nesuđeni asistent Kyle Walker bio je u zaleđu prilikom primanja lopte kaže VAR

80‘ Izlaze Kane i Foden, u igru će Watkins i Palmer

76‘ pokušao je Simons sa 13 metara, slabo

75‘ ispuhala se utakmica u drugom dijelu, nešto pokušavaju Nizozemci, ali ...

72‘ Bellingham je žestoko uklizao De Vriju i zaslužio žuti karton

Adrian Dennis/Afp

67‘ pritišću sad Nizozemci, spasio je sad Pickford ispred dvojice napadača Oranja, opasno je bilo

65‘ bomba Van Dijka sa 20 metara, sjajno brani Pickford

60‘ smirila se utakmica, pokušavaju nešto i jedni i drugi, ali bez veće prilike

52‘ ponovo su Englezi aktivniji, napadaju dok Nizizemci uglavnom igraju na kontranapade

47‘ jedna izmjena na svakoj strani. Weghorst umjesto Malena i Shaw umjesto Trippiera

46‘ počelo je drugo poluvrijeme

Kraj prvog dijela

45 igrat će se još 3 minute

44‘ kruže Englezi oko obrane Narančastih

42‘ smirila se malo utakmica, umorili su se akteri nakon odlične predstave prvih 40 minuta

40‘ tuče Foden sa 20 metara, ovaj put slabo

35‘ ulazi Veerman, izlazi Depay

33‘ odlična utakmica dosad

Kenzo Tribouillard/Afp

32‘ Pritišću Englezi sad, raspalio je Foden sa 20 metara, lopta ide u stativu, opasno je bilo

30‘ nakon kornera najviši je Dumfries, ali greda spašava Engleze

29‘ Munjevita kontra Nizozemske, u zadnji trenutak Walker odbija ispred Malena, opasno je bilo

28‘ Posjed lopte je 65 % - 35 % u korist Southgateovih nogometaša

25‘ Bolji su Englezi do sada

23‘ nakon munjevitog prodora iskosa, Fodenov udarac zaustavljaju Nizozemci na gol-liniji! Opasno je bilo

20‘ sudac Nijemac Felix Zwayer neće biti omiljena osoba u Nizozemskoj nakon ove utakmice

19‘ Bit će mnogo rasprave oko ovog penala

18‘ GOOOL zabio je Kane iz penala

16‘ penal je

15‘ odlična utakmica na samom početku, gleda se VAR zbog toga što je stoper Nizozemske udario Kanea nakon udarca

14‘ prošao je Saka, odbila se lopta do Kanea na 13 metara, udarac je silovit, ali lopta ide preko prečke