Strani nogometliga prvaka

Nemoguća golijada u Manchesteru, potpuni potop Crvene zvezde, šokirani Milan i PSG, uvjerljivi Atletico

Piše HIna
28. studenog 2023. - 22:58

Barcelona, Borussia Dortmund, Atletico Madrid i Lazio su momčadi koje su u utorak osigurale plasman u osminu finala nogometne Lige prvaka te sada imamo deset poznatih klubova koji će se natjecati u nokaut fazi elitnog europskog natjecanja.

Barcelona je mjesto u osmini finala osigurala pobijedivši Porto 2-1 na Olimpijskom stadionu u Barceloni. Za Porto su kobni bili Portugalci. Pepe je doveo goste u vodstvo u 30. minuti, ali je samo dvije minute poslije Joao Cancelo izjednačio. Strijelac se u 57. minuti prometnuo u asistenta za pobjednički pogodak, a njegov je ubačaj u mrežu pospremio Joao Felix.

Barcelona je s 12 bodova na vrhu ljestvice, a Porto i Šahtar imaju po devet bodova. Te će dvije momčadi u međusobnom dvoboju u Portu odlučivati u posljednjem kolu koja će se od njih pridružiti Barceloni u osmini finala iz skupine H.

U skupini E je sve odlučeno pobjedom Atletico Madrida 3-1 na gostovanju kod Feyenoorda u Rotterdamu i trijumfom Lazija koji je u Rimu svladao Celtic s 2-0 uz dva pogotka Cire Immobilea (82, 85).

Za Feyenoord su kobni bili njegovi igrači, jer su dva od tri pogotka gostiju zapravo bili - autogolovi. Prvo je Geertruida u 14. minuti prevario svog vratara za 1-0, da bi Gimenez u 81. minuti za konačnih 3-1 glavom svladao Bijlowa, kao da je napadač madridske momčadi. Jedini gol igrača Atletica bio je onaj za 2-0, a strijelac je bio Mario Hermoso, sjajnom reakcijom u kaznenom prostoru, kad je iz okreta uspio prebaciti domaćeg vratara.

U pogotku domaće momčadi svoju je ulogu imao i hrvatski reprezentativac Luka Ivanušec koji je u igru ušao u 70. minuti, a sedam minuta poslije je nakon njegovog ubačaja iz kuta Mats Wieffer glavom svladao Jana Oblaka.

Atletico (11 bodova) i Lazio (10) će u zadnjem kolu u Madridu odlučivati o prvom i drugom mjestu, a Feyenoord (6) će svoj europski put na proljeće nastaviti u Europskoj ligi bez obzira na ishod dvoboja sa Celticom (1).

U skupini F Borussia Dortmund je velikim trijumfom (3-1) nad Milanom na San Siru kolo prije kraja osigurala plasman u osminu finala, a za prvo mjesto će joj biti dovoljan i bod kod kuće protiv PSG-a u zadnjem kolu. Za treću uzastopnu pobjedu "crno-žutih" velike zasluge ima Marco Reus koji je u 10. minuti realizirao kazneni udarac za 1-0, a potom u 69. minuti asistirao Karimu Adeyemiju za konačnih 3-1. Milan je mogao prvi povesti već u 6. minuti, ali je gostujući vratar Gregor Kobel obranio penal Olivieru Giroudu. Samuel Chukwueze je uspio izjednačiti u 37. minuti, ali to je ostao jedini pogodak domaće momčadi. Za drugo vodstvo Borussije strijelac je u 59. minuti bio Jaime Bynoe-Gittens.

Drama se događala na Parku prinčeva, gdje je Newcastle golom Alexandera Isaka iz 24. minute vodio sve do osme minute dodatka poljskog suca Szymona Marciniaka. Tada je Kylian Mbappe iz sumnjivo dosuđenog kaznenog udarca izjednačio i ostavio PSG u igri za osminu finala.

Borussia je prva s 10 bodova, PSG je drugi sa sedam bodova, a po pet imaju Newcastle i Milan. Nijemci su jedini sigurni da nastavljaju svoj put i u nokaut fazi Lige prvaka, a priliku da im se pridruže imaju sve tri preostale momčadi. U zadnjem kolu Borussia će ugostiti PSG, a Newcastle je domaćin Milanu.

Rasplet u skupini G je bio poznat već nakon 4. kola. Manchester City i RB Leipzig su prošli u osminu finala, a sve do 55. minute dvoboja na Etihadu činilo se da će se Nijemci bodovno izjednačiti s vodećom momčadi u skupini, da bi na kraju ostali bez ičega.

Guardiolina momčad uspjela je doći i do pete pobjede, iako je RB Leipzig vodio 2-0 do 55. minute, a u velikom preokretu je asistencijom za izjednačenje na 2-2 sudjelovao i hrvatski reprezentativac Joško Gvardiol.

Lois Openda je bio dvostruki strijelac za njemačku momčad i "terorizirao" je obranu Manchester Cityja na otvorenom prostoru. Prvi pogodak je postigao u 13. minuti, a 20 minuta poslije je pobjegao svojim čuvarima u kontranapadu, a kad je ušao u kazneni prostor uspio si je pokraj Joška Gvardiola osloboditi prostor za udarac te pogoditi bliži kut pokraj nemoćnog vratara Stefana Ortege.

Preokret Cityja počeo je u 55. minuti golom Erlinga Haalanda, kojemu su gosti neuspješno pokušali postaviti zamku i uvesti ga u zaleđe. Domaća momčad je do izjednačenja došla u 70. minuti, kad je Joško Gvardiol oštrom loptom uposlio Phila Fodena na rubu kaznenog prostora. On se u primanju lopte oslobodio čuvara, a onda hladnokrvno pogodio donji suprotan kut.

Foden se u 87. minuti našao u ulozi asistenta. Sjajan proboj po lijevom boku završio je dodavanjem za Juliana Alvareza, a argentinski napadač je hladnokrvno pogodio mrežu za konačnih 3-2.

Joško Gvardiol je zamijenjen u trećoj minuti sučevog dodatka.

U drugoj utakmici ove skupine Young Boys je u Bernu svladao Crvenu zvezdu s 2-0 i time je švicarska momčad osigurala plasman u nokaut fazu Europske lige.

Pregled rezultata utakmica 5. kola nogometne Lige prvaka u skupinama E, F, G i H.

Liga prvaka - 5. kolo

SKUPINA E

Lazio - Celtic          2-0 (Immobile 82, 85)

Feyenoord - Atletico M. 1-3 (Wieffer 77/Geertruida 14-ag, Hermoso 57, Gimenez 81-ag)

Ljestvica:

1. Atletico Madrid      5  3  2  0  15-6  11

2. Lazio                5  3  1  1   7-5  10

3. Feyenoord            5  2  0  3   8-8   6

4. Celtic               5  0  1  4   3-14  1

SKUPINA F

Milan - Borussia D.  1-3 (Chukwueze 37/Reus 10-11m, Byone-Gittens 59, Adeyemi 69)

PSG - Newcastle      1-1 (Mbappe 90+8-11m/Isak 24)

Ljestvica:

1. Borussia Dortmund    5  3  1  1   6-3  10

2. PSG                  5  2  1  2   8-7   7

3. Newcastle            5  1  2  2   5-5   5

4. Milan                5  1  2  2   3-7   5

SKUPINA G

Young Boys - C. zvezda       2-0 (Nedeljković 8-ag, Blum 29)

Manchester City - RB Leipzig 3-2 (Haaland 55, Foden 70, Alvarez 87/Openda 13, 33)