Narasla im krila: RB Leipzig napravio veliko iznenađenje eliminacijom Atletica, Španjolce načeo njihov Dani Olmo

Piše Vedran Babić
13. kolovoza 2020. - 23:16
Lluis Gene/AFP

PSG protiv RB Leipziga, to je prvi polufinalni par Lige prvaka nakon što je njemački sastav iznenađujuće izbacio madridski Atletico 2:1. U samo 11 godina Leipzig je prošao put od osnutka i pete njemačke lige pa do polufinala Lige prvaka. Najveća je to pobjeda u njihovoj povijesti koju im je donio neočekivani junak, slično kao PSG-u dan ranije Choupo-Moting protiv Atalante.

Ime mu je Tyler Adams, on je 21-godišnji američki veznjak koji je u 88. minuti pogodio za pobjedu na stadionu Josea Alvaladea u Lisabonu. S lijeve strane idealno mu je loptu dao Angelino, on je neobjašnjivo ostao sam na rubu kaznenog prostora i opalio, a lopta se od Savića odbila i tako prevarila vratara Oblaka. Adams, koji ove sezone zbog ozljeda nije odigrao niti 1000 minuta, u igru je ušao petnaestak minuta ranije kao jedan od aduta s klupe trenera Juliana Nagelsmanna. Leipzigu se pridružio prošle godine iz New York Red Bullsa za „siću” od 2,6 milijuna eura, a sada je svom klubu donio meč u kojem će tražiti finale Lige prvaka.

Drugi Leipzigov heroj bio je bivši igrač Dinama Dani Olmo čiji je pogodak glavom – njegov najvažniji u karijeri - u 50. minuti donio Nijemcima prednost. Bilo je to zasluženo vodstvo jer je Atletico do tog trenutka pokazao malo ili ništa. Tek je Carrascov udarac u 13. minuti (obranio ga je Gulacsi) bio vrijedan spomena. Leipzig se postavio čvrsto i samouvjereno, niti malo ne odstupajući od igre kojom je u prethodnoj rundi izbacio Tottenham.

Tek je ulaskom Joaoa Felixa nakon primljenog pogotka Atletico živnuo i upravo je Portugalac vrijedan 126 milijuna eura u 71. minuti izjednačio iz jedanaesterca kojeg je on iznudio. Usprkos tomu, Leipzig se nije povukao i čekao produžetke. Poljubila ga je i sreća, nagradila ga za hrabar pristup tijekom cijele utakmice. Simeoneov Atletico ostao je dužan, baš je razočarao. Nije to bila ni sjena momčadi koja je u osmini finala šokirala Liverpool, a Leipzig je pokazao da može i bez svog udarnog napadača Time Wernera koji je potpisao za Chelsea.

Leipzigov strateg Nagelsmann posebna je priča. On je s 33 godine postao najmlađi trener polufinalist u povijesti Lige prvaka. Već je eliminirao dva velikana Tottenham i Atletico, može li i PSG? Saznat ćemo u utorak 18. kolovoza protiv PSG-a na stadionu Luz.

U preostala dva četvrtfinalna susreta sastaju se Barcelona - Bayern (petak, 21 sat), te Lyon - Manchester City (subota, 21 sat).

20. rujan 2020 20:57