Nakon stravičnih ubojstava prekinuta utakmica u Belgiji, Portugal deklasirao BiH, Nizozemska slavila u Ateni

16. listopada 2023. - 22:56

Utakmica F skupine kvalifikacija za EURO 2024. između nogometnih reprezentacija Belgije i Švedske prekinuta je na poluvremenu nakon što je u Bruxellesu ubijeno dvoje Šveđana.

Obje momčadi su postale svjesne situacije u poluvremenu, dok je predsjednik Švedskog nogometnog saveza bio evakuiran. Šveđani su odbili nastaviti utakmicu, što su "Crveni vragovi" prihvatili.

U trenutku prekida rezultat je bio 1-1. Gosti su poveli u 15. minuti golom Viktora Gyokeresa, a izjednačio je Romelu Lukaku iz jedanaesterca u 31. minuti.

Navijači na stadionu kao i novinari trenutno su zatvoreni unutar ograđenog prostora zbog sigurnosnih razloga.

Pucnjava se dogodila oko 19 sati u četvrti Molenbeek. Kako prenose mediji, počinitelj je navodno sišao s motora i otvorio vatru iz automatskog oružja usmrtivši dvije osobe za koje se navodi kako su bile u dresovima švedske reprezentacije.

Prema Het Laatste Nieuws, počinitelj je prvo pucao na više ljudi na ulici, koji su pokušali potražiti sklonište u zatvorenom prostoru. Počinitelj je tada navodno pucao u dvoje ljudi u taksiju, a zatim pobjegao. Navodno ima još ozlijeđenih.

Društvenim mrežama kruži video na kojem muškarac, vjerojatno počinitelj pucnjave, na arapskom govori da se osvećuje za smrt muslimana te da je upucao trojicu Šveđana. U njemu, kako prenosi ‘Sudinfo‘, tvrdi kako je pripadnik Islamske države. "Živimo za svoju vjeru, umiremo za svoju vjeru," rekao je u jednom od videa.

Glasnogovornica policije potvrdila je da su dvije osobe ubijene u pucnjavi u blizini središta belgijske prijestolnice, ali je odbila dati dodatne detalje. Kako prenosi Le Soir, policija je na tragu napadačima, a sve službe su na terenu.

Razina prijetnje za regiju glavnog grada Bruxellesa povećana je na razinu četiri koja se smatra "vrlo ozbiljnom", točnije "kada je prijetnja ozbiljna i vrlo neposredna".

Na X-u, bivšem Twitteru, Krizni centar također moli za "aktivan oprez". "Molimo ljude da odgode nepotrebna putovanja", poručila je glasnogovornics Laura Demullier.

A u susretu osmog kola kvalifikacija za EURO 2024. Portugal je u Zenici deklasirao Bosnu i Hercegovinu sa 5-0 upisavši i osmu pobjedu u skupini uz razliku pogodaka 32-2.

Gosti su sav posao obavili već u prvom poluvremenu postigavši svih pet golova. Prva dva gola zabio je Cristiano Ronaldo (5-11m, 21), a među strijelce su se upisali i Bruno Fernandes (25), Joao Cancelo (32) i Joao Felix (43).

Osim uvjerljive portugalske pobjede, susret je obilježio i incident u 39. minuti kada je jedan od domaćih navijača preskočio ogradu i potrčao prema Cristianu Ronaldu, čak ga je uspio zgrabiti za dres, no osiguranje ga je ubrzo odvelo sa stadiona.

U nastavku susreta nije bilo previše uzbuđenja, Portugalci su maknuli nogu s gasa i više nije bilo golova. Bio je to šesti međusobni susret ovih dviju reprezentacije i peta portugalska pobjeda uz jedan remi.

U drugom susretu Slovačka je na gostovanju pobijedila Luksemburg sa 1-0 u izravnom okršaju za drugo mjesto i sada ima pet bodova više od Lukseburga dva kola do kraja.

Pogodak odluke zabio je David Duriš u 77. minuti.

Island je bez većih problema porazio Lihtenštajn sa 4-0 golovima Gylfija Sigurdssona (22-11m, 49), Alfreda Finnbogasona (44) i Hakona Haraldssona (63).

Portugal vodi na ljestvici sa 24 boda, Slovačka ima 16, Luksemburg 11, Island 10, BiH devet, a na začelju je Lihtenštajn bez bodova.

U susretu skupine B Nizozemska je u Ateni pobijedila Grčku sa 1-0 ostvarivši važnu pobjedu u borbi za direktan plasman na EP.

Gostujući junak je bio Virgil van Dijk koji je u četvrtoj minuti nadoknade realizirao kazneni udarac. Gosti su imali jedanaesterac i u 28. minuti, ali je Odysseas Vlachodimos obranio udarac Wouta Weghorsta.

U drugom susretu Irska je sa 4-0 na gostovanju slavila protiv Gibraltara, a strijelci su bili Evan Ferguson (8), Mikey Johnston (29), Matt Doherty (60) i Callum Robinson (80).

Na vrhu skupine je Francuska sa maksimalnih 18 bodova, Nizozemska i Grčka imaju po 12 bodova, no Nizozemci imaju i susret manje. Do kraja kvalifikacija Grci će kod kuće igrati protiv Francuske, dok Nizozemce očekuju utakmice protiv Irske i Gibraltara. Četvrta je Irska sa šest bodova, a Gibraltar je na "nuli".