
Časopis Forbes redovito objavljuje listu onih koji najviše zarađuju tjerajući zazubice milijardama koje zarađuju puno manje.
Među onima koji puno zarađuju su i nogometaši, barem u Europi. Tako je nedavno objavljen popis najbolje plaćenih nogometaša svijeta. Iako kalendarska godina nije gotova, časopis je njihovu zaradu za sezonu 2022.-2023. izračunao na temelju sljedećih pokazatelja: ukupnu zaradu na terenu (osnovne plaće i bonusi) te procjene izvan terena koje odražavaju godišnji prihod od odobrenja, licenciranja, nastupa i memorabilija, kao i poduzeća kojima ti igrači upravljaju. Brojke su izvedene iz javno dostupnih baza podataka i razgovora s insajderima. Nisu uključeni prihodi od ulaganja kao što su isplate kamata ili dividende, ali jesu isplate od vlasničkih udjela koje su sportaši prodali. Iz ukupnih zarada nisu izuzeti poreze ni naknade za agente, objasnio je Justin Birnbaum za Forbes.
1. KYLIAN MBAPPÉ - 131,5 milijuna dolara
Prvi na Forbesovoj listi je 23-godišnji prvotimac Paris-Saint Germaina, koji je zaradio 131,5 milijuna dolara. Lavovskih 110 milijuna odnose se na plaće i potpis novog, trogodišnjeg ugovora za PSG, za koji je lobirao i predsjednik Macron. Tome treba dodati i procijenjenih 18 milijuna dolara od sponzora kao što su Nike, Dior ili Panini, a igrač je osnovao vlastitu produkcijsku tvrtku Zebra Valley, a i u drugim projektima je brz i aktivan kao i na terenu. A tek je počeo.
2. LIONEL MESSI - 120 milijuna dolara
Argentisnki reprezentativac i igrač PSG-a, koji se već osam godina s Ronaldom navikao izmjenjivati na prvome mjestu po zaradi ove sezone je drugoplasirani. Dio njegove zarade čini čak 55 milijuna dolara, triput više od Mbappéa. 35-godišnji nogometni virtuoz ima poslova i sa kriptovalutama i za njegovu mirovinu ne treba se bojati. Ako Argentina bude prva u Kataru, na Messijevu zadnjem Mundijalu, prognozira se da će zarađivati još više.
3. CRISTIANO RONALDO - 100 milijuna dolara
Portugalski igrač Manchester Uniteda morao se zadovoljiti finacijskom broncom. Utješno mu može biti da je rekorder po zaradi izvan igrališta, čak 60 milijuna dolara. Kao i Messi, i on je do prepona u biznisu. Rekorder je i po broju pratitelja na Instagramu, 37-godišnjem Portugalcu nedostaje tek 14 milijuna da dođe do pola milijarde.
4. NEYMAR - 87 milijuna dolara
Treći PSG-ovac među četiri najplaćenija ipak nije uspio doći do troznamenkastog broja milijuna i među prva tri, ali s 87 milijuna na računima Brazilca ne bi trebala izjedati zavist.
5. MOHAMED SALAH - 53 milijuna dolara
Liverpoolov virtuoz prošle se sezone okitio nagradama, ali i novim trogodišnjim ugovorom. Sve je to naravno utjecalo na zaradu egipatskog nogometaša, baš kao što iza njega i dalje stoji veliki Adidas.
6. ERLING HAALAND - 39 milijuna dolara
Kad u jednoj godini zaradiš gotovo dvostruko više milijuna dolara nego što imaš godina, onda gotovo da si na vrhu. 22-godišnji Norvežanin velike je prihode ostvario prijelazom u Manchester City, a uskoro bi trebao potpisati novi ugovor s Nikeom. Stari je bio težak četiri milijuna dolara, a novi bi trebao iznositi 18. Reklo bi se da će se Haaland dogodine popeti i više.
7. ROBERT LEWANDOWSKI - 35 milijuna dolara
Barcelonin centarfor kojega je Bayern hladno ispratio stroj je za golove, ali i za zaradu. Uz odličnu plaću i bonuse, u tome mu pomaže i ugovor s Nikeom. Koliko znamo, Lewandowski ne ulaže u ‘levandu‘, ali jest u vlastitu odjevnu marku "RL9", a Poljak je zbog navodne podrške ruskoj invaziji na Ukrajinu raskinuo ugovor s Huaweijem. Ne treba sumnjati da će skockani Poljak nastaviti zarađivati u nogometu i izvan njega.
8. EDEN HAZARD 31 milijun dolara
Ne znamo da li belgijski nogometaš u pauzama utakmica igra trenta uno, ali ove godine 31 je definitivno njegov broj. Naime 31-godišnjak je ove sezone uprihodio ravno 31 milijun dolara. Ipak, Hazard nije posve zadovoljan u madridskom Realu, a ni oni s njime pa se govori o povratku u Chelsea. Hoće li to biti korak naprijed ili natrag, pokazat će Forbesova lista za sljedeću sezonu, s čijij je prvoh 10 mnogima bolnije ispasti nego iz prvih 11 najboljih klubova ili reprezentacija.
9. ANDRES INIESTA - 30 milijuna dolara
Mislili su neki da ga neće biti, ali Iniesta nije nesta. Doduše možda jest za Europljane, ali legendarni španjolski veznjak skrasio se u Japanu, kao igrač Vissel Kobea. A Japanci očito ne štede na plaćanju legendi. Najstariji na Forbesovoj listi, 38-godišnji Iniesta ima svoju marku sportske odjeće Capitten, od koje mu očito dobro ide. Kapetan dobro plovi nogometnim i poslovnim vodama Pacifika i Atlantika.
10. KEVIN DE BRUYNE - 29 milijuna dolara
"Belgijski dijamant" iz Manchester Cityja, drugi Belgijac na popisu najoparenijih, osim nogometnih kvaliteta ima i dobar ugovor, ali i dobroga ‘ćaću‘ koji pregovara za njega. De Bruyne je čini se i rekorder na listi po broju potpisanih poslovnih ugovora s brendovima, ima ih čak 11. Očito i tu ima dobar pergled igre na terenu, pa ni za njegovu budućnost nogometni fanovi ne trebaju brinuti.
Iznesene brojke potaknule su analize i komentare kako zarada, tako i trendova u nogometu i financijama.
"Kad su Cristiano Ronaldo i Lionel Messi po prvi put u 2018. prešli 100 milijuna dolara ukupne godišnje zarade, obojica su bili u 30-ima, na vrhuncu karijere. Kylian Mbappé nije čekao ni približno toliko, dsegnuvši taj iznos sa samo 23 godine.Haaland, koji se prvi put pojavljuje među deset najboljih po zaradi, pridružuje se Mbappéu kao jedinim igračima mlađim od 30 godina koji su se našli na ovogodišnjoj listi, otvarajući pokret mladih koji će dominirati svjetskim nogometom u godinama koje dolaze", piše Forbes.
Možemo primijetiti da iako igraju u ligama petice i drugi su na svijetu, na listi nema hrvatskih nogometaša, ni Modrića, Perišića, Brozovića, Kovačića... Kako je trend da se na listi najplaćenijih nalaze mlađi, nade se mogu usmjeriti u Joška Gvardiola i mlade koji su financijski odlično krenuli prema vrhovima zarade. Nogomet je za mnoge najvažnija sporedna stvar na svijetu, ali nekima je i najunosnija. Desetorici s ove liste sigurno.