
Budućnost Manchester Uniteda sve je neizvjesnija. Novi kandidat uključio se u utrku za kupnju slavnog kluba. Kako piše britanski Daily Mail, grupa katarskih investitora spremna je ponuditi ogromnu ponudu za koju su sigurni da će izbaciti konkurenciju.
Sapunica oko vlasništva Manchester Uniteda odvija se već duže vrijeme, a većina navijača složna je da trenutni vlasnici, američka obitelj Glazer, trebaju prodati klub. Nezadovoljni su rezultatima, politikom transfera, općim stanjem u klubu i onim što oni smatraju nezainteresiranošću trenutnih vlasnika prema zbivanjima u klubu i oko njega.
Naime, Manchester United nije osvojio Premier ligu još od sezone 2012./13., a neki značajniji trofej još od 2017., kada su s Joseom Mourinhom na čelu osvojili Europa ligu. Britanski mediji već su nadugo i naširoko pisali da je stanje u klubu godinama u apsolutnom neredu te da ne postoji nikakva struktura koja bi priličila klubu tolikog imena.
Navijači i veliki dio javnosti stoga već duže zahtijevaju od obitelji Glazer da proda klub te je na društvenim mrežama već godinama popularna fraza "Glazers Out!"
Obitelj Glazer, koji su ujedno vlasnici i NFL momčadi Tampa Bay Buccaneersa, popustili su pritisku pa su tako 22. studenog prošle godine najavili da su otvoreni prema ideji prodaje kluba te da će uzimati u obzir ponude.
Već je stiglo mnogo ponuda, a jučer se u medijima pojavio podatak da je grupa katarskih investitora ponudila daleko najbolju svotu. Uz to, planiraju i financirati obnovu Old Trafforda ili čak izgradnju novog stadiona, pothvat koji bi ih koštao više od dvije milijarde eura. No Katarani ne misle tu stati, već bi Unitedovom treneru Eriku ten Hagu omogućili sav novac koji želi da dovede kojeg god igrača bude htio.
Već je bezbroj puta postavljeno moralno pitanje primanja novca režima koji su poznati po kršenju ljudskih prava, ali se krovne institucije prave slijepe, dok s druge strane ponosno ističu kako prednjače u borbi protiv rasizma i homofobije. Tako su, primjerice, svi klubovi Premier lige u sezoni 2020./21. na svojim dresovima imali "No room for racism", a mnogi kapetani nosili su kapetanske trake duginih boja, inače simbol LGBT zajednice, dok s druge strane, vlasnici nekih klubova u ligi u svojim zemljama nasilno kažnjavaju pripadnike te iste LGBT zajednice.
Na društvenim mrežama već su se izjasnili mnogi navijači Uniteda i uglavnom su razočarani idejom katarskih vlasnika, uglavnom zbog pitanja ljudskih prava i sve većeg utjecaja zemalja Bliskog istoka u engleskom nogometu. Ali ne reagiraju svi navijači jednako na veliki doprinos novca u njihov klub iz sumnjivih izvora.
Prošla je otprilike godina i pol otkad je saudijski konzorcij preuzeo Newcastle United za nešto više od 300 milijuna eura. Newcastleovi navijači, za razliku od onih Manchester Uniteda, uglavnom su pozitivno dočekali nove vlasnike te su se čak oblačili u tradicionalne arapske nošnje i tako pohađali utakmice. Svoje mišljenje su uglavnom opravdavali navodeći apatiju vlasništva i loše vođenje kluba proteklih desetljeća, koje ih je uglavnom ostavljalo u borbi za opstanak u Premier ligi, dok su jednom su čak i ispali. Sezonu 2016./17. proveli su igrajući u Championshipu, drugom razredu engleskog nogometa.
Realizira li se ovaj posao, Manchester United postat će treći klub u Premier ligi, nakon Newcastle Uniteda i gradskih rivala Manchester Cityja, s bliskoistočnim vlasnicima.
U ovom zimskom roku vidjeli smo neka od najvećih trošenja ikad u nogometu, uglavnom je krivac bio Chelsea, a prije dva dana Premier liga je objavila priopćenje da će istražiti transfere Manchester Cityja posljednjih godina te da im čak prijeti i oduzimanje titula.
Unatoč tome, bogati klubovi i dalje nastavljaju pronalaziti smiješne načine da izbjegnu financijski fair play, a manjak ikakve reakcije krovnih organizacija vodi k tome da će se trošenje nezamislivih iznosa novca u budućnosti samo nastaviti.