Strani nogometkvalifikacije

Francuska, Belgija i Portugal osigurali EURO, za BiH ima još nade

13. listopada 2023. - 23:15

Nogometaši Francuske, Belgije i Portugala osigurali su nastup na EURU 2024. godine u Njemačkoj već u petak, tri kola prije završetka kvalifikacija osiguravši jedno od prva dva mjesta u skupinama B, F, odnosno J.

Aktualni svjetski doprvak Francuska u svom je šestom nastupu u skupini B ostvarila i šestu pobjedu svladavši kao gost Nizozemsku u Amsterdamu sa 2-1 (1-0), a junak nove pobjede "trikolora" bio je Kylian Mbappe, koji je postigao dva gola. Napadač Paris SG-a je spretnom reakcijom u 7. minuti prvi put zatresao mrežu, da bu 53. minuti povisio na 2-0 sjajnim udarcem s više od 20 metara. Za domaće je Hartman pogodio u 83. minuti za konačnih 2-1.

Francuska je sa 18 bodova tako osigurala jedno od prva dva mjesta u skupini, drugoj Grčkoj, koja je u Dublinu svladala Irsku sa 2-0 (2-0), bježi šest bodova, a trećoj Nizozemskoj devet bodova. Iako Grčka ima za odigrati još dvije, a Nizozemska još tri utakmice ne može se dogoditi da obje te reprezentacije stignu Francusku jer će za tri dana igrati međusobno.

Stopostotan je ostao i Portugal koji je u svojoj sedmoj utakmici u skupini J upisao sedmu pobjedu svladavši u Portu Slovačku sa 3-2 (2-0). Portugalci su nakon prvih 45 minuta stekli sigurnu prednost od 2-0 golovima Goncala Ramosa (18) i Cristiana Ronalda (29-11m), da bi u nastavku po jakoj kiši Slovaci dva puta pogađali šutovima izvan 16-erca, precizni su bili Hancko (69) i Lobotka (80), no između ta dva gola Ronaldo (72) je iz velike blizine još jednom zatresao mrežu gostiju, a bio je to njegov nevjerojatni 125. pogodak za reprezentaciju u karijeri.

Portugal tri kola prije kraja natjecanja u skupini ima 21 bod, osam više od druge Slovačke, a 10 više od trećeg Luksemburga.

Belgija je EURO osigurala 3-2 (1-0) gostujućom pobjedom protiv Austrije u Beču. Prva dva gola na utakmici postigao je Lukebakio (12, 55), a nakon što je Lukaku (58) povisio na 3-0 činilo se kako je susret odlučen. No, Austrija se uspjela vratiti u dvoboj golovima Laimera (72) i sabitzera (84-11m) te je imala igrča više jer je u 78. minuti isključen Onana, ali se ipak nije spasila poraza.

Belgija je sa 16 bodova osigurala EURO, a vrlo blizu je i druga Austrija sa 13 bodova, jer je Švedska treća sa samo šest.

SKUPINA B:

Irska - Grčka               0-2 (Giakoumakis 20, Masouras 45+4)

Nizozemska - Francuska      1-2 (Hartman 83/Mbappe 7, 53)

SKUPINA F:

Estonija - Azerbajdžan      0-2 (Bajramov 9, Šejdajev 45+4)

Austrija - Belgija          2-3 (Laimer 72, Sabitzer 84-11m/Lukebakio 12, 55, Lukaku 58)

SKUPINA J:

Island - Luksemburg         1-1 (Oskarsson 23/Rodrigues 46)

Lihtenštajn - BiH           0-2 (Rahmanović 13, Stevanović 41)

Portugal - Slovačka         3-2 (Goncalo Ramos 18, Cristiano Ronaldo 29-11m, 72/Hancko 69, Lobotka 80)