Strani nogometnogometna europa

AEK i Domagoj Vida na korak do naslova, Oršić i Southampton sasvim blizu ispadanja

8. svibnja 2023. - 23:38

Nogometaši AEK-a došli su na mali korak do naslova grčkog prvaka nakon što su u pretposljednjem, 9. kolu tamošnje Lige za prvaka, svladali Aris u gostima 2-1.

Uz tu pobjedu AEK-u je na ruku išla pobjeda Olympiakosa od 1-0 u velikom derbiju protiv Panathinaikosa. Tako u posljednjem kolu, tijekom vikenda, AEK-u za veliko slavlje treba samo jedan bod u domaćem susretu protiv Volosa, sastava koji je na zadnjem, šestom mjestu ljestvice Lige za prvaka.

AEK je pobijedio Aris nakon što je gubio 0-1. Strijelac je za Aris bio Gray u 17. minuti iz jedanaesterca. No, rezultat su potom okrenuli Van Weert u 23. i Zuber u 43. minuti. Cijelu utakmicu za AEK je odigrao hrvatski nogometaš Domagoj Vida.

Kolo prije kraja AEK ima 80, a Panathinaikos 77 bodova, a Panathinaikos u zadnjem kolu na domaćem terenu igra protiv Arisa.

AEK je u povijesti osvojio 12 naslova prvaka Grčke, a posljednji je put prvak bio 2018. godine. Šanse Panathinaikosa su vrlo male da postane prvak dvadeseti put, odnosno, po prvi puta nakon 2010. godine.

U posljednjem susretu 35. kola engleske Premier lige nogometaši Nottingham Foresta su na domaćem terenu pobijedili s 4-3 Southampton koji je sasvim blizu ispadanja iz elite.

U derbiju začelja Nottingham Forest je upisao iznimno važne bodove s kojima je, barem zasad, pobjegao iz zone ispadanja. Southampton, posljednja momčad na ljestvici, ovim je porazom dodatno zaglavljen na samom dnu i sasvim je blizu ispadanja u drugoligaško društvo. Do kraja sezone Southamptonu igra samo teorija.

U uvodnom dijelu susreta domaći junak je bio Nigerijac Awoniyi koji je u 18. i 21. pogađao za 2-0 domaćina. Potom je Alcaraz smanjio na 1-2, a u smiraju prvog dijela Gibbs-White je realizirao jedanaesterac za 3-1 Nottingham Foresta.

U nastavku su gosti žestoko stisnuli suparnika, a Brazilac Lyanco je u 51. smanjio na 2-3. U 73. minuti domaćin je opet otišao na plus od dva pogotka kada je Danilo zabio za 4-2, a Southampton je jedino do kraja uspio smanjiti na konačnih 3-4 kada je Ward-Prowse realizirao jedanaesterac u 96. minuti.

Hrvatski nogometaš Duje Ćaleta-Car ostao je tijekom cijele utakmice na klupi za pričuve Southamptona, dok Mislav Oršić opet nije konkurirao za ogled.

U posljednjih deset prvenstvenih utakmica Southampton je upisao tri remija i čak sedam poraza.

Nottingham Forest je 16. na ljestvici i ima 33 boda. Bod manje ima Everton, dok po 30 imaju Leicester i Leeds. Na dnu Southampton ima tek 24 boda.

Premier liga, 35. kolo:

Nottingham Forest - Southampton 4-3 (Awoniyi 18, 21, Gibbs-White 44-11m, Danilo 73/Alcaraz 25, Lyanco 51, Ward-Prowse 90+6-11m)

Brighton - Everton 1-5 (Mac Allister 79/Doucoure 1, 29, Steele 35-ag, McNeil 76, 90+6)

Fulham - Leicester 5-3 (Willian 10, 70, Carlos Vinicius 18, Cairney 44, 51/Barnes 59, 89, Maddison 81-11m)

19. travanj 2024 11:27