Rukometkakva ludnica

Francuska je prvak Europe: Karabatić i društvo u drami produžetaka osvojili zlato, Danci u suzama

Piše HINA
28. siječnja 2024. - 20:45

Rukometaši Francuske osvojili su zlatnu medalju na Europskom prvenstvu u Njemačkoj pobijedivši Dansku s 33-31 (27-27, 14-14) u produžetku uzbudljivog nedjeljnog finala odigranog pred 19.750 gledatelja u Lanxess Areni u Koelnu.

Tako je nastavljen stopostotni niz jedne od najtrofejnijih reprezentacija u povijesti, koja je i u svom četvrtom finalu na europskim prvenstvima izašla kao pobjednik.

Ludovic Fabregas je s osam pogodaka bio najbolji strijelac Francuza, Nedim Remili je postigao pet, a Yanis Lenne, Elohim Prandi i Dylan Nahi po četiri gola. Samir Bellahcene je imao devet obrana.

Dance je s devet golova predvodio Mikkel Hansen, a osam puta je mrežu zatresao Mathias Gidsel. Simon Pytlick je postigao pet pogodaka. Sjajan je bio vratar Emil Nielsen s 15 obrana.

Francuzi su nešto bolje otvorili finalni dvoboj i u 12. minuti su prvi put došli do dva gola prednosti (6-4). No, u tom su se trenutku Danci pribrali i počeli igrati rukomet kakav su pokazivali većim dijelom turnira u Njemačkoj. Serijom 5-0 momčad Nikolaja Jacobsena minus od dva gola pretvorila je u prednost od tri pogotka (9-6) u 17. minuti.

No, onda su opet ostali više od sedam minuta bez realizacije pa su Francuzi izjednačili na 9-9. Do kraja poluvremena nijedna se reprezentacija nije uspjela odvojiti, da bi se na veliki odmor otišli rezultatom 14-14.

Hansen i Gidsel su otvorili drugo poluvrijeme s tri pogotka i opet donijeli Dancima +3 (17-14) u 35. minuti. Prednost od jednog ili dva gola Danska je održavala do 53. minute, kad su Francuzi pogotkom Ludovica Fabregasa prvi put izjednačili u drugom dijelu. Quentin Mahe je iz sedmerca donio vodstvo Francuzima u 55. minuti, da bi Hansen s dva brza pogotka vratio vodstvo Dancima.

Danska je u zadnju minutu osnovnog dijela ušla s golom prednosti (27-26) i s loptom u posjedu. Čvrsta francuska obrana je izdržala i prisilila suparnika na gubitak lopte zbog pasivnog napada. Prandi je odličnim dodavanjem pronašao Fabregasa na crti, a najbolji strijelac Francuza je pogodio za 27-27.

Dancima je ostalo još gotovo pola minute za zadnji napad, ali nisu došli do šuta. Ostao im je samo deveterac iz kojeg je Hansen pogodio francuski blok.

I baš kao što su to učinili u polufinalu protiv Švedske, aktualni olimpijski pobjednici su u dodatnih deset minuta slomili otpor aktualnih trostrukih svjetskih prvaka. Presudila je serije od tri pogotka od 65. do 67. minute. Pytlick je Dancima donio prednost 29-28, Fabregas je izjednačio, a onda je Dika Mem povezao dva gola za 31-29. Hansen je iz sedmerca smanjio zaostatak, ali kad je Prandi na pola minute do kraja pogodio za 32-30, bilo je jasno da će Francuzi osvojiti pobjednički trofej.

Danci su ostali na dva naslova iz četiri europska finala, a Francuzi su četvrti put izašli kao pobjednici. Bio je to njihov drugi dvoboj za europsko zlato, a konačan ishod je isti, s tom razlikom što su u Njemačkoj Danci imali priliku doći do pobjede, dok su 2014. pred svojim navijačima doživjeli uvjerljiv poraz (41-32).

Francuska je turnir u Njemačkoj završila sa svih devet pobjeda, od kojih su dvije u nokaut fazi bile u produžetku.

Francuzi sada imaju samo jedno zlato manje od Švedske, najuspješnije reprezentacije na europskim prvenstvima s pet naslova. Šveđani su se u Njemačkoj morali zadovoljiti broncom do koje su došli pobjedom 34-31 protiv domaće reprezentacije.

Hrvatska reprezentacija je natjecanje završila na 11. mjestu.