U derbiju punom naboja i uzavrelih strasti Olmissum otišao dalje

Piše Vedran Babić
18. prosinca 2020. - 19:31
Ante Čizmić/Cropix

Olmissum je drugu godinu u nizu izborio završni dvoboj Kupa nakon napete i neizvjesne utakmice dostojne borbe za trofej. Kao u finalu prvenstva ovog ljeta u Makarskoj, Omišani su protiv Novog Vremena Apfel nadoknadili minus i slavili boljim izvođenjem šesteraca. Makarani su početkom drugog poluvremena vodili 3:1, no Omišani su izjednačili i onda se u raspucavanju šesteraca opet vratili iz „mrtvih”.

U četvrtoj seriji Bašković je obranio Juriću, no Pulinho je nekoliko sekundi kasnije tukao preko grede i prednost Novog Vremena je nestala. U šestoj seriji Bilandžić je skinuo udarac Pašalića i krenulo je slavlje zeleno-plavih.

Bio je to vrhunac derbija punog naboja i uzavrelih strasti. Na tribinama su predstavnici klubova srčano borili svoje ljubimce, a na parketu je vladala bespoštedna borba za svaki milimetar parketa. Ulog je bio ogroman jer Kup je natjecanje koje ni jedni ni drugi još nisu osvojili.

Važnost utakmice najbolje se ocrtavala u obostranoj ponekad pretjeranoj agresivnosti, pa je tako već u sedmoj minuti bilo dosuđeno osam prekršaja (četiri na svakoj strani).

U početku su obrane bile odgovorne i disciplinirane, no jedna kontra Novog Vremena dovela je do gola. U osmoj minuti Osredkar je pobjegao Horvatu i dao za Pulinha koji je prevario Luketina i ugurao loptu u praznu mrežu.

Radost na licima Makarana samo minutu kasnije zamijenila je zabrinutost – Kazazić je pao na tlo previjajući se od bolova. „Otišla” mu je zadnja loža. Šepajući se uz pomoć fizioterapeuta vratio na klupu, no za njega je utakmica bila završena što je bio velik hendikep za Makarane.

Agresija se nakon toga malo primirila, oba su sastava morala pripaziti s obzirom na konto prekršaja. Olmissum je, pak, počeo sve više prijetiti i u 19. minuti je zasluženo poravnao.

Perišić je izveo korner, a Pavić sa šest metara neobranjivo pogodio visoko pod gredu. U završnim sekundama Luketin je obranio Pulinhov udarac iz blizine.

Unutar prvih pet minuta drugog poluvremena, koje je ozlijeđeni Kazazić pratio s tribina, Novo Vrijeme je steklo veliku prednost. Prvo je poentirao Rodrigo koji je oduzeo loptu Juriću na sredini terena, sjurio se prema Luketinu i pogodio kroz noge, a onda se dogodila najljepša akcija na utakmici.

Bajrušović je sa svoje polovice odigrao za Osredkara, ovaj nogom isprve podigao za Horvatha koji je glavom sa sedam metara iskosa lobovao Luketina za 3:1.

No prvak Hrvatske tu nije klonuo duhom. Poljubila ga je malo sreća kada je Rodrigo u pokušaju blokiranja Perišićeva kornera skrenuo loptu u vlastitu mrežu, a u 31. minuti Pavić je namjestio zicer Kusturi koji je s dva metra izjednačio na 3:3. Kakva drama.

U narednim minutama bilo je šansi na obje strane, no pobjednik se morao riješiti šestercima.

I opet, kao ljetos podno Biokova, radovali su se Duje Maretić i njegovi igrači.

Duje Maretić, trener Olmissuma:

- Očito ne možemo s Novim Vremenom jednostavno, mora biti drama. Bitno je da su momci pokazali karakter, treći put smo ih pobijedili u šestercima. Jako sam ponosan na njih, ali ne mogu biti zadovoljan igrom. Nismo igrali našu igru i to me brine. Očekujem bolje razmišljanje i donošenje odluka od njih. Ako ćemo igrati ovako nepovezano, nema tu sreće. Moramo se držati naših postulata. Ova je godina za mnoge jedna od najgorih, a nama će ostati zlatnim slovima upisana u povijest i nadam se da ćemo dovesti novi trofej u Omiš.

Teo Strunje, trener Novog Vremena Apfel:

- Čestitke Olmissumu na prolazu. Pokazao je da je najkvalitetnija momčad u državi, a trener Duje Maretić da ima lijek za mene u svakom trenutku i da je pametniji od mene. Skidam kapu mojim momcima. Ostali smo bez Kazazića rano, a Jelavić je igrao pod blokadom. Nismo imali širinu. Borili smo se, nagradilo nas je kod 3:1, a onda smo ih olako vratili glupim autogolom i slabom reakcijom kod 3:3. Nadam se da ćemo u drugom dijelu sezone biti bolji i pomrsiti planove Olmissumu.

OLMISSUM – NOVO VRIJEME APFEL 8:7 (1:1, 3:3)

Split, Mala dvorana SC Gripe.

Final Four Hrvatskog kupa, polufinale.

Bez gledatelja.

Suci: Nikola Jelić (Varaždin) i Josip Dujmić (Jurdani).
Strijelci: 0:1 Pulinho (8.), 1:1 Pavić (19.), 1:2 Rodrigo (24.), 1:3 Horvath (25.), 2:3 Rodrigo (28., ag.), 3:3 Kustura (31.).

Šesterci: 1:0 Juretić, 1:1 Rodrigo, 2:1 Kustura, 2:2 Bajrušović, 3:2 Horvat, 3:3 Jelavić, Bašković obranio Juriću, Pulinho promašio, 4:3 Kolobarić, 4:4 Osredkar, 5:4 Jurlina, Bilandžić obranio Pašaliću.

Igrač utakmice: Nikola Pavić (Olmissum).

OLMISSUM: Bilandžić, Luketin, Baučić, Kustura, Mišerda, Pavić, Jurlina, Postružin, Horvat, Juretić, Perišić, Kolobarić, Jurić, Sekulić.

NOVO VRIJEME APFEL: Bašković, Herceg, Vuković, Pulinho, Jelavić, Osredkar, Sokol, Bajrušović, Kazazić, Pašalić, Lasić, Gašpar, Rodrigo, Horvath.

09. ožujak 2021 06:10