Ostalonovo vrijeme

Kineskinja Li novim olimpijskim rekordima osvojila zlato, transrodna dizačica utega doživjela neuspjeh i potom ignorirala novinare

2. kolovoza 2021. - 17:24

Mlada 21-godišnja Kineskinja Wenwen Li, svjetska rekorderka i svjetska prvakinja, u svom je debitantskom olimpijskom osvojila zlatnu medalju i postavila novi olimpijski rekord u kategoriji preko 87 kg.

Li nije imala pravu konkurenciju podignuvši 140 kg u trzaju i 180 kg u izbačaju, što joj je u zbroju donijelo rezultat od 320 kg. Sva tri rezultata su novi olimpijski rekordi.

Drugoplasirana Britanka Emily Campbell podigla je ukupno 283 kg (122+161), a Amerikanka Sarah Robles je s 282 kg (128+154) osvojila broncu.

Ovo će natjecanja ostati upamćeno i po nastupu prve transrodne osobe. Novozelanđanka Laurel Hubbard, čiji je nastup izazvao dosta polemika, na kraju je ostala bez plasmana jer u trzaju nije uspjela podići iz prvog pokušaja 120 kg, a potom ni u dva pokušaja 125 kg.