StoryEditorOCM
Ostalošahovski kup

Kaštelani slave povijesni naslov, meč je odlučio veteran Zdenko Kožul

14. svibnja 2024. - 11:30

Pobjednik Finalnog turnira za šahovski Kup Republike Hrvatske po prvi puta u povijesti postao je kaštelanski klub „Petar Sedlar-Pepe“.

U posljednjem, 6. kolu Kaštelani su pobijedili „Svetu Nedjelju“ iz Brestovja sa 2,5-1,5 i sa 11 meč-bodova zasluženo osvojili prvo mjesto. Meč je odlučio veteran Zdenko Kožul, koji je u finom kombinatornom stilu nadigrao Lovru Novosela.

Prvu zlatnu medalju za Kaštelane osvojili su Leon Livaić sa 4,5 bodova iz 6 partija, Zdenko Kožul 4,5(6), Zoran Jovanović 3,5(6), Ivan Žaja 2,5(4) i Blažimir Kovačević 2(2).

„Petar Sedlar-Pepe“ prvi puta se pojavio na Finalu Kupa 2014. godine, četiri godine kasnije osvojio je broncu, a u svom jubilarnom desetom nastupu okitio se zlatom! Pobjedom nad „Pulom“ sa 2,5-1,5 splitski „Mornar“ je osvoji 2. mjesto, a treće je izborio deseterostruki osvajač Kupa „Solin-Cemex“ zahvaljujući pobjedi nad Novim Zagrebom sa 3-1.

Naime, u diobi mjesta sa „Svetom Nedjeljom“ Solinjani su bili bolji zbog većeg Olimpijskog Sonneborn-Bergera (100-94,5).

Najuspješniji pojedinci cijelog natjecanja bili su Ante Brkić (Solin-Cemex), Julijan Plenča (Mornar), Goran Šegović (Sloboda-1), Miro Pandurević (Braslav Rabar) i Jaković Roko (Oroslavje) sa po 5 bodova iz 6 partija.

Važniji rezultati 6. kola

SVETA NEDJELJA (Bestovje) – PETAR SEDLAR-PEPE (Kaštel Novi) 1,5-2,5 (Tica-Livaić remi, Novosel L.-Kožul 0-1, Dorić D.-Jovanović remi, Muškardin-Žaja remi)
MORNAR (Split) – PULA 3,5-0,5 (Šarić I.-Ferčec 1-0, Šarić A.-Žufić 1-0, Plenča Jad.-Franić remi, Plenča Jul.-Rubil 1-0)
NOVI ZAGREB – SOLIN-CEMEX 1-3 (Anić-Brkić 0-1, Biti-Predojević remi, Tomulić-Kurajica remi, Paradžik-Cvitan 0-1)
RIJEKA –  GORAN (Bibinje) 2-2
STRIDON (Štrigova) – DUBROVNIK 1,5-2,5
SLOBODA-1 (Mihovljan) – SAMOBOR 3-1
KONAKI (Novo Virje) – FERIT-OSIJEK 2-2
BRASLAV RABAR (Hercegovac) – CAISSA (Zagreb) 2,5-1,5
OROSLAVJE – BOŠNJACI 2,5-1,5
BRDA (Split) – JUNIOR (Rijeka) 2-2
KARLOBAG – KARLOVAC 2,5-1,5
CRIKVENICA – ĐURO ĐAKOVIĆ (Slavonski Brod) 1,5-2,5,
TOMISLAV-GORAN (Sv. Ivan Žabno) – SLOBODA-2 (Mihovljan) 1,5-2,5
BATANA (Rovinj) – MLADOST (Varaždinske Toplice) 1,5-2,5
INA-ZAGREB – STRMAC (Nova Gradiška) 3,5-0,5

Konačan poredak

1. Petar Sedlar-Pepe (Kaštel Novi) 11 meč-bodova i 17 osvojenih bodova
2. Mornar (Split) 10(17)
3. Solin-Cemex 16,5
4. Sveta Nedjelja (Bestovje) 16,5
5. Sloboda-1 (Mihovljan) 8(15,5)
6. Rijeka 8(14)
7. Dubrovnik 8(13,5)
8. Braslav Rabar (Hercegovac) 7(14,5)
9. Pula 7(14)
10. Novi Zagreb 7(13,5)
11. Goran (Bibinje) 7(13)
12. Oroslavje 7(10,5)
13. FERIT-Osijek 6(12,5)
14. Konaki (Novo Virje) 6(12,5)
15. Karlobag 6(11,5)
16. Samobor 6(11)
17. Stridon (Štrigova) 6(9,5)
18. Caissa (Zagreb) 5(11,5)
19. Junior (Rijeka) 5(11)
20. Brda (Split) 5(10,5)
21. Đuro Đaković (Slavonski Brod) 5(10,5)
22. Sloboda-2 (Mihovljan) 5(10,5)
23. Bošnjaci 5(10)
24. Mladost (Varaždinske Toplice) 5(9,5)
25. INA-Zagreb 4(13)
26. Crikvenica 4(10)
27. Karlovac 4(9,5)
28. Tomislav-Goran (Sv. Ivan Žabno) 3(9)
29. Batana (Rovinj) 2(6,5)
30. Strmac (Nova Gradiška) 0(6)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. lipanj 2024 15:24