Košarkaprohujali manilom

Srbija deklasirala Litvu i postala prvi polufinalist Svjetskog prvenstva

5. rujna 2023. - 13:02

Košarkaši Srbije prvi su polufinalisti ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva, oni su u četvrtfinalu u Manili uvjerljivo nadigrali Litvu sa 87-68 (24-25, 25-13, 24-17, 14-13).

Srbiju je predvodio Bogdan Bogdanović sa 21 košem, Filip Petrušev je dodao 17, dok je Tadas Sedekerskis sa 14 ubačaja bio najefikasniji u sastavu Litve.

Litvanci su samo početkom utakmice bili ravnopravan suparnik, u prve tri i pol minute pogodili su četiri trice i vodili sa 14-10, no Srbi su u tom početnom razdoblju uspijevali držati napadački ritam sa svojim suparnicima pa je nakon prvih 10 minuta bilo 25-24 za Litvu.

Ključnom se pokazala druga četvrtina kada je Srbija preuzela kontrolu rezultata, na krilima raspoloženog Bogdanovića, koji je do poluvremena ubacio 18 poena uz šut iz igre 8-10, uspjeli su se odvojiti na dvoznamenkastu prednost. Umnogome je srpskoj prednosti pridonio i loš šut Litve koja u drugih 10 minuta nije uspjela pogoditi niti jednu tricu.

Posljednju priliku za povratak u dvoboj Litva je imala početkom treće četvrtine kada je s nekoliko brzih ubačaja smanjila na 52-47, no tada je u neočekivanog srpskog junaka izrastao Stefan Jović, igrač kojemu šut nije najjača strana ubacio je tri trice zaredom za odlazak na 65-51. Nakon toga Litva kao da se predala, nije mogla zaustaviti srpske napade bilo u vanjskom šutu bilo prilikom proigravanja pod obruč pa je sredinom četvrte četvrtine bilo i najvećih 25 razlike za Srbiju (82-57).

Otkako igra kao samostalna nacija, Srbiji je ovo treći ulazak u polufinale svjetskog prvenstva, 2010. je bla četvrta, a 2014. je osvojila srebro, dok je Litva ostala na dva polufinala, bronci 2010. i četvrtom mjestu 2014. Nakon što je u natjecanju po skupinama ostvarila svih pet pobjeda, prije dva dana je svladala i SAD, Litva je svoju najlošiju utakmicu na SP odigrala upravo u prvom eliminacijskom susretu.

Srbija će u polufinalu u petak igrati protiv pobjednika susreta Kanada - Slovenija koji je na programu u srijedu.

Od 14.40 sati u utorak će još igrati Italija - SAD, dok će osim Kanađana i Slovenaca u srijedu u četvrtfinalu još igrati Njemačka - Latvija.

26. travanj 2024 03:34