Košarkaaba liga

Split čeka grčevita borba za ostanak: petominutna kriza bez koša odvela ‘žute‘ u poraz protiv izravnog konkurenta

Piše Vedran Babić
16. travnja 2021. - 18:39

Petominutna kriza bez koša u posljednjoj četvrtini i pravi "show" Adina Vrapca odveli su Split u poraz u Novom Mestu protiv Krke i zadali mu glavobolju u borbi za ostanak u ABA Ligi. Krka i Split sada imaju isti omjer 8-16 s tim da slovenski sastav ima obje međusobne pobjede, pa će Split pobjedu spasa tražiti s Borcem u ponedjeljak na Gripama.

U Novom Mestu je Split odigrao uvjerljivo najlošiju utakmicu pod vodstvom Milana Karakaša. U prvih desetak minuta to je izgledalo solidno uz raspoložene Marića, Ukića i Babića, no sve poslije toga bilo je mučenje. Kad podvučemo crtu, dvije crne rupe bile su ključne. Prva se dogodila u drugoj četvrtini i trajala je šest minuta (serija Krke 19:5), a druga se dogodila u zadnjoj četvrtini i trajala je pet minuta (serija Krke 13:0). Kad spojimo ta dva razdoblja, to je 32:5 Krke u 11 minuta!

I dok se iz prve crne rupe Split uspio izvući u trećoj četvrtini, iz ove druge nije mu bilo spasa, a za to je u prvom redu bio zaslužan sjajni Adin Vrabac. Čovjek je do posljednje četvrtine zabio samo tri koša, a utakmicu je završio s 18 poena, osam skokova, tri asistencije, tri ukradene lopte, blokadom i čak osam iznuđenih prekršaja. U završnoj je dionici, kad se utakmica lomila, zabijao, skakao, razigravao, krao lopte i predvodio svoju momčad po pitanju agresije i energije.

Split se u tim trenucima strašno mučio s organizacijom igre. U par navrata nije uspio ni prenijeti loptu preko centra, jednostavno nije našao rješenje za agresivnu obranu Krke. U napadu se probao vratiti u život tricama, ali ništa nije išlo. Ključni igrači su se ugasili, a impulsa s klupe nije bilo. Krka je u finišu imala i 17 razlike, da bi se Split zbog nepotrebne nesportske Stipčevića i koš-faulom Ukića u zadnje četiri sekunde primaknuo na samo minus šest. No, to je bila samo kozmetika.

Trener Karakaš nakon utakmice je čestitao Krki na zasluženoj pobjedi i dodao:

- Dobro smo ušli u utakmicu, ali negdje početkom druge četvrtine Krka je podigla agresivnost i nismo na to najbolje odreagirali. Loše smo rješavali njihovu agresivnu "pick and roll" obranu i iskakanje. Protok lopte nam je bio loš. Do zadnje četvrtine utakmica je mogla otići i na našu stranu, no u jednom trenutku izgubili smo mnogo lopti i došli na minus 17, tako da čak možemo biti i zadovoljni rezultatom.

Usprkos bolnom porazu, sve je još u Splitovim rukama. Sljedeća je utakmica u tom smislu najvažnija. U ponedjeljak 19. travnja na Gripe stiže izravni konkurent Borac koji je na omjeru 7-17. Situacija je tu jasna - Split pobjedom izbjegava pretposljednje mjesto koje vodi u dodatne kvalifikacije.

KRKA - SPLIT 77:71 (12:18, 24:15, 14:18, 27:20)