KošarkaPrva odrađena

Sami izvan kuće 1! ‘Žuti‘ nastavljaju lov na trofej, u drugom poluvremenu ‘pregazili‘ domaćina i prošli dalje u Kupu

23. prosinca 2023. - 20:27

Uvjerljivom pobjedom kod Zaboka 88:64 Split je izborio plasman u četvrtfinale SuperSport Kupa Krešimira Ćosića. U prvom poluvremenu bila je to egal utakmica. U trećoj četvrtini su ‘žuti‘ slomili domaćina, stekli veliku prednost koju su do kraja susreta još i povećali. Drugo poluvrijeme Split je dobio rezultatom 50:28! Među osam najboljih momčadi u kupu na turniru koji će se igrati od 13. do 17. veljače iduće godine uz Split su se već ranije plasirali Zadar, Cibona, Kvarner 2010, Cedevita Junior, Dubrava, Dinamo i Vrijednosnice Osijek. Domaćin još nije određen. Posljednji kup, odnosno trofej uopće, Split je osvojio davne 2004. godine.

Dobro je Split otvorio utakmicu, poslije dvije trice Vuke imali su momci s Gripa čak devet poena prednosti na otvaranju susreta (7:16), ali sve su ekspresno prosuli. Valjda su u tim trenucima pomislili da će pobjeda doći sama od sebe. U tek nešto malo više od minute Zabok je serijom 8:0 došao na samo poen zaostatka. A onda je domaći sastav sredinom druge četvrtine stekao i opipljivi plus, semafor je pokazivao 28:22. Nerješiva enigma je gostujućem sastavu u tim trenucima bio Cinac (15 poena u prvom poluvremenu, trice 2/2).

Vjerojatno je bilo povišenih tonova u svlačionici gostiju na poluvremenu jer je u nastavku izišao znatno odlučniji, agresivniji, samopouzdaniji Split. Nije stvar samo u tri trice ‘žutih‘ u prve dvije minute treće četvrtine (Kalajžić, Perković, Sullivan) na krilima kojih je brzo Split otišao na 40:51. U tim trenucima još je samo Savić tricama koliko-toliko držao Zaboku glavu nad vodom. No, to je bio tek početak što se Splita tiče. U drugom poluvremenu je igrala samo jedna momčad.

Sastav trenera Slavena Rimca potom je krajem treće i početkom posljednje četvrtine napravio seriju 15:0, pri čemu su domaće pet i pol minuta ostavili bez postignutog koša. Ubačajem odličnog Sullivana semafor je u 34. minuti pokazivao 50:76 za goste iz grada pod Marjanom.

U sastav Splita nakon ozljede vratio se Gnjidić, ali zbog ozljede prsta u kadru nije bilo Ljubičića. Sullivan je uz 18 poena dodao i čak 12 skokova, dok je Kalajžić uz 13 poena imao i devet asistencija. Iz Zaboka ‘žuti‘ odmah produžuju za Beograd, jer u dva dana uoči Božića igraju čak dva susreta. U nedjelju, na Badnjak u 19 sati ‘žuti‘ su gosti Crvene zvezde u Admiral Bet Aba ligi.

Zabok – Split 64:88

Zabok – Gradska sportska dvorana Zabok. Gledatelja 200. Utakmica osmine finala SuperSport Kupa Krešimira Ćosića: Zabok – Split 64:88 (15:16, 21:22, 14:26, 14:24). Suci: Alfred Jovović (Velika Gorica), Marko Stanković (Rijeka) i Branimir Galić (Zagreb).

Zabok: Sikirić (8), Neal (3), Damjanić, Cinac (17), Tomić (2), Šustić (4), Antonić, Savić (12), Črnjević (2), Rebić (2), Borovčak, Cvitanović (14).

Split: Funderburk (6), Perković (14), Shorter (9), Sullivan (18), Kalajžić (13), Tišma (4), Runjić (8), Vuko (11), Perkušić (3), Gnjidić, Dubravčić (2).