KošarkaEuroliga

Final Four: Real u finalu, 12 poena Hezonje

24. svibnja 2024. - 23:27

U nedjeljnom finalu Eurolige igrat će košarkaši madridskog Reala i Panathinaikosa, u drugom berlinskom polufinalu, reprizi finala od prošle sezone, Real je pobijedio Olympiakos 87-76 (28-10, 28-27, 15-21, 16-18).

Real je rekorder po broju naslova u Euroligi. Bio je jedanaest puta na europskom vrhu, a još je devet puta igrao finalnu utakmicu. Ovim porazom Olympiakos ostaje na tri trofeja u svojoj povijesti.

Strašan ulaz u utakmicu imao je Real koji je prvu četvrtinu dobio s 28-10. Najbolji je kod Reala na startu utakmice bio hrvatski reprezentativac Mario Hezonja koji je u uvodnih deset minuta postigao devet poena, 3-4 za tricu.

Održavali su Madriđani veliku prednost i tijekom druge četvrtine te su na odmor otišli uz velikih 56-37. Olympiakos se nije predavao te je u nastavku dvoboja polako smanjivao veliki zaostatak prvenstveno predvođen odličnim tada Alecom Petersom. Šest minute prije kraja grčka momčad se napokon spustila i ispod deset koševa zaostatka. No, velikom preokretu klub iz Pireja ipak nije bio ni blizu.

Hrvatski košarkaš Mario Hezonja dvoboj je završio s 12 poena za 32 minute na parketu. Za dva poena je gađao 1-1, a za tri na kraju loših 3-11. S linije slobodnih bacanja je imao 1-1. Dodao je tome šest skokova, jednu izgubljenu i dvije ukradene lopte.

Džanan Musa je bio prvi strijelac Reala s 20 poena, dok su Vincent Poirier i Guerschon Yabusele dodali po 11 poena.

Najbolji igrač Olympiakosa bio je Alec Peters s 23 poena i 10 skokova, dok je Shaquille McKissic dodao 17 uz četiri skoka.

Ranije su polufinale izborili košarkaši Panathinaikosa koju su pobijedili Fenerbahce 73-57 (22-13, 16-23, 18-14, 17-7). Ključni korak prema finalu Panathinaikos je napravio na kraju treće i početkom posljednje četvrtine kada je stekao dvoznamenkastu prednost koju je i sačuvao do kraja.

U pobjedničkom sastavu najbolji je bio Mathias Lessort sa 17 poena i 10 skokova. Kendrick Nunn je dodao 14 uz tri asistencije i četiri skoka, a Jerian Grant 13 koševa. Prvo ime Fenerbahcea bio je Nigel Hayes-Davies s 14 koševa.

U nedjeljnom finalu Panathinaikos će loviti svoj sedmi naslov europskog prvaka. Još  je jednom igrao finale i bio poražen. Posljednji je trofej osvojio 2011. godine.