Hajdukpod povećalom

Vušković oduševio, Blagaić ostao dužan: novinar ‘Slobodne‘ Vedran Babić analizira učinak šestorice mladih igrača Hajduka u prošloj sezoni

6. kolovoza 2020. - 21:40
Tom Dubravec/Hanza media

Bilo je i dobrih strana u Hajdukovom post-korona nastavku sezone, pod povečalo sm stavili šest mladih igrača koji su dobili određenu minutažu i koji su zapravo budućnost na Poljudu. U analizu su ušli samo igrači koji su se do prve momčadi probili iz Hajdukova pogona.

Debi: 18.8.2019. Hajduk – Gorica 3:0

Ako je pauza zbog pandemije koronavirusa Hajduku donijela nešto dobro, onda je to Mario Vušković. Ne samo što je mladi reprezentativac u stoperskoj hijerarhiji „preskočio” Stipu Radića, već se nametnuo i kao realan kandidat za početnu postavu u novoj sezoni. U prvoj je momčadi Vušković debitirao prije godinu dana pod vodstvom trenera Damira Burića, a kod Tudora se afirmirao u standardnog prvotimca. Doduše, ne odmah nakon priprema u Turskoj, već tijekom stanke uzrokovane koronavirusom. Iskoristio je prostor koji se otvorio ozljedama Mujakića i Ismajlija te je do kraja sezone igrao u gotovo svim utakmicama (8/10), od toga njih sedam s punom minutažom. Moderan je stoper koji zna s loptom, opasan je i u napadu (zabio Varaždinu), ali u obrani mora biti bolji. Nije pretjerano brz, a protiv Intera u zadnjem kolu do izražaja je došlo i njegovo neiskustvo kada je u dvije minute zaradio dva žuta kartona i isključenje. To će iskustvo doći s vremenom i svakako bi bilo dobro da se upravo u Hajdukovu dresu Vušković nastavi razvijati barem još neko vrijeme.

Debi: 11.6.2020. Istra 1961 – Hajduk 0:1

Veznjak Mario Čuić prošlu je sezonu počeo u juniorima, nastavio u Hajduku II i zaključio u prvoj momčadi. Korak po korak ide njegov napredak. I on se poput Vuškovića tijekom proljetne pauze iskazao i iskoristio priliku koju mu je pružio trener Tudor. Debitirao je u Puli i skupio ukupno osam nastupa, uglavnom u početnoj postavi, a sve je začinio dvama golovima Dinamu u pobjedi na Maksimiru 3:2. Podsjetilo nas je to na Marija Pašalića koji je na začetku svoje karijere prije sedam godina sam odlučio derbi s Dinamom u Poljudu postigavši oba gola (2:0). Kamo sreće za „bile” da Čuić krene Pašalićevim stopama. Dobro je počeo. Zanimljiv je potencijal, vrijedi ga pratiti i sigurno će i u novoj sezoni dobiti priliku pokazati može li postati trajno rješenje u veznom redu.

Debi: 1.12.2019. Hajduk – Rijeka 0:4

Radić je u prve dvije utakmice nakon zimskih priprema krenuo od prve minute – bilo je to u pobjedama nad Varaždinom i Lokomotivom - ali je dolaskom Dimitrova preselio na klupu. U nastavku prvenstva (od lipnja do danas) samo je protiv Osijeka bio u početnoj postavi, protiv Intera je dobio pola sata, a protiv Dinama minutu. U međuvremenu se nametnuo Vušković pa Radić više nije dobivao toliko prilika. Stipe je u posljednjoj godini ugovora, još se nije dogovorio s klubom oko produljenja iako smo dojma kako sve ide u tom pravcu. Vrijedilo bi ga zadržati i omogućiti mu još vremena da pokaže kako može konkurirati u prvoj momčadi.

Debi: 5.6.2020. Hajduk – Inter 2:1

Krilni napadač Brnić također je jedan od dobitnika ovog post-korona razdoblja jer je nakon pauze debitirao protiv Intera, štoviše odmah je i asistirao Dimitrovu za pobjednički pogodak u 97. minuti. Nakon toga nastupio je još šest puta. Vjerovao je Tudor u njegovu prodornost, hitrinu i centaršuteve, ali ga je u posljednja dva susreta ipak ostavio na klupi budući da nije imao bogzna kakav učinak nakon debija. S obzirom na to da je većim dijelom prošle sezone igrao za juniore i B momčad, Brnić još uvijek ima dovoljno kredita. Njegovo vrijeme tek bi trebalo doći, iako će konkurencija na napadačkim pozicijama u novoj sezoni sigurno biti još jača nego do sada.

Debi: 2.2.2020. Varaždin – Hajduk 0:3

Kreković je bio jedno od otkrića na pripremama u Turskoj, u veljači je protiv Gorice zabio i prvijenac, ali je s vremenom izgubio taj status iako je dobio najviše utakmica među ovom šestoricom igrača, čak 15. Samo zato dajemo palac dolje. Nakon stanke samo se jednom našao u početnom sastavu, a u svim ostalim utakmicama ušao je s klupe. Tu i tamo bi bljesnuo u tim prilikama, ali smo ipak očekivali više od kninskog napadača, pogotovo u trenucima kada se Hajduk mučio u zadnjoj trećini. Bilo je tu prostora da se Kreković nametne i ponovno izbori za mjesto u prvih 11. Sada je pitanje hoće li uskoro tu priliku ponovno dobiti jer, ako Hajduk planira kupiti još jednog napadača, kako će tu biti mjesta za Krekovića? Opcija je i posudba mladog igrača.

JAKOV BLAGAIĆ (20 godina)

Nastupi: 9

U prvom sastavu: 1

Minutaža: 181

Golovi: 0

Debi: 15.12.2019. Hajduk – Istra 1961 2:1

Možda je malo strogo dati palac dolje za samo 181 minutu koliko je dobio Blagaić koji je debitirao još u prosincu pod Burićem, ali je činjenica da omaleni ofenzivni veznjak nije uspio skrenuti pažnju na sebe. Neosporno je riječ o talentiranom igraču koji je nadrastao B momčad, ali još nije pokazao da razliku može stvarati i u prvoj. Tu je negdje, na granici. Možda posudba ne bi bila loša stvar. Skupio je do sada devet nastupa, doduše samo jednom od prve minute. Bilo je to protiv Intera u prvoj utakmici nakon pauze. Nije se snašao, pa je odmah na poluvremenu zamijenjen i do kraja je dobio „mrvice”.

24. rujan 2020 17:54