sponzor rubrike Powered by SuperSport
StoryEditorOCM
Hajduknovo rano ispadanje

Pogledajte koliko je Hajduk ove sezone zaradio u Europi, dio im je uzela UEFA. Dinamo i Rijeka će dobiti puno više

Piše Stipe Šarić
21. kolovoza 2025. - 16:35
Tirana, Albanija, 140825. Stadion Air Albania. Uzvratna nogometna utakmica 3. kola kvalifikacija za UEFA Konferencijsku ligu, Dinamo City - HNK Hajduk. Na fotografiji: Marko Livaja.Ante Cizmic/Cropix

Nova godina, novo rano ispadanje u Europi za Hajduk. "Bijeli" su u uzvratnoj utakmici 3. pretkola Konferencijske lige nakon produžetaka izgubili 3:1 od albanskog Dinamo Cityja i ispali s ukupnih 4:3.

Zbog tog neuspjeha splitska momčad je ostala i bez vrlo dobre zarade. Ispadanjem u 3. pretkolu Konferencijske lige Hajduk je ove sezone u Europi zaradio 725.000 eura, ali taj iznos neće u potpunosti ući u klupsku blagajnu. Naime, zbog kazne za kršenje financijskog fair-playa UEFA će Hajduku od tog iznosa uzeti 300.000 eura, pa će Splićanima zapravo pripasti 425.000 eura.

image
Ante Čizmić/Cropix

Da je Hajduk prošao u play-off, gdje bi mu suparnik bila poljska Jagiellonia, minimalna zarada bila bi 925 tisuća eura, dok bi plasman u grupnu fazu donio 3,2 milijuna eura, ne računajući premije za dobre rezultate. Pobjeda u toj fazi vrijedi 400 tisuća eura, a neodlučeni rezultat 133 tisuće eura. Kratkim rezimeom možemo uvidjeti da je Hajduk zbog najnovijeg europskog debakla ostao bez prilike da zaradi više od tri milijuna eura.

Pogledamo li druge hrvatske klubove, Dinamo koji je ove sezone izravno ušao u skupinu Europske lige već je zaradio 4,32 milijuna eura. To je iznos s kojim UEFA nagrađuje klubove koji igraju u grupnoj fazi navedenog natjecanja. Svaka pobjeda u toj fazi donosi 450.000 eura, a neodlučeni rezultat 150.000 eura. Također, ako Dinamo završi među prvih osam u skupini, u njegovu će blagajnu upasti dodatnih 600.000 eura, a ako završi od 9. do 16. mjesta, dobit će 300.000 eura.

image
Damir Škomrlj/Cropix

Što se tiče Rijeke, ona je također osigurala jesen u Europi. Momčad s Kvarnera trenutačno se nalazi u play-offu Europske lige, gdje ih čeka grčki PAOK. Ako uspiju proći, Riječani će kao i Dinamo igrati skupinu Europske lige, a u slučaju ispadanja svoj europski put će nastaviti u Konferencijskoj ligi. Nastup u grupnoj fazi Europske lige donio bi im 4,32 milijuna eura, dok bi nešto manja zarada bila za ulazak u Konferencijsku ligu, točnije 3,2 milijuna eura. Uz to su već zaradili 875 tisuća eura isključivo od kvalifikacijskih utakmica.

Usporedbe radi, izdvojit ćemo još latvijsku Rigu koja igra play-off Konferencijske lige protiv Sparte Prag. Oni su svojim dosadašnjim uspjehom u Europi ove sezone zaradili minimalno 925 tisuća eura, a ako uspiju ući u skupinu dobit će, kao što smo ranije naveli, 3,2 milijuna eura. Prema Transfermarktu, vrijednost njihove momčadi je 9,90 milijuna eura, što je skoro četiri puta manje od Hajdukove.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. srpanj 2026 20:53