Hajdukfinale kupa

Hajduk je zasluženo osvojio Kup Hrvatske, bolju igru okrunili su golovima Livaje i Melnjaka u drugom poluvremenu

Piše R. R.
24. svibnja 2023. - 17:34

Drugu sezonu zaredom nogometaši Hajduka su osvojili Hrvatski kup, u finalu koje se odigralo na riječkoj Rujevici Splićani su svladali Šibenik 2-0 (0-0).

Oba pogotka Hajduk je postigao u drugom poluvremenu. Dario Melnjak je u 62. minuti bio strijelac za 1-0, dok je pobjedu potvrdio Marko Livaja koji je u 95. realizirao jedanaesterac.

Splićani su obranili naslov pobjednika Kupa. Prošle sezone je Hajduk na Poljudu s 3-1 bio bolji od Rijeke. Tada je također Melnjak bio junak splitske pobjede, postigao je dva od tri pogotka.

Hajduk je time osvojio osmi Hrvatski kup u povijesti, dok je Šibenik drugi put igrao finale te je drugi put ostao korak kratak. I prvi put, u sezoni 2009./10., u finalu je od Šibenika bolji bio Hajduk.

Splićani su poveli već u trećoj minuti finala, ali VAR je zbog zaleđa poništio vrlo efektan pogodak kojeg je postigao Mlakar.

U uvodnih desetak minuta Hajduk je bio momčad koja je potpuno dominirala travnjakom na Rujevici, ali nekoliko opasnih situacija nisu bili kobni po Šibenčane koji su izdržali uvodne nalete suparnika.

Vremenom se agresivnost Splićana smanjila i veliki dio prvog poluvremena prošao je u relativno mirnoj igri gdje je Hajduk dominirao posjedom, ali prave opasnosti po šibenskog vratara Đakovića nije bilo.

Šibenik je prvi udarac uputio tek u 32. minuti, iz daljine je tada pokušao Kvržić, dok je najbolju šansu u prvom dijelu Hajduk imao u 39. minuti. Prvo je Mlakar pokušao lobom postići pogodak, dok je u nastavku akcije opasan udarac Benrahoua blokiran.

Nakon prilično sporog ulaska u drugo poluvrijeme Hajduk je poveo u 62. minuti. Livaja je sjajno primirio u šesnaestercu visoko ubačenu loptu, ali sa suparničkim igračem na sebi nije uspio pucati. Pokušao je potom Benrahou, a nakon što je njegov udarac zaustavljen lopta je došla do Melnjaka koji je lijevom nogom zakucao loptu u mrežu za 1-0 Splićana.

Nakon pogotka uslijedio je najsiromašniji dio finalne utakmice. Hajduk se zadovoljio vodstvom te je ‘krao‘ vrijeme, dok je Šibenik bio posve nemoćan da konkretno napade suparnika.

Pobjednik je i definitivno riješen u 95. minuti kada je Marko Livaja s bijele točke pogodio za konačnih 2-0. Jedanaesterac je dosuđen nakon što je Perić žestoko startao na Pukštasa.

Tijek susreta pratite ovdje.

Tijek susreta

90‘ + 7 Kraj susreta, Hajduk je osvojio Kup Hrvatska

90‘ + 4 Livaja je stavio točku na ovaj susret, smireno je poslao Đakovića u jednu stranu, loptu u drugu

90‘ + 3 Kazneni udarac, nakon pregleda snimke Pajač je donio odluku

90‘+ 2 Umjesto Ferra u igru je ušao Vušković

90‘ Igrat će se još četiri minuta sudačke nadoknade

90‘ Velika prilika za Hajduk, dobro su ispleli akciju za Pukštasa na koje je starta perić, Pajač je čekao odluku VAr sobe oko ovog starta

89‘ Pozo je dobio žuti karton, nepropisno je zaustavio Livaju

87‘ Kvržić je dobro gađao, ali je na putu prema golu pogodio svog suigrača Grdića, moglo je biti opasno, Sigur je na kraju očistio

85‘ Šibenik šalje Grdića u igru, izašao je Đorić, dok je kod Hajduka iz igra izašao Benrahou, a ušao je Fossati

82‘ Hajduk smiruje igru, kontrolira situaciju, ne dopuštaju neki zalutali metak prema svom golu

79‘ Izmjena kod Šibenika, umjesto Solde u igru je ušao Knežević, kod Hajduka je umjesto Sahitija ušao Anello

74‘ Arai je pokušao iskosa, ali loše, neprecizno

72‘ Livaja je odlično opdvalio loptu prema Sahitiju, ali je Đaković bio brži, ipak krilo Hajduka je bio i u zaleđu

71‘ Prvi žuti karton, Čanađija ga je dobio zbog faula nad Krovinovićem

68‘ Trostruka zamjena kod Šibenika, izašli su Mina, Kvesić i Špeljak, a u igru su ušli Mesa, Pozo i Čanađija

66‘ Nastavlja Hajduk s pritiskom, sada je Mlakar imao priliku, malo iskosa, pucao je ravno u Đakovića

62‘ Goooolllll !!!! Melnjak je zabio za vodstvo Hajduka i okrunio nadmoć Hajduka, dubinska je bila lopta na Livaju, koji se oslobodio Perića, ali je izgubio loptu koja se odbila do Benrahou, njegov udarac je pogodio Livaju i odbio se na nogu Melnjaku koji je bio precizan

60‘ Sigur je dobro ubacio s desnog boka, ali Mlakar nije dobro zahvatio loptu, otišla je predaleko od gola

55‘ Traje pritisak Hajduka, dva kornera koja je ubacio Benrahou, ali ništa konkretno

52‘ Pogriješio je Awaziiem, Kvržić je odmah pokušao s pola igrališta iznenaditi Lučića, ali je sve bilo prilično neprecizno

50‘ Oba su trenera podigla po pet igrača i poslala ih na zagrijevanje

48‘ Gužva nakon konrnera, ali je Mlakar na kraju pucao pored gola

47‘ Sahiti je iskoristio neodlučnost Kvesića, bilo je neugodno, ali je na kraju Mlakar izborio sedmi korner

46‘ Počelo je drugo poluvrijeme

45‘ + 2 Kraj prvog poluvremena

45‘ + 1 Pokušao je Sahiti, ali od svega samo novi korner

45‘ Imao je Špeljak priliku, ali je predugo čekao, Ferro je uspio očistiti opasnost

45‘ Igrat će se minuta sudačke nadoknade

40‘ Benrahou je centrirao na prvu stativu, Livaja pucao glavom, ali pored gola

39‘ Velika šansa Hajduka, Šibenčani su pogriješili, MLakar je krenuo prema golu, pokušao lobati Đakovića koji je uspio odbiti, u nastavku akcije Mlakar je odigrao povratno za Benrahoua čiji je udarac od bloka otišao u korner

38‘ Umalo je Perić gurnuo Livaju u šansu, dobio je dvoboj, ali prekratno vratio prema svom vrataru Đakoviću koji je ipak stigao

34‘ Kratki verbalni dvoboj između suca Pajača i Dolčeka, sve je bilo nakon jednog starta nad Pukštasu, no sve je bilo mirno dalje

31‘ Prvi pokušai Šibenika, pucao je Kvržić izvana, ali neprecizno

26‘ Dobra lopta u dubinu prema Livaji, ali je Perić uklizao i odnio loptu

23‘ Primirila se malo igra iako Hajduk ima ogromnu premoć u posjedu

19‘ Pokušali su Benrahou i Sahiti nešto odigrati, ali je Kvržić očistio loptu, no nisu uspjeli odraditi kontru, Hiroš se izgubio brzo

16‘ Hajduk je imao novu dobru šansu iz prekida koju nisu iskoristili, Benrahou je ubacio, Melnjak sa prve stative pucao glavom no Arai je uspio izbaciti s gol linije, nije upalila ni šibenska brza kontra

13‘ Nezgodak start Đorića na Benrahoua, no iz slobodnog udarca se ništa nije dogodilo, Sahiti nije dobro ubacio

11‘ Dugačka lopta Awaziema, dubnska za Benrahoua, ali je bila prebrza i završila u gol autu

8‘ Nova velika prilika Hajduka, Sahiti je odlično ubacio, lopta je zakačila Kvesića što je bilo dovoljno da Pukštas ostane krata, od svega korner

5‘ Kratko je trajala VAR-provjera, a ubrzo se oglasio i glavni sudac Igor Pajač. Hajdukovi navijači već su bili u transu, no i dalje je 0:0.

3‘ Hajdukj je zabio, ali poništen pogodak! Jan Mlakar zabio je za Hajduk nakon sjajne Melnjakove dijagonale, ali pogodak je poništen na asistenciju VAR sobe.

2‘ Hajduk je odmah krenuo po pogodak, Šibenčani su se postavili u gusti niski blok

1‘ Odmah na startu Hajdukovi navijači na istočnoj tribini razvili su posebnu koreografiju.