Hajdukanaliza utakmice

Hajduk je izgubio utakmicu u Koprivnici i prije nego je ona počela: nakon sudačke travestije, bod koji su Bijeli osvojili zapravo je velik

12. studenog 2022. - 20:08

Hajduk i Slaven Belupo remizirali su u Koprivnici (2:2) u utakmici prepunoj kontroverzi u kojoj su konačni rezultat u najvećoj mjeri iskrojili suci predvođeni Antom Čulinom iz Zagreba.

Nakon onoga što smo imali prilike u Koprivnici gledati, nogomet je bio u drugom planu, ali ako vas baš zanima analiza igre, možete je pročitati u drugom dijelu teksta. U prvome ćemo se fokusirati na travestiju u režiji sudaca zbog koje će hrvatski djelitelji pravde i dalje ostati sloviti kao najveći uteg razvoja HNL-a.

Sve je započelo divljačkim startom Vinka Solde na Marka Livaju. Igrač Slaven Belupa svom je snagom ispucao loptu i udario Hajdukova napadača, a onda mu se u maniri isfrustriranog derišta počeo unositi dok je ovaj ležao na tlu. To je izazvalo raspravu između njih dvojice koja nije prestajala, a onda je u 36. minuti pomoćni sudac Anto Marić pogođen s tribine, nakon čega je utakmica na 15-ak minuta prekinuta.

Bacanje predmeta s tribina na suce i igrače neprihvatljivo je na svaki mogući način, ali također ostaje nerazjašnjeno koji su bili motivi divljačkog ispada Belupovog igrača, jer zaista nije bilo potrebe za tim. Kao što nije bilo potrebe ni za nekim drugim divljačkim startovima domaćih igrača u kojima je deblji kraj uglavnom izvlačio Emir Sahiti, koji je, ironično, jedini na kraju zaradio isključenje.

Onda je u 56. minuti Stefan Simić čisto izbio loptu glavom - sam, bez ikakvog duela s protivnikom - a u doskoku je nagazio nogu Crnca koji je trčao prema izbijenoj lopti koja je izlazila izvan igre. Čulina je odmah pokazao na bijelu točku, a Zdenko Lovrić mu je u VAR sobi potvrdio da je u pravu. Zdenko Lovrić koji je u posljednji trenutak "uskočio" u VAR sobu umjesto Darija Bela, koji je bio određen za taj zadatak. Isti onaj Zdenko Lovrić koji je bio glavni sudac na posljednjem susretu Lokomotive i Hajduka i isti onaj koji iz VAR sobe nije vidio Cipetićevo igranje rukom u prošlosezonskom susretu Lokomotive i Hajduka koji je završio 3:3.

Loptu je u ruke uzeo Ivan Krstanović i pogodio za 2:2, a gol je u VAR sobi pregledavan jer je Arber Hoxha evidentno ušao u kazneni prostor prije nego što je Krstanović udario loptu. Ipak, gol nije poništen, iako je trebao biti čak i da je netko od igrača Hajduka također prerano ušao u šesnaesterac, jer u Pravilima nogometne igre jasno stoji da u slučaju da igrači obiju momčadi počine prekršaj za vrijeme izvođenja kaznenog udarca on se ponavlja.

Screenshot/IFAB

Taj pogodak učinio je cijelu utakmicu besmislenom i po tko zna koji put pokazao koliko su hrvatski suci loši, jer teško je ovakvo nešto drugačije objasniti. Antonious Menelaus, Cipranin bez međunarodnog iskustva koji tek od prošle godine dijeli pravdu na utakmicama najvišeg razreda elitnog nogometa, u susretu Hajduka i Osijeka na Poljudu djelovao je kao Pierluigi Collina u odnosu na bilo kojeg našeg suca, što je možda i najveća tragedija našeg nogometa.

Onda smo u 80. minuti dobili šećer na kraju u vidu drugog žutog za Sahitija, nakon što je slučajno igrao rukom na centru u jednom kontranapadu Belupa. Čulina je prvo pustio prednost i tek naknadno pokazao Sahitiju žuti, što nije smio, jer prema Pravilima koja vrijede od sezone 2020./21. ne smije se dodijeliti žuti karton za prekršaj kojim se zaustavlja obećavajući napad ako je puštena prednost.

Time je utakmica do kraja ubijena. Ubijena divljačkim ispadima domaćih igrača, apsurdnim sudačkim kriterijem na račun kojeg su domaćini dobili samo tri žuta kartona, a hajdukovci šest, bizarnim kaznenim udarcem i golom koji nikako nije smio biti priznat.

Ali ni tu nije bio kraj pogrešnim odlukama Čuline, jer je u sudačkoj nadoknadi dosudio još jedan kazneni udarac za Slaven, no ekipa iz VAR sobe se udostojila ispraviti ga pa je slobodni udarac premješten na rub šesnaesterca.

Na kraju dana, dojam je da je Hajduk utakmicu u Koprivnici izgubio i prije nego što je ona počela, zbog čega se ovaj bod čini velik, bez obzira na mane u igri Bijelih, koje su se prvenstveno ogledale u pristupu igrača u fazi obrane koji definitivno nije bio na razini.

Željko Hajdinjak/Cropix

Nakon ovakve travestije teško je govoriti o nogometu, odnosno onome što bi i trebao biti fokus utakmice, ali nakon ukazivanja na ono što je najvažnije, analiza je tu.  Ako vam je se uopće da čitati....

Mislav Karoglan odlučio se ponovno za sustav 4-3-3, u kojem je i najčešće igrao otkad je preuzeo klupu Hajduka, a nakon dobre partije protiv Osijeka David Čolina je ponovno dobio prednost ispred Stipe Biuka na poziciji lijevog krila. Strateg Bijelih ujedno je odlučio od prve minute na teren poslati Rokasa Pukštasa, i to na njegovoj prirodnoj poziciji u sredini terena.

Što se tiče Slaven Belupa, Zoranu Zekiću situaciju je otežala suspenzija Marije Marine, stoga je svoj pristup morao malo modificirati sukladno tome, a na kraju se odlučio za 3-5-2. Od početka je bilo jasno da će domaćinima fokus biti na discipliniranoj obrani, jer su se gotovo stalno branili u srednjem i niskom bloku te eventualno izlazili u visoki presing kada bi Karlo Sentić izvodio gol aut.

Iako u prvom dijelu nismo gledali nekakve posebno razrađene akcije od Hajduka, pristup Karoglanovih igrača bio je na visokoj razini. Iako su se i Bijeli branili u srednjem bloku, kontrapresing im je bio moćno oružje, dok su i u izoliranim duelima dominirali domaćine.

Iz jedne takve situacije Hajduk je i poveo u 12. minuti. Nakon udarca iz kuta, lopta je došla do Antonija Boseca koji se s njom spetljao, a onda je i izgubio u duelu s Filipom Krovinovićem. Hajdukov veznjak odmah se s njom okrenuo i opalio "padajući" šut u donji lijevi kut Ivana Čovića te na taj način odmah u startu doveo Bijele u povoljnu situaciju u kojoj su mogli opuštenije igrati.

Ipak, Karoglanovi braniči nerijetko su bili malčice preopušteni, a Mudražija im je samim pozicioniranjem u međuprostor stvarao ogromne probleme, iako domaćini uopće nisu imali nekakve razrađene akcije. Bilo je evidentno da je komunikacija u zadnjoj liniji Hajduka poprilično loša, što je dovelo do nekoliko objašnjavanja među braničima Bijelih, onda je u 62. minuti prvog poluvremena (da, dobro ste pročitali) Chidozie Awaziem još umalo stajao svoju ekipu primljenog pogotka nakon jedne nedopustivo nonšalantne reakcije na dugu loptu.

Hoxha ga je zatim lagano pretrčao, ali se Dino Mikanović srećom uspio vratiti i zatvoriti Hoxhu, koji se srušio po travnjaku i pustio loptu u gol aut te zatim tražio prekršaj. No, ni Čulina, ni Lovrić u VAR sobi nisu se složili s Belupovim napadačem.

Ipak, ta zbunjenost Hajdukove obrane i Nigerijčeva nonšalancija došla je Bijelima na naplatu odmah nakon povratka na teren iz svlačionice. Domaćini su stvorili višak u Hajdukovom šesnaestercu i Kvržić je na drugoj vratnici imao samog suigrača, ali ironija je u tome što je on pronašao Hoxhu u sredini kojeg je Awaziem bezbrižno pustio da se odmakne od njega. Belupov napadač bio je precizan glavom i domaćini su smanjili na 2:1.

Prije toga treba naglasiti prvijenac Rokasa Pukštasa u dresu prve momčadi Hajduka, do kojeg je došao nakon sjajne kretnje od početka do kraja akcije. Ušao je iz drugog plana u prazan prostor u protivničkom šesnaestercu i odlično glavom proslijedio Sahitijev ubačaj u suprotnu stranu Čovićevog gola.

Zekićeva trostruka promjena na poluvremenu i prelazak u 4-4-2 donijela je instantni efekt te su domaćini podigli razinu igre i krenuli ofenzivnije, a to je stvaralo ogromne probleme obrani Hajduka koja je u Koprivnici djelovala sasvim raštimano. Nakon već spomenutog kaznenog udarca, Bijeli su stiskali, ali nisu uspijevali stvoriti izglednu šansu, a nisu odustajali čak ni nakon što su ostali s igračem manje. Ipak, bilo je evidentno da su se malo pogubili u cijelom kaosu, što je i sam Karoglan naglasio nakon utakmice.

Hajduk je tako kalendarsku 2022. završio s remijem i za sada ostao na tri boda udaljen od Dinama na vrhu, uz dvije utakmice više, a Mislav Karoglan je ostao i dalje neporažen na klupi Bijelih. Ali kao što sam već rekao, nakon ovakve utakmice i bod je velik, a analiza u suštini besmislena.

06. veljača 2023 05:04