Playoff je tu, Rakow je protivnik. Udarit će hajduci na Poljake u borbi za mjesto u Konferencijskoj ligi. Odavno Bijeli nisu bili ovako blizu. Točnije, 16 godina je prošlo otkako su izborili plasman u neko europsko natjecanje. Dvomeč ih dijeli od Europe i pripadajućih milijuna. Bio bi to veliki uspjeh. Momčad Gonzala Garcije lako se obračunala s litavskim Žalgirisom. Nepošteno bi bilo kazati da protivnik u potpunosti nije bio na razini jer ga je i Hajduk učinio takvim.
Dvije utakmice i devet golova. Sačuvana mreža na Poljudu i povratak pobjedama. E sad treba tako nastaviti. Sljedeća prepreka je Gorica u gostima. Pa onda Rakow na Poljudu u četvrtak. Prije Poljaka treba se dočepati prve pobjede u HNL-u. Važna je ona ne samo zbog troboda, već i raspoloženja prije Rakowa.
Pred Garcijinom momčadi dvije su najvažnije utakmice u sezoni. Početak je sezone, a već su na rasporedu dva sudbonosna susreta. A raspored nije nimalo lagan. Pogotovo kada znamo kako je Hajduk prošao u prva dva kola. Poraz od Varaždina u gostima i domaći remi s Istrom 1961. Dakle, dok se čeka Rakow, Gorica pasti mora.
Sve na Europu
Nakon prve utakmice na Poljudu, do uzvrata moraju dočekati i Osijek. I to Osijek koji ne izgleda očajno kao prošle sezone. Nipošto jer već su upisali dva slavlja. Na otvaranju su bili bolji od Gorice (2:0), a u prošlom kolu od nedoraslog Rudeša (6:1). Kod kuće, prije, Hajduka, dočekuju Lokomotivu, a s obzirom na formu, raspucani i raspoloženi mogli bi stići na Poljud.
Govorimo to sve kako bismo naglasili ozbiljnost trenutka i težak raspored kojim plovi bijeli brod. Bude li sreće i znanja, pa da se Europa konačno dohvati, onda je to pravi posao. Do tada, htio to ili ne, Garcia žrtvuje HNL. Dvije utakmice su prošle bez pobjede. Do Rakowa i između još su dvije u kojima također možemo očekivati svašta. Potpuno je jasno kako će Bijeli sve karte baciti na Europu. Zapravo krenut će all-in. Sa svime što imaju.
A to znači kako bi u sljedeća dva kola domaćeg prvenstva moglo biti puno više rotacija nego sada. Mijenjao je već Garcia, pokušavao odmoriti dio udarnih snaga, ali većina ih je opet odigrala sve moguće minute. U Europi ništa ne valja prepuštati riziku. Zna to Hajduk jako dobro. Stvari za čak izmaknu kontroli.
Kad smo već spomenuli kako Hajduk na europskom planu ide na sve ili ništa, to znači i veliki rizik. Prođe li Rakow – pjesma. Ne prođe li – e, onda je problem. Pogledajmo raspored. Gorica, Rakow, Osijek, Rakow. Nakon toga Bijelima slijedi, barem na oko, nešto lakši raspored. Lokomotiva doma, Rudeš vani, Slaven Belupo doma. Baci li Hajduk sve na Europu i ne uspije li proći, postoji opasnost da se u HNL-u već do tada ne skupi bodovni zaostatak.
Težak raspored
U borbi na dva kolosijeka za očekivati je još koji domaći posrtaj. To je jednostavno tako. Danak platiti moraš, na jednoj ili drugoj strani. Jer ova momčad teško bez greške može izdržati boj na dva fronta. Da, bit će tu još dva – tri pojačanja kako su najavili iz kluba, ali bit će i odlazaka... Do kraja kvalifikacija u HNL-u će već minuti pet kola. Hajduk već sada ima minus pet u odnosu na stopostotne Osijek, Varaždin i Lokomotivu. Daleko je to od velikog zaostatka, ali samo upozoravamo na mogući scenarij.
Nadamo se, dakle, nešto lakšem poslu u ritmu koji slijedi nakon toga, Najavili smo Lokomotivu, Rudeš i Belupo kao nešto lakši zalogaj. Barem bi to trebao biti. A onda kreće nova „ludnica”. Rijeka u gostima, Dinamo i Varaždin kod kuće, pa Istra u gostima za kraj tog ritma. Zadnja utakmica pada na 24. listopada, ne bude li promjena. A prvo kolo ligaške faze Konferencijske lige na rasporedu je 15. listopada, između Dinama i Varaždina. Naravno, sve ovo govorimo pod uvjetom da Hajduk prođe Rakow u playoffu kvalifikacija.
U tom slučaju valjalo bi izbjeći riječki scenarij iz prošle sezone. Rijeka je tada igrala u Konferencijskoj ligi. Štoviše, prošla je dalje iz ligaške faze. A cijelo to vrijeme patio je rezultat u HNL-u. Hajduk si to ne može priuštiti. Veći je klub koji mora zadovoljiti svoje navijače koji neće trpjeti nizanje poraza i loših rezultata. Morat će Bijeli gurati na dvije fronte. Ali to su u ovom trenutku slatke brige.
Dva koraka blizu
Mislimo pozitivno i nadamo se najboljem ishodu, ali i upozoravamo na moguću opasnost. Svjestan je toga, vjerujemo, i Garcia, pa će zato pokušati izrotirati momčad koliko se bude moglo. Sve će ovisiti o razvoju situacije na terenu, ali zdravstvenom kartonu, naravno. Već u Gorici ćemo vidjeti taktiku kojom Garcia ulazi u ovaj ključni dio sezone.
Kako rekosmo, očekujemo promjene. Neke je odmorio već protiv Žalgirisa, pa su tako na klupi počeli Rokas Pukštas, Michele Šego, Niko Sigur, Alec van Hoorenbeeck, Šimun Hrgović... Pukštas je odmarao do kraja kao jedan od Garcijinih najvećih aduta. Vjerujemo kako ćemo ga u Gorici na terenu vidjeti od prve minute. Usprkos Europi, Hajduku treba prva pobjeda u HNL-u, baš kao i Mariju Careviću na klupi Gorice koji je do sada upisao dva poraza (Osijek i Lokomotiva).
S Hajdukom nikad nije dosadno, ali ovaj period pred njim najzanimljiviji je godinama unatrag. Borba za Europu, domaće prvenstvo, iščekivanje novih pojačanja, trakavica oko sponzorstva... Svega ima, puno je tema. Europa je dva koraka blizu ili daleko. A s njom i olakšanje za napaćenu hajdučku blagajnu. Do tada pratimo i situaciju sa sponzorima. Stari i/ili novi... Znate već, s Hajdukom nikad dosadno nije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....