Domaći nogometLiga nacija

Hrvatska kroz ‘iglene uši‘ stigla do velike pobjede: Škoti zabili gol u zadnjoj sekundi, VAR ga poništio zbog zaleđa

Piše R. R.
12. listopada 2024. - 18:52

Hrvatska nogometna reprezentacija upisala je drugu pobjedu u skupini 1 elitne Lige nacija, u trećem kolu je na maksimirskom stadionu pobijedila Škotsku 2-1 (1-1).

Škotska je povela u 32. minuti golom Ryana Christiea, ali je samo tri minute kasnije izjednačio Igor Matanović, što je bio njegov premijerni pogodak u dresu hrvatske reprezentacije. Potpuni preokret se dogodio u 70. minuti kada je Andrej Kramarić zabio za 2-1. Bio je to Kramarićev 30. pogodak u hrvatskom dresu.

Portugal i Hrvatska imaju po šest bodova, s tim da Portugalci imaju utakmicu manje. Poljska je na tri boda, a Škotska i dalje bez bodova.

Ranko Šuvar/Cropix

Od ranije je bilo poznato da za Hrvatsku zbog ozljeda neće moći igrati važni članovi Josip Stanišić i Josip Juranović, dok je dvoboj protiv Škotske zbog privatnih razloga preskočio i Mateo Kovačić, vjerojatno hrvatski igrač u najboljoj formi. Još nije poznato hoće li se Kovačić reprezentaciji priključiti za ogled protiv Poljske u utorak.

Od početka je bila jasna postavka na travnjaku. Hrvatska je držala loptu i stezala obruč oko suparnika, dok su se Škoti oslanjali na kontranapade. U takvom odnosu snaga u početku su obje reprezentacije imale podjednaki broj donekle opasnih situacija.

U uvodnih deset minuta za Hrvatsku su pokušavali Kramarić i Luka Sučić iz slobodnog udarca, ali je iz dobre pozicije pogodio živi zid, dok je na drugoj strani opasno bilo u 11. minuti, ali je na povratnu loptu najbolje reagirao Modrić i otklonio opasnost.

Prvi udarac u okvir vrata zabilježen je u 21. minuti i imali su ga Škoti. Pucao je Gilmour s 18 metara, ali neopasno po hrvatskog vratara Livakovića koji je lakoćom ukrotio pokušaj gostiju. Samo nekoliko trenutaka kasnije na drugoj je strani izgledalo dosta opasno, ali je Kramarićev udarac završio u bloku.

Nakon pola sata igre Hrvatska je imala najbolju šansu. Opet je probao Kramarić, ali je njegov pokušaj iskosa nekako zaustavio škotski vratar Gordon. U posve ujednačenoj igri činilo se da su Škoti ipak nešto konkretniji kada dođu pred suparnička vrata i gosti su posredstvom toga poveli u 32. minuti.

Ronald Goršić/Cropix

Loše je u obrani intervenirao Luka Sučić. Nespretno je zahvatio loptu koja je došla do Christieja. Ovaj ju je provukao ispod Livakovića, a pogodak nije uspio spasiti ni Ćaleta-Car koji je samo potvrdio 1-0 za Škotsku.

Hrvatska je vrlo brzo izjednačila, samo tri minute kasnije. Perišić je poslao u gostujući šesnaesterac povratnu loptu, a vrlo dobro je reagirao Matanović i gurnuo loptu kroz brojne škotske noge, sve do mreže za 1-1. Bio je to premijerni pogodak Matanovića u dresu hrvatske reprezentacije.

Nakon nekoliko mirnih minuta u drugom poluvremenu sa šansama je krenula Hrvatska. U 53. minuti je pokušao Matanović, samo dvije minute kasnije i Modrić, ali je oba udarca zaustavio škotski golman Gordon.

U ni jednom trenutku susreta Škotska nije bila podređena niti zbijena u svoj šesnaesterac. Uslijedilo je potom ponovno razdoblje izjednačene igre gdje je bilo neugodnih momenata na obje strane travnjaka, a prvu ozbiljniju šansu opet je imao Modrić. U 65. minuti je ukrao loptu i dobro pucao s vrha šesnaesterca, ali je lopta prošla pored vratnice.

Stiskala je Hrvatska sve više u završnici, a Dalićeva momčad je povela u 70. minuti. Perišić je centrirao, a loptu je na drugoj vratnici dočekao Sosa koji je iz prve pokušao volej udarcem. Dobro je Sosa opalio, ali je Gordon odbio njegov udarac, samo do glave Kramarića koji je mirno i precizno pogodio za veliko slavlje na maksimirskom stadionu i 2-1.

U 78. minuti je odličnu šansu za Škote imao Christie. U situaciji jedan na jedan s Livakovićem, iskosa, pucao je vrlo slabo i ostao je bez drugog gola na ogledu. Pitanje bi li pogodak bio priznat da se dogodio jer je Christie rubno bio u zaleđu.

Škotska je šansu za 2-2 imala u 90. minuti. Nakon lijepe akcije Che Adams je pokušao lob udarcem, ali nije bio do kraja precizan. Hladni tuš dogodio se u 95. minuti. Zajedničkim snagama su Adams i Jakić zatresli hrvatsku mrežu i uslijedilo je veliko gostujuće slavlje. No, nakon nekoliko minuta VAR pregleda pogodak je poništen zbog zaleđa, a Hrvatska je upisala drugu pobjedu u skupini.

Semafor

Hrvatska – Škotska 2:1

Zagreb – Stadion u Maksimiru. Gledatelja 23.000. Utakmica 3. kola skupine A1 Lige nacija: Hrvatska – Škotska 2:1 (1:1).

Sudac: Istvan Kovacs (Mađarska) – 6,5.

Strijelci: 0:1 Christie (33.), 1:1 Matanović (36.), 2:1 Kramarić (70.).

Žuti kartoni: Mario Pašalić i Perišić (Hrvatska) te Hanley i Gilmour (Škotska).

Igrač utakmice: Igor Matanović (Hrvatska).

Hrvatska (3-4-2-1): Livaković (6) - Šutalo (6), Ćaleta-Car (6), Gvardiol (6,5) - Perišić (6,5) (od 90.+1 Jakić -), Modrić (7), Mario Pašalić (6) (od 46. P. Sučić), Sosa (6) - L. Sučić (5) (od 62. Baturina -), Kramarić (6,5) (od 71. Petković -) - Matanović (7) (od 71. Budimir -).

Škotska (4-2-3-1): Gordon (6,5) - Ralston (6), Souttar (6), Hanley (6), Robertson (6) - Gilmour (6,5), McLean (6,5) - Doak (6,5) (od 77. Gauld -), McTominay (6,5), Christie (6,5) - Dykes (6) (od 77. Adams -)

IZ MINUTE U MINUTU

90‘ + 6 Kraj susreta

90‘ + 6 Ipak pobjeda, VAR je poništio zgoditak, Adams je izgleda bio u zaleđu i ne samo on, osvojili smo tri boda kroz iglene uši

90‘ + 5 Gledat će se VAR, čini se da je netko od Škota bio u zaleđu, jasno je da čim se donese odluka da će biti kraj susreta

90‘ + 4 Je li moguće, opet gol u posljednjoj sekundi, nevjerojatno smo nespretno reagirali i Jakić je gurnuo loptu pored Livakovića u mrežu. upozoravalo se posljednjih desetak minuta na ovo, ali zar je moguće ovako loše reagirati

90‘+ 3 Gilmour je dobio žuti karton zbog faula nad Baturinom

90‘ Igrat će se još četiri minute sudačkog dodatka

90‘ Iz igre je izašao Perišić, novi igrač je Jakić

90‘ Ne smije biti opuštanja, stalno se to ponavlja, Adams bio u izglednoj šansi, pokušao je lobom prebaciti Livakovića, no udarac je otišao malo pokraj gola

88‘ Evo i Škota naprijed, McTominay je dosta se vrtio po kaznenom prostoru, pokušao je, ali pored gola

86‘ Raspoloženi Baturina je dobro "prošetao" Robertsona, odigrao povratno do Budimira no njegov je pokušaj završio u bloku

84‘ Modrić je osvojio loptu, dodao do Petkovića, jedna minijatura hrvatskog napadača nije donijela rezultata, njegov pokuša je bio blokiran

80‘ Pokušao je Petar Sučić, predaleko od gola

78‘ McTominay je odigrao odličnu loptu do Christieja, srećom završnica nije bila dobra, lopta je prola pored gola, ozbiljna prijetnja gostiju, ne treba se opuštati

77‘ Dvostruka izmjena kod Škota, ušli su Adams i Gould umjesto Doaka i Dykesa

73‘ Nastavlja se pritisak Vatrenih, sa svih strana se zasipa kazneni prostor gositju, na raju je pokušao i Gvardiol izvana, ali visoko preko gola

71‘ Dvostruka zamjena kod Hrvatske, iz igre su izašli Kramarić i Matanović, a ušli su Budimir i Petković

70‘ Vodimo, Andrej Kramarić je zabio svoj trideseti pogodak u reprezentaciji, Modrić je odlično okrenuo stranu do Perišića koji je odlično ubacio na drugu stativu gdje se ukazao Sosa, njegov udarac je Gordon odbio, ali samo do Kramarića koji je mirno pogledao gdje su škotski stoperi i onda glavom loptu neobranjivo zakucao u mreža

68‘ Traje pritisak naših, plete se mreža oko škotskog gola

66‘ Pokušao je i Baturina iz daljine, ali pored gola

65‘ Dobro je prošao Modrić, uzeo loptu, izborio se za prostor i doro pucao, ali za malo pored gola

62‘ Zaprijetili su Škoti, ispred Dykesa je u kaznenom prostoru Vatrenih reagirao Petar Sučić.

61‘ Iz igre je izašao Luka Sučić, ušao je Baturina

58‘ Ubacio je Perišić, Gordon je odbio ispred Matanovića koji je dobio jedan neugodan udarac

56‘ Zanimljiva situacija nakon kornera, pokušao je Luka Sučić i lopta je zapela u bloku, sudac Kovacs je odmah sudio zaleđe, a Sučić preciznim darcem proparao mrežu, je li možda Rumunj mogao i sačekati

55‘ Pokušaj Modrića iz daljine, odbio je Gordon, lopta se odbila do Kramarića i u konačnici završila u korneru.

52‘ Pokušao je Matanović iz daljine, Gordon je obranio, Perišić ostao predaleko za reakciju na odbijenu loptu

49‘ Čeka nas vrlo slično i drugo poluvrijeme, bit će potrebno dosta strpljenja za slamanje otpora Škota

46‘ Prva izmjena kod naših, umjesto Marija Pašalića u igri je Petar Sučić

46‘ počelo je drugo poluvrijeme

45‘ +1 Kraj prvog poluvremen

45‘ Igrat će se još minuta sudačkog dodatka

42‘ Čeka se kraj prvog poluvremena, dva kornera, ništa se nije posebno dogodilo na niti jednoj strani

38‘ Požutio je Perišić, izgubio je loptu i onda napravio prekršaj na McLeanu

36‘ Matanović je zabio svoj prvijenac u reprezetanciji, Perišić je poslao povratnu loptu za Matanovića koji preciznim prizemnim udarcem pogađa i vraća stvari na početak

32‘ Vode Škoti, Pašalić je izgubio loptu na sredini terena, Doak je po desnoj strani povukao kontru i centrirao, no loptu je lošom reakcijom propustio očistiti Sučić. Christie je dočekao poklon i prizemnim udarcem savladao Livakovića

31‘ Kramarić je odlično izvagao suparnika, pucao, Gordon odbio u nastavku akcije Perišić je odlično ubacio na drugu stativu, Sosa je skočio i pucao glavom pored gola

30‘ Brzu akciju Škota smo uspjeli na vrijeme završiti.Opasnu tranziciju Škotske zajedničkim snagama uspjela je spriječiti obrana Vatrenih

26‘ Ubačaj Perišića, Sosa je pokušao, ubacio iz drugog plana, ali je napravio prekršaj u napadu

23‘ Dobra akcija naših, Modrić je sjajno uposlio Perišića, ovaj ostavio za Sučića koji pronalazi Kramarića, "prodao" je Kramarić lažnjak i lijepo se oslobodio, no lopta nije našla put prema golu...

21‘ Prvi udarac u okvir gola uputili su Škoti, pucao je Gilmour, Livaković je na mjestu

19‘ Mario Pašalić je zaradio žuti karton

18‘ Gvardiol je ponovno izgubio loptu, u kontru je išao Scott McTonimay, no još jednom je naša obrana mjestu

14‘ Umirio se ritam igre, Hrvatska vlada terenom, a Škoti pokušaju brzim udarima s bokova

11‘ Gvardiol je pogriješio, loptu je ukrao Doak i poslao povratnu u sredinu, no na mjestu je bio Modrić

9‘ Pokušao je L. Sučić, lopta je zapela u živom zidu i od nekog našeg igrača se odbila u gol aut

8‘ Matanović je povukao kontru te je srušen na oko dvadesetak metara od škotskog gola, Hanley je dobio žuti karton

7‘ Gilmour je pokušao izvana, ali neprecizno, trebat će paziti na ubačaje Robertsona s lijeve strane

5‘ Kramarićev je pokušaj završio u bloku

4‘ Početno ispitivanje snage, Hrvatska je zagospodarila terenom

1‘ Počela je utakmica

0‘ Pred početak dvoboja održana je kratka ceremonija i službeni oproštaj Marcela Brozovića. Zagrebačke tribine velikim pljeskom su pozdravile Epic Broza, koji je odigrao 99 službenih utakmica i završio reprezentativnu karijeru