Domaći nogometliga prvaka

Dinamo prosuo ogromnu prednost, ali ipak izborio prvi bod nakon velike borbe na polupotopljenom terenu

Piše hina
2. listopada 2024. - 22:57

U dvoboju 2. kola Lige prvaka nogometaši Dinama i Monaca su u Zagrebu odigrali 2-2 (1-0).

Dinamo je poveo atraktivnim pogotkom Petra Sučića (45+3) na asistenciju Martina Baturine, koji je u 66. minuti fantastičnim solo-prodorom povećao na 2-0. Monaco je smanjio preko Ganca Mohammeda Salisua nakon velike pogreške vratara Ivana Nevistića, a u 90.minuti Švicarac Denis Zakaria je izjednačio iz kaznenog udarca.

Nakon 2-9 poraza od Bayerna, Dinamo je odigrao odličnu i vrlo hrabru utakmicu, dominirao i vodio s 2-0, a onda s dvije pogreške u završnici dopustio Francuzima da izbjegnu poraz. Upravo je nevjerojatno da su isti igrači Dinama igrali na Alllianz Areni i večeras na Maksimiru, a u čudu su ostali i igrači Monaca koji su srušili giganta Barcelonu i koji nisu očeklivali odličan i goropadni Dinamo, koji je primio devet golovau prvom dvoboju. U nemogućim uvjetima, jakoj kiši i vrlo natopljenim terenom koji je jako otežavao igru, Dinamo je odigrao jednu od najboljih europskih utamica ikada, ipak je ostao bez pobjede, ne zbog pritiska i bolje igre Monaca, već  zbog dvije početničke pogreške Nevistića i Bernauera.

Dinamov trener Nenad Bjelica postavio je formaciju s pet braniča i bez ijednog od krilnih napadača koje ima na raspolaganju, a njegov potez se pokazao dobitnim.

Hrvatski prvak je hrabro ušao u utakmicu i zaprijetio dvaput u prvih desetak minuta. Prvo je slobodno udarac Martina Baturine iskosa, a vratar Phillip Kohn jedva obranio, a nakon njegove odbijene lopte stvorila se velika gužva, no ijedan igrač Dinama nije uspio doći do lopte. Nekoliko minuta pokušao je akrobatski, vrlo teškim škaricama Bruno Petković, ali je njegov udarac otišao pored vrata.

Njaveću i jedinu šansu za Monaco u prvom dijelu propustio je u 14. minuti Japanac Takumi Minamino, ali njegov udarac s pet metara poput hokejaškog vratara čudesno skida Ivan Nevistić.

Utakmicu je nakon toga odredila kiša i vrlo težak teren koji je spriječavao bilo kakve smislenije kombinacije, a borbenost igrača obje momčadi po takvom terenu rezultiralo je s pet žutih kartona od strane njemačkog suca.

I napokon, u trećoj minuti sudačke nadoknade uslijedio je protunapad Zagrepčana, Baturina je vidio i uposlio Sučića, koji prvo izbjegava klizeći start Salisua, a potom atraktivno potkopava loptu i prebacuje vratara za veliko slavlje Dinama.

I drugi dio je Dinamo počeo hrabro i napadački, a u 52. minuti nakon udarca s kuta Petković potpuno sam na pet metara šalje loptu pored vrata. U 60. minuti sveprisutni Baturina prolazi dvojicu igrača na desnoj strani, nabacuje za Petkovića, čiji udarac blokira Vanderson.

Nevjerojatnu predstavu Baturina zaključuje pogotkom u 66. minuti. Držao je loptu između četvorice igrača Monaca, izvukao se na lijevu nogu i s ruba kaznenog prostora pogodio sami desni kut francuskih vrata za nestvarnih 2-0.

U 74. minuti Monaco je zabio iz svog prvog pokušaja na gol u drugom dijelu. Nakon udarca s kuta vratar Nevistić je prilikom izlaska s vrata zapeo Maxa Bernauera i pao, a stoper Monaca Salisu udarcem glavom pogađa praznu mrežu.

U 82. minuti sporna situacija nakon prodora Lukasa Kačavende u kaznenom prostoru Monaca pao je Petković, ali njemački sudac dosudio je prekršaj hrvatskog reprezentativca.

U 87. minuti Torrente s gol-linije izbacuje udarac Minamina, a minutu kasnije Monaco dobiva kazneni udarac nakon prekršaja Bernauera nad Balogunom. Švicarac Denis Zakaria je precizan s bijele točke i Dinamo je ostao bez pobjede koju je potpuno zaslužio.

U sljedećem kolu 23. listopada Dinamo gostuje kod Salzburga.

DINAMO - MONACO 2-2

Pred 13.000 gledatelja na stadionu Maksimir sudio je Osmers iz Njemačke.

Strijelci: 1-0 Sučić (45+3), 2-0 Baturina (66), 2-1 Salisu (74), 2-2 Zakaria (89pen)

Dinamo: Nevistić - Theophile, Torrente, Bernauer - Ristovski, Ademi (od 63. Rog), Sučić, Mišić, Pierre-Gabriel - Baturina (od 75. Kačavenda) - Petković.

Monaco: Köhn - Vanderson (od 72. Diakatta), Kehrer, Salisu, Henrique (od 80. Outarra) - Zakaria, Camara (od 72. Ben Seghir) - Minamino, Aklouche, Golovin (od 46. Balogun) - Embolo (od 46- Ilenikhena).