Domaći nogometzavršni čin

Dinamo se teškim porazom oprostio od Europe: Manchester City se poigrao s hrvatskim prvakom, a najlošija vijest stigla je iz Ukrajine

Piše R.R.
11. prosinac 2019. - 21:53

Europska priča zagrebačkog Dinama je završila za ovu sezonu nakon što su "Modri" u susretu zadnjeg kola C skupine Lige prvaka na stadionu Maksimir izgubili od Manchester Cityja sa 1-4, dok je Atalanta u Harkivu pobijedila Šahtar sa 3-0, pa je Dinamo završio kao posljednji.

Dinamo je poveo u 10. minuti golom Danija Olma, no gosti su u nastavku susreta okrenuli rezultat sa četiri pogotka, tri je zabio Brazilac Gabiel Jesus (34, 50, 54), a među strijelce se upisao i Phil Foden (84).

City je i prije ove utakmice osigurao prvo mjesto u skupini i osminu finala, dok je Dinamu za nastavak natjecanja u Ligi prvaka igrala samo pobjeda, ali uz uvjet da Atalanta ne izgubi od Šahtara u Harkivu. Nažalost, dogodilo se posve suprotno. City je slavio u Zagrebu, dok je talijanski sastav slavio u Ukrajini sa 3-0 osvojivši drugo mjesto u skupini, Šahtar seli u Europsku ligu, dok je Dinamo pao na posljednje četvrto mjesto.

Dinamo je 24 minute bio u osmini finala Lige prvaka, no nažalost na koncu je ispao iz Europe.

Porazom od Manchester Cityja, "Modri" su prekinuli niz bez poraza na stadionu Maksimir koji je trajao 34 utakmice. Posljednji poraz Dinamo je u svom dvorištu upisao od Young Boysa (1-2), 28. kolovoza prošle godine u uzvratnom susretu završne runde kvalifikacija za Ligu prvaka, a potom je nanizao 29 pobjeda i pet remija.

Dinamo je odlično otvorio utakmicu i stigao je do prednosti već u 10. minuti fantastičnim pogotkom Danija Olma. S desne strane odlično je ubacio Kadzior, a Olmo iz teške situacije pogodio volej i zabio pod gredu za vodstvo 'Modrih'. Hrvatski prvak je tom trenutku bio u osmini finala jer je u drugom susretu bila 'nula'.

Nažalost, City je izjednačio u 34. minuti i to u situaciji dok su dva igrača Dinama ležala na terenu. No Englezi nisu htjeli izbaciti loptu u aut. Nastavili su s napadom, Mahrez je ubacio u peterac, a Jesus glavom zabio za 1-1. Nakon nesportskog poteza gostiju, igrači Dinama su protestirali i došlo je i do naguravanja, zbog čega je Ademi dobio žuti karton. Engleski prvak je u 50. minuti okrenuo rezultat, a strijelac je ponovo bio Jesus. Sjajnu predstavu brazilski napadač je okrunio trećim golom u 54. minuti, a do kraja utakmice među strijelce se upisao i Foden.

Atalanta uvjerljivo slavila, zabio Pašalić

U drugom susretu iz ove skupine Atalanta je u Harkivu pobijedila Šahtar sa 2-0 osvojivši drugo mjesto u skupini. Gosti su poveli u 68. minuti golom Timothyja Castagnea, a na pobjedu gostiju potvrdio je Mario Pašalić u 80. minuti. Do kraja utakmice zabio je i Gosens u petoj minuti nadoknade.

Šahtar je od 77. minute igrao s igračem manje nakon što je isključen Dodo.

Manchester City je na koncu osvojio prvo mjesto sa 14 bodova, Atalanta se probila na drugu poziciju sa sedam bodova, Šahtar je treći sa šest bodova, dok je Dinamo pao na posljednje mjesto s pet bodova.

DINAMO - MANCHESTER CITY 1:4 (1:1)

Zagreb – Stadion u Maksimiru. Gledatelja 30.000. Utakmica 6. kola C skupine Lige prvaka: Dinamo – Manchester City 1:4 (1:1). Sudac: Carlos del Cerro Grande (Španjolska) – 6.

Strijelci: 1:0 Olmo (10), 1:1 Jesus (35), 1:2 Jesus (50), 1:3 Jesus (54), 1:4 Foden (84).

Žuti kartoni: Ademi (Dinamo)

Najbolji igrač: Gabriel Jesus (Manchester City)

Dinamo (4-1-4-1): Livaković (6) – Stojanović (5), Dilaver (5), Ademi (5,5), Moubandje (5,5) – Moro (6) – Kadzior (6) (od 59. Đira 6), Olmo (6,5), Gojak (6) (od 81. Majer -), Oršić (5,5) (od 81. Hajrović -) – Petković (5,5).

Manchester City (4-3-3): Bravo (6) – Cancelo (6), Otamendi (6) (od 82. Harwood-Bellis -), Garcia (6,5), Mendy (6,5) – Foden (7,5), Rodri (6,5) (od 72. Sterling -), Gündogan (7) – Mahrez (6), G. Jesus (8) (od 66. Zinčenko -), B. Silva (6,5).

Iz minute u minutu

90 + 3 – kraj susreta

90 – igrat će se još tri minute sudačkog dodatka u Maksimiru

88 – Olmo je iskoristio dobro dodavanje Gjire, izborio se za prostor i pucao, ali je lopta završila od bloka u korner

84 – Foden je naplatio odličnu partiju, brza akcija, gotovo malonogometna, lopta je stigla do veznjaka Cityja koji je s desetak metara zabio kroz šumu nogu

82 – izašao je Otamendi, a u igru je ušao 17-godišnji stoper Harwood-Bellis

81 – Dinamo je izvan Europe, na četvrtom mjestu, deset minuta prija kraja susreta, Mario Pašalić je zabio za 2:0 vodstvo Atalante

80 – izašli su Oršić i Gojak, u igru su ušli Majer i Hajrović

78 – ponovno se tresla Dinamo mreža, no Sterling je bio u zaleđu pa je pogodak Otamendija opravdano poništen

76 – evo i Dinama naprijed, Stojanović je dobro došao, ubacio, ali je Olmo malo zakasnio, Bravo je bio siguran, sličilo je ovo na akciju kod vodećeg gola

72 – iz igre je izašao Rodri, a ušao najbolji strijelac "građana" Raheem Sterling

66 – šetaju se gosti, stvaraju prilike, sada je Ademi spasio ispred Zinčenka

65 – izašao je iz igre Gabriel Jesus, ušao je Zinčenko, City nastavlja bez klasičnog napadača

63 - gotovo ista akcija koju smo vidjeli kod trećeg gola, Foden u prostor za Mendyja, odličan centaršut, ali je Gabriel Jesus u završnici bio neprecizan

58 - ušao je Gjira u igru umjesto Kadziora

56 – imali su Modri sreće, Mendy je opet držao loptu na lijevoj strani, ubacio, na povratnu loptu je stigao Cancelo, sam, neometan, no šutirao je snažni i visoko preko gola

54 – raspad Dinama, hat-trick Gabriela Jesusa, još jedna akcija iz udžbenika, brza dodavanja, razigrano od Fodena do Mendyja koji je odlično ubacio na drugu stativu gdje nitko nije pratio Brazilca koji je zabio loptu u mrežu

49 - kakva akcija gostiju, šetnja po lijevoj strani, Mendy i Foden su u prvom dijelu "rasparali" obranu Dinama, a onda kratko dodavanje do Jesusa koji se solobodio driblingom, a onda je mirno plasirao loptu pored Livakovića u mrežu

46 - počelo je drugo poluvrijeme

45 + 2 - kraj prvog poluvremena

45 + 1 - muk na tribinama nakon udarca laktom Gojaka, pregledavao je i VAR situaciju, i Dinamo je na kraju imao sreće, veznjak Modrih nije dobio niti žuti karton

45 - igrat će se minuta sudačke nadokande

41 - još su pod dojmom Modri, previše je prostora u sredini terena, City i dalje plete mrežu oko Livakovićeva gola

34 - žestoko su prigovarali Modri, ali faula nije bilo, pa ni potrebe da igrači Cityja izbace loptu iz igre, nakon svega Ademi je dobio žuti karton

33 - izjednačenje, platio je Dinamo cijenu otvaranja i kretanja prema naprijed, nakon brze polukontre Kadzior i Stojanović su se sudarili na centru, potom je i Dilaver ostao ležati u kaznenom prostoru nakon jednog duela, a "građani" su mirno akciju priveli kraju, Mahrez je ubacio, Jesus s pet metara glavom pogodio Livakovićevu mrežu

29 - malo su se oslobodili Modri, ali ovaj put je Oršić glavom pucao taman za paradu Brava

28 - konačno prilika za Dinamo da izađe prema naprijed, Olmo je ostao sam na centru, povukao je jako prema kaznenom prostoru, pucao, ali visoko preko gola

21- nastavlja se pritisak Cityja, traže prostor kroz sredinu

18 - Gundogan je dobro otvorio prostor, dobro pucao, ali je Livaković uspio obraniti

15 - zagospodarili su 'građani' terenom, imaju loptu u nogama, stisnuli su i traže prostor za realizaciju

10 - goooolll, Dani Olmo je zakucao loptu u mrežu, dugo je Dinamo pleo mrežu oko kaznenog prostora, a onda je Kadzior izvrsno ubacio u prostor, a Olmo ušao između dva braniča Cityja i onda iz voleja je rasprao mrežu iza Brava

5 - miran početak susreta, nema uraganskih napada, svi još čekaju da se otvoriti neki prostor