Belgija pobijedila u Makedoniji, BiH zakoračila prema Brazilu

22. ožujka 2013. - 23:59
Nakon što su odigrane sve utakmice 5. kola u skupini A prilično je izvjesno da će se za prvo mjesto i izravan plasman na Svjetsko prvenstvo u Brazilu boriti Hrvatska i Belgija...

Izabranici Igora Štimca su ranije pobijedili Srbiju s 2-0, a istim je rezultatom kasnije u Skopju Belgija nadigrala Makedoniju. Belgija i Hrvatska sada imaju po 13 bodova, a daleko iza njih je na trećem mjestu sa šest bodova Wales koji je u petak na Hampden Parku u Glasgowu svladao Škotsku s 2-1.

Veznjak Werdera Kevin de Bruyne je doveo Belgijance u vodstvo u 26. minuti, a Eden Hazard je u 62. minuti bio precizan s bijele točke za konačnih 2-0. Veznjak Chelseaja je prije toga sam i izborio penal nakon što je prekršaj na njemu napravio Aleksandar Lazevski.

Wales je do velike pobjede u Škotskoj stigao nakon zaostatka 0-1 i nakon što mu je na poluvremenu zbog ozljede igru morao napustiti najbolji igrač Gareth Bale. Domaći su poveli u sudačkoj nadoknadi prvog dijela kada je Charlie Mulgrew nabacio iz kornera, a Grant Hanley glavom smjestio loptu u mrežu.

U 71. je minuti Robert Snodgrass u kaznenom prostoru srušio Chrisa Guntera i dobio drugi žuti karton, a precizan je iz jedanaestarca bio nogometaš Arsenala Aaron Ramsey. Već u 74. minuti je pobjedu Velšanima donio Hal Robson-Kanu, pogodivši glavom poslije centaršurta Andyja Kinga s desnog krila. Važna se situacija dogodila u sudačkoj nadoknadi kada je zbog drugog žutog kartona isključen Ramsey koji će tako morati propustiti utakmicu protiv Hrvatske.

Podsjećamo, naša vrsta u utorak gostuje kod Walesa, na stadionu Liberty u Swanseaju, a zasad nije poznao koliko je teška ozljeda Garetha Balea i hoće li zvijezda Tottenhama moći igrati.

Reprezentacija Finske šokirala je aktualne svjetske i europske prvake Španjolce, odigravši 1-1 na njihovom terenu u Gijonu u sklopu skupine I kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo...

“Furija” je previše samouvjereno ušla u utakmicu što joj se na koncu osvetilo. Nakon prvog poluvremena bez pogodaka, izabranici Vicentea del Bosquea su poveli u 49. minuti kada je David Silva nabacio iz kornera, a Sergio Ramos, u svojoj 100. utakmici za reprezentaciju, zabio glavom. No, u 79. minuti se za veliku senzaciju pobrinuo napadač Schalkea Teemu Pukki.

Prvi je to put nakon 1982. godine da Španjolska nije pobijedila na svom terenu u dvije službene utakmice zaredom. Podsjetimo, u listopadu je odigrala 1-1 protiv Francuske koja je preuzela vodstvo u skupini nakon rutinske pobjede protiv Gruzije (3-1) u Parizu. Strijelci za “tricolore” su bili Olivier Giroud, Mathieu Valbuena i Franck Ribery. Francuska i Španjolska će se sudariti u utorak u Parizu i to bi mogla biti odlučujuća utakmica u borbi za prvo mjesto.

U skupini G je ogroman korak prema Brazilu napravila reprezentacija Bosne i Hercegovine. Nogometaši Safeta Sušića su u Zenici svladali najvećeg konkurenta za prvo mjesto Grčku s 3-1. Prvi i treći pogodak domaćih, u 29. i 54. minuti, bili su gotovo jednaki: u oba je navrata Zvjezda Misimović nabacio iz slobodnog udarca, a Edin Džeko zabijao glavom. Vedad Ibišević je zabio drugi gol za BiH, pospremivši loptu u mrežu nakon što je Misimović promašio penal. Theofanis Gekas je u sudačkoj nadoknadi samo ublažio poraz Grka na Bilinom polju.

Podsjetimo, BiH je već igrala u Grčkoj i izborila remi (0-0), pa sa sadašnja tri boda prednosti ima prilično komfornu situaciju. Na ruku joj je išao i današnji remi Slovačke protiv Litve (1-1).

U skupini H je u vodstvu i dalje Crna Gora koja je s igračem manje došla do pobjede na gostovanju kod Moldavije. Isključen je Crnogorcima u 61. minuti Milorad Peković, ali su u 79. minuti osigurali tri boda preko Mirka Vučinića. Engleska ima dva boda manje od Crne Gore, a u petak je bez poteškoća potopila San Marino s 8-0. Imala je u tom dvoboju Hodgsonova momčad šest različitih strijelaca, što joj se nije dogodilo još od 1982. i ogleda s Luksemburgom. Dodajmo i da je u okršaju lanjskih suorganizatora Eura Ukrajina kao gost pobijedila Poljsku s 3-1.

Kvalifikacije za SP:

Skupina A:

Hrvatska - Srbija (Mandžukić 23, Olić 37)

Makedonija - Belgija 0-2 (De Bruyne 26, Hazard 62-11m)

Škotska - Wales 1-2 (Hanley 45+2 / Ramsey 72-11m, Robson-Kanu 74)

Redoslijed: 1. Belgija 13 (5), 2. Hrvatska 13 (5), 3. Wales 6 (5), 4. Srbija 4 (5), 5. Makedonija 4 (5), Škotska 2 (5).

skupina B:

Bugarska - Malta 6-0 (Tonev 6, 38, 68, Popov 47, Gargorov 55, Ivanov 78)

Češka - Danska 0-3 (Cornelius 57, Kjaer 67, Zimling 82)

Redoslijed: 1. Italija 10 (4 utakmice), 2. Bugarska 9 (5), 3. Češka 5 (4), 4. Danska 5 (4), 5. Armenija 3 (3), 6. Malta 0 (4).

skupina C:

Kazahstan - Njemačka 0-3 (Schweinsteiger 20, Götze 22, Müller 74)

Austrija - Farski otoci 6-0 (Hosiner 8, 20, Ivanschitz 28, Junuzović 77, Alaba 78, Garics 82)

Švedska - Irska 0-0

Redoslijed: 1. Njemačka 13 (5 utakmica), 2. Švedska 8 (4), 3. Irska 7 (4), 4. Austrija 7 (4), 5. Kazahstan 1 (5), 6. Farski otoci 0 (4).

skupina D:

Andora - Turska 0-2 (Inan 30, Burak Yilmaz 45)

Nizozemska - Estonija 3-0 (Van der Vaart 47, Van Persie 72, Schaken 82)

Mađarska - Rumunjska 2-2 (Vanczak 16, Dzsudzsak 71-11m / Mutu 68-11m, Chipciu 90+2)

Redoslijed: 1. Nizozemska 15 (5 utakmica), 2. Mađarska 10 (5), 3. Rumunjska 10 (5), 4. Turska 6 (5), 5. Estonija 3 (4), 6. Andora 0 (5).

skupina E:

Slovenija - Island 1-2 (Novakovič 34 / Sigurdsson 55, 78)

Norveška - Albanija 0-1 (Salihi 67)

Redoslijed: 1. Švicarska 10 (4 utakmice), 2. Albanija 9 (5), 3. Island 9 (5), 3. Norveška 7 (5), 5. Slovenija 3 (5), 6. Cipar 3 (4).

skupina F:

Izrael - Portugal 3-3 (Hemed 24, Ben Basat 40, Gershon 70 / Bruno Alves 2, Postiga 72, Fabio Coentrao 90+3)

Luksemburg - Azerbajdžan 0-0

Redoslijed: 1. Rusija 12 (4 utakmice), 2. Portugal 8 (5), 3. Izrael 8 (5), 4. Sjeverna Irska 3 (4), 5. Azerbajdžan 3 (5), 6. Luksemburg 2 (5).

Skupina G:

Lihtenštajn - Latvija 1-1 (Polverino 17 / Cauna 30)

Slovačka - Litva 1-1 (Jakubko 40 / Šernas 19)

BiH - Grčka 3-1 (Džeko 29, 54, Ibišević 36 / Gekas 90+2)

Redoslijed: 1. BiH 13 (5), 2. Grčka 10 (5), 3. Slovačka 8 (5), 4. Litva 5 (5), 5. Latvija 4 (5), 6. Lihtenštajn 1 (5)

Skupina H:

Moldavija - Crna Gora 0-1 (Vučinić 79)

Poljska - Ukrajina 1-3 (Piszczek 18 / Jarmolenko 2, Gusev 7, Zozulja 45)

San Marino - Engleska 0-8 (Della Valle 12-ag, Oxlade-Chamberlain 29, Defoe 35, 77, Young 39, Lampard 42, Rooney 54, Sturridge 70)

Redoslijed: 1. Crna Gora 13 (5), 2. Engleska 11 (5), 3. Ukrajina 5 (4), 4. Poljska 5 (4), 5. Moldavija 4 (5), 6. San Marino 0 (5)