StoryEditorOCM
Zagoraotpad bez granica

Triljani znaju kako zbrinuti smeće i to pomoću EU novca; u partnerstvu je s gradom iz Republike Srpske i Crne Gore

Piše Toni Paštar
18. veljače 2025. - 00:34

U Trilju je u ponedjeljak održana uvodna konferencija prekograničnog EU projekta "Circle Aeare" vezanog za održivo gospodarenje otpadom.

Nositelj projekta je grad Trilj, a njegovi partneri su Institut za zaštitu i ekologiju Republike Srpske iz Banja Luke i tvrtka "Komunalno" iz Kotora. Domaćin konferencije bio je triljski gradonačelnik Ivan Bugarin, a uz partnere iz Banja Luke i Kotora nazočili su joj Ivan Bota, ravnatelj Uprave za regionalni razvoj Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU i drugi.

image
Toni Paštar

Ukupna vrijednost projekta, koji se mora realizirati u roku od 30 mjeseci, je 793.061 euro od čega se iz Interreg programa EU osigurava bespovratnih 674.160 eura ili 85 posto. Razliku od 15 posto ili oko 120.000 eura osiguravaju sami partneri.

U središtu projekta je suradnja na unaprjeđenju infrastrukture za odvojeno prikupljanje otpada, edukaciju radi dizanja ekološke svijesti stanovništva te implementacija digitalnih rješenja koji olakšavaju praćenje otpada i doprinose boljoj informiranosti građana. Grad Trilj će kroz ovaj projekt nabaviti tisuću multikompostera i 500 spremnika za odvojeno prikupljanje biootpada, novo specijalno komunalno vozilo i informatizirat će cjelokupno upravljanje sustavom.

image

Kontejneri za biootpad

Joško Ponoš/Cropix

Kotorani će nabaviti specijalno komunalno vozilo i 60 kontejnera za odvajanje otpada od 1100 litara. Banjalučani će svoj dio projekta realizirati nabavkom višekomornih kontejnera i nabavkom kompostera te edukacijama najmlađih.

- Ovim projektom želimo doprinijeti poboljšanju gospodarenja otpadom, a koliko nam je to svima značajno nepotrebno je posebno obrazlagati. Uz ova bespovratna sredstva naše Ministarstvo Trilju je odobrilo još 80 tisuća eura kao njegov udjel. Na području Hrvatske trenutno je prisutno svega 10-ak ovakvih projekata pa je ovaj triljski projekt prekogranične suradnje primjer kojim se treba ići.

Projekt se financira novcem iz EU, ali iz omotnice koja pripada Hrvatskoj. Za prekograničnu suradnju RH je za ovo financijsko razdoblje izdvojila 117 milijuna eura, u odnosu na 56 milijuna prije 2020. godine. I kroz ovaj projekt se vidi napor RH, politički i financijski, da podupre susjedne zemlje na njihovu EU putu – kaže Ivan Bota.

image
Ivo Ravlić/Cropix

- Ovo nije samo korak prema našem održivijem gospodarenju otpadom već i instrument za jačanje naših kapaciteta te stjecanje alata i znanja ključnih za provedbu unapređenja sustava zbrinjavanja komunalnog otpada. Kroz nabavu nove opreme, edukaciju i razmjenu iskustava s partnerima mi podižemo standarde u pružanju javnih usluga, promoviramo kružno gospodarstvo i stvaramo temelje za dugoročnu održivost čistog i zdravog okoliša - kazao nam je Ivan Bugarin.

image

Ivan Bugarin

Nikola Vilić/Cropix

- Ovim projektom značajno ćemo unaprijediti rad našeg poduzeća jer ćemo dobijenim sredstvima nabaviti neophodnu opremu. Mi smo pokrenuli razvrstavanje komunalnog otpada na mokru i suhu frakciju po sistemu od vrata do vrata, ali bez specijalnog vozila i potrebnog broja kanti i kontejnera to ne bismo mogli provoditi. Uz to ćemo raditi na animaciji i podizanju svijesti među građanima, naročito među najmlađima – kazala je Jelena Radunović, voditeljica ovog projekta u "Komunalnom" Kotor.

- Fokus našeg dijela projekta je edukativna aktivnost i promocija kružne ekonomije u Banja Luci. Mi ćemo provoditi veliki broj edukacija za djecu, opremit ćemo tri škole na području Banja Luke s kontejnerima za posebno odvajanje otpada i komposterima, a održat ćemo i posebnu radionicu na ovu temu – kazao nam je Predrag Ilijić, direktor Instituta za zaštitu i ekologiju Republike Srpske u Banja Luci. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. ožujak 2025 22:09