StoryEditorOCM
Zagorazabrinjavajuće

Porast nasilja nad ženama i u Imotskoj krajini, posebno u mladenačkim vezama: Žrtve u ruralnim sredinama šute, boje se

Piše Braco Ćosić
29. studenog 2024. - 13:09

Imoćani su obilježili Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Nasilje nad ženama kako u Hrvatskoj u porastu je u odnosu na prošlu godinu, na nacionalnoj razini za čak 10 posto.

Uostalom, prema statističkim podacima, Hrvatska je na visokom trećem mjestu u Europi po tom kaznenom djelu, iako je naše zakonodavstvo jako strogo, a i mjere zaštite žena su na visokom stupnju.

Aktivistica, profesorica u imotskoj Ekonomskoj školi Božena Pandža za tu priliku organizirala je okrugli stol na temu borbe protiv nasilja nad ženama za učenike četvrtih razreda svoje škole.

- Kako radim s učenicima četvrtih razreda u školi, smatram da nakon izlaska iz školskih klupa njihov odgoj završava i sukladno tome nastojim ih što više educirati o stvarima potrebnim za njihov daljnji normalni rast i život. Inače, već godinama, još tamo od 2020. godine, provodim s učenicima niz aktivnosti u borbi protiv nasilja nad ženama i općenito borbe protiv vršnjačkog nasilja da bi danas-sutra znali uvažavati jedni druge - riječi su organizatorice prof. Božene Pandža.

Rekosmo porast broja nasilja nad ženama bilježi se na žalost i u Imotskoj krajini. Svjedoče o tome niz primjera,koje je u svom izlaganju iznijela učenicima i prof. Ana Marija Lončar, voditeljica Područnog ureda Centra za socijalnu skrb u Imotskom.

image
Snimio: Braco Ćosić

- Da, uistinu prisutan je trend porasta nasilja nad ženama, kako u obitelji, tako i među vršnjacima. Ono što sam željela na ovom okruglom stolu prenijeti mladim ljudima jest procedura, odnosno način postupanja Hrvatskog zavoda za socijalni rad Podružne službe u Imotskom, u postupcima kad se pojavi sumnja u nasilje. Ono što sam posebno akcentirala učenicima svakako je nasilje u mladenačkim vezama, nešto što se ne prepoznaje kao nasilje i što počinje vrlo rano. Čak postoje i podaci, da je veći broj nasilja u adolescentnim mladenačkim vezama nego li u odraslim partnerskim vezama. A ovaj okrugli stol je dio prevencije - riječi su prof. Ane Marije Lončar.

Spomenuti su ovom prilikom i vrlo strogi zakoni Republike Hrvatske kad je u pitanju zaštita žena od nasilja. No, čini se ni to nije dovoljno. O tome je govorila poznata imotska odvjetnica Mislava Jonjić Bušić.

image
Snimio: Braco Ćosić

- Držim, a to sam istaknula i učenicima, kako u zakonodavnom smislu država konstantno podržava sve što se može učiniti u zaštiti žena. Jedno od novina u zakonu je uvođenje kaznenog djela osobito teškog ubojstva ženske osobe, poznatije kao femicid, a predviđa se I kazneno djelo nasilja u obitelji. Značajan je to pravni izvor koji pruža širok vid zaštite žrtvama nasilja. Ono što sam naglasila učenicima, kako je konstantno 24 sata dnevno dostupan Pozivni nacionalni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja, gdje se mogu javiti sve žrtve nasilja, kao i oni koji sumnjaju da postoji nasilje u njihovoj obitelji ili okolini.

Dakle, država poduzima sve, no na žalost slabi smo na terenu, a to znači da se žrtve boje stigmatizacije, posebno u ruralnim sredinama - veli odvjetnica Mislava Jonjić-Bušić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. siječanj 2025 19:11