StoryEditorOCM
Zagorana svilaji

FOTO Prošle su 33 godine od bitke za najvažniju točku obrane Cetinske krajine... Odana počast poginulima

Piše Toni Paštar
6. lipnja 2026. - 14:14

U organizaciji Hvidre i grada Vrlike u subotu je na Velom vrhu na Svilaji održana komemoracija u povodu 33. obljetnice bitke za Veli vrh, dominantne kote za kontrolu najvećeg dijela prostora u cetinskom kraju tijekom Domovinskog rata.

Sudionici komemoracije polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odali su počast Petru Varnici, pripadniku HV-a koji je u toj bitci smrtno stradao, kao i ostalim hrvatskim junacima Domovinskog rata koji su poginuli na toj planini.

image
Privatni album

Srpski okupatori nikako se nisu mirili s činjenicom da su se poslije akcije "Peruća" morali povući iz do tada okupiranih naselja Peruća, Satrić, Potravlje i Maljkovo. Iz Otišića, centra velikosrpske pobune u cetinskom kraju, kovali su planove osvete. Njihov napad počeo je 8. lipnja 1993. godine.

Poslije dugotrajne artiljerijske paljbe na Veli vrh, gdje se nalazilo 16 pripadnika 126. brigade, odnosno 16. domobranske pukovnije, srpski pobunjenici iz Otišića, pojačani plaćenicima iz Rumunjske, krenuli su u frontalni pješački napad. Odmah na početku smrtno su pogodili Petra Varnicu, a nekoliko hrvatskih branitelja teško su ranili. Razvila se žestoka bitka u kojoj su višestruko brojniji napadači izvukli deblji kraj.

image
Privatni album

Od 16 branitelja Velog vrha jedan je smrtno stradao, 11 ih je ranjeno, ali srpski zločinci nisu uspjeli preuzeti tu važnu kotu. Kada je braniteljima počela stizati pomoć iz sinjskih vojnih postrojbi, srpski napadači dali su petama vjetra, ostavljajući za sobom jednog poginulog rumunjskog plaćenika. Bitka za Veli vrh bila je najveća pješačka bitka na bojišnici cetinskoga kraja, ne računajući napadne oslobodilačke akcije HV-a na Dinari, od Zime ‘94. do Oluje.

Preživjeli branitelji Velog vrha, drugi hrvatski branitelji Domovinskog rata te predstavnici braniteljskih udruga i civilne vlasti svake godine na Velom vrhu prisjećaju se toga slavnog događaja i odaju počast poginulom Petru Varnici.

image
Privatni album

U subotu su kod spomen-ploče na Velom vrhu vijence položili izaslanstvo Hvidre Vrlika, predstavnici 16. domobranske pukovnije, grada Sinja, gradonačelnik Vrlike Jure Plazonić, Damir Gabrić, pročelnik za branitelje Splitsko-dalmatinske županije i izaslanik župana Blaženka Bobana i Igor Vidalina, upravitelj Veteranskog centra Sinj kao izaslanik Ministarstva hrvatskih branitelja i ministra i potpredsjednika Vlade Tome Medveda.

Molitvu odrješenja predvodio je vrlički župnik fra Ivan Šimunac.

image
Privatni album
image
Privatni album
image
Privatni album
 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. lipanj 2026 14:23