Ne nazire se kraj natezanju između stanara zgrade na Plokitama i stjenica koje su prije tri godine preko zaražene fotelje ušle u vlasnički stan starijeg muškarca s prvog kata zgrade.
Insekti koji su primijećeni čak i na sedmom katu, infestaciju su prethodno odradili u nekoliko stanova. No usprkos očitom javno-zdravstvenom problemu koji bi mogao eskalirati širenjem na druge zgrade u neposrednoj blizini, rješenja još nema. Klasična priča o lošim susjedskim odnosima dovela je u silnu neugodu brojne stanare zgrade s desetinama stanova, u kojoj, apsurdno je, da glavnina još ne shvaća težinu problema.
O čimavicama ovdje smo pisali u nekoliko navrata. I taman kada smo mislili da je iscrpljujuća bitka uspješno za stanare okončana, u redakciju nam je stigao mail. U njemu je potpisnica opisala stanje stvari, citiramo je:
- Prema informacijama stanara, infestacija stjenicama prisutna je već duže vrijeme te je zahvatila velik broj stanova u zgradi. Osobno sam imala priliku vidjeti jedan od zahvaćenih stanova u kojem su stjenice bile vidljive na krevetu, zidovima, podu, zavjesama i drugim površinama u velikom broju. Stanari navode da je problem više puta prijavljivan predstavniku stanara, ali da do danas nije provedeno cjelovito tretiranje zgrade.
Također se među stanarima govori da pojedini suvlasnici odbijaju sudjelovati u zajedničkim mjerama dezinsekcije, zbog čega se problem nastavlja širiti. Posebno zabrinjava činjenica da u zgradi žive starije osobe, bolesni građani i obitelji s djecom koji svakodnevno trpe posljedice ove situacije. Mnogi se boje da će se problem proširiti i na okolne zgrade. Smatram da je riječ o javnom i komunalnom problemu koji zaslužuje pažnju nadležnih službi, te molim da istražite slučaj – napisala je.
Sumnjaju na žarište
Dakle, kako nam tvrde sugovornici, nekoliko stanova je bilo ili je još pod najezdom stjenica. Žarište je navodno i dalje u stanu s prvog kata, u kojem uz vlasnika živi još jedan muškarac. Vlasnik već duže vrijeme nije viđen u javnosti. Najgore po ostale suvlasnike je to što ni on, ni sustanar mu, ne prihvaćaju dezinsekciju, tvrdeći kako sa stjenicama problema više nemaju. Ne dozvoljavaju ni pregled stana, apsolutno odbijajući pomoć, pa čak i onda kada im se decidirano navede kako će se kemijska obrada refundirati iz sredstava pričuve, ali osigurati i i privremeni smještaj.
Stanari s kojima smo pričali navode da im dva muškarca ugrožavaju zdravlje i imovinu. I nitko im ništa ne može. A ne može, jer u zgradi još nije postignuto jedinstvo kojim bi se situacija hladno i konačno razrezala. Kako čujemo, u zgradu je tijekom ove godine u više navrata napravljena dezinsekcija. No sve to skupa nije dovoljno dok se ne odradi i u žarištu.
- Do sada je situacija uspješno sanirana u nekoliko stanova zgrade, ostaju još dva urgentna od kojih će se u jednom ovaj tjedan pristupiti čišćenju. I opet nam ostaje žarište, kao najveći problem. Vjerujemo kako je vlasnik tog stana bolestan, već duže ga nismo vidjeli u javnosti. Ali i nadalje on i sustanar blokiraju ulaz stručnom timu koji bi utvrdio stanje, odbijaju dezinsekciju, negiraju da imaju problem. Do sada nismo imali ni cjelovitu potporu zgrade, na zadnjem sastanku nam se priključilo tek 20-ak posto suvlasnika.
Znamo da su stanari upoznati sa situacijom, ali eto, takvo je stanje. Zbog takvog neodaziva dovedeni smo do toga da ne možemo dobiti dovoljno potpisa kojima bi neodgovornog vlasnika stana na prvom katu kaznili s 500 eura zbog oglušavanja nad problemom. Nadamo se da će se uskoro priključiti svi suvlasnici, kako bi ga nakon tri neuspjela pokušaja makar kaznili novčanom kaznom i prisilili na suradnju – kažu nam stanari.
Platio je tek za dezinsekciju sobe?
Podsjetimo kako je sve počelo, nakon unosa inficirane fotelje vlasnik žarišnog stana primjećuje da iz nje izlaze bube. Nakon toga je vraća na otpad. Prekasno, ne samo što je sam bio pun ugriza i ranica, već i zato što su se stjenice u tom trenutku dobrano raširile po cijelom stanu. Bez da obavijesti sustanare, on tada naziva službu za dezinsekciju. Upućeni u slučaj nam tvrde da umjesto da plati čišćenje cijelog stana, usprkos upozorenjima stručnjaka, čovjek inzistira na dezinsekciji tek sobe u kojoj je započela infestacija. Time je nastojao smanjiti trošak i umjesto 300 eura koliko bi ga došla kemijska obrada, platio je samo 100. Tadašnji predstavnik stanara nam je ispričao da je stjenica bilo na sve strane. Da se nešto loše događa primijetila je stanarka do žarišnog stana, koja je predstavniku stanara ispričala da je puna sitnih ranica, ugriza, nečega sitnog što kola oko nje.
Sa situacijom je upoznat i predsjednik GK Plokite Luka Čelar koji je problem iznio na kotarskom vijeću. Apsolutno podržava stav stanara koji traže izlaz iz ove mučne trakavice. I sam tvrdi kako je postala potencijalna opasnost i za okoliš.
- Sve što je bilo u našoj kotarskoj ovlasti mi smo napravili, i podržat ćemo nastojanja stanara u borbi za rješavanje gorućeg im problema. On je potencijalna ugroza za zdravlje ljudi osobito starijih, bolesnih i djece. Stojim iza ljudi ovog kotara u kojem sam cijeli život i pomoći ću im svim svim svojim mogućnostima – veli prvi čovjek kotara, koji je i zbog činjenice da je zdravstveni djelatnik itekako svjestan težine problema.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....