StoryEditorOCM
SplitINOVAPRO

U dva klika ‘mišem‘ do vlastite solarne elektrane

Piše Toni Paštar
26. studenog 2024. - 08:59

Ante Čikotić direktor je zagrebačko-splitske tvrtke "Inovapro" koja se bavi poslovima vezanim za energiju, a naročito energetskim uštedama, energetskom učinkovitošću i obnovljivim izvorima energije u industriji i turizmu, kao i u domaćinstvima s energetskim potencijalom, obiteljskih kuća čiji krovovi imaju energetski potencijal.

"Inovapro" je u svojoj branši toliko uspješna tvrtka, da je po ukupnim pokazateljima u posljednjih pet godina narasla za čak 22 puta! Među stručnom, ali i sveukupnom zainteresiranom javnošću, "Inovapro" i njen direktor u posljednje vrijeme privlače pozornost projektom "Solarna karta". O tome smo razgovarali s Antom Čikotićem.

Što je, zapravo, projekt "Solarna karta"?

– "Solarna karta" je inovativno digitalno rješenje koje omogućuje građanima jednostavno istraživanje solarnog potencijala njihovih krovova. Korisnici, u samo tri koraka, mogu dobiti precizne procjene potrebne snage elektrane, godišnje proizvodnje energije te troškova postavljanja fotonaponskih panela.

Mini elektrane

Koji je cilj projekta?

– Cilj je omogućiti ljudima da bez velikog tehničkog znanja o obnovljivim izvorima i energetici uopće, dimenzioniraju svoj krov u samo deset sekundi koncentracije. Ova stranica će zasigurno olakšati donošenje odluke o investiranju građanima, ali i poduzetnicima, kad su u pitanju ulaganja u solarnu elektranu za vlastite energetske potrebe i preko vlastitih krovova.

Kako funkcionira "Solarna karta", odnosno kako je zainteresirani građanin može koristiti?

– Vrlo jednostavno uz, rekao bih, minimalno poznavanje rada na računalu. Prvi korak je da se u aplikaciju unese adresa, odnosno lokacija zgrade ili da na samoj "Solarnoj karti" ručno pronađe krov kuće ili zgrade koja vas interesira. Drugi korak ili klik omogućuje vam odabir vrste krovnog pokrova jer sustav sam prepoznaje idealne površine za postavljanje fotonaponskih panela. Potom slijedi odluka o snazi te mini solarne elektrane, a ona se donosi ovisno o energetskom potencijalu samog krovišta i energetskim potrebama onoga tko se za to interesira. Unošenjem tih elemenata računalo će vam izbaciti procjenu uz jasni prikaz svih ključnih parametara koji su vezani za gradnju takvih solarnih elektrana, uključujući i subvencije. Poslije svega slijedi posljednji korak, a to je da se zatraži ponuda, odnosno da potencijalni korisnici izravno naruče ponudu za izradu projekta solarne elektrane za svoj objekt.

Koliko je projekt "Solarne karte" pouzdan i na kojoj je tehnologiji nastao?

– Projekt koristi najnovije LiDAR podatke iz multisenzorskih snimanja Hrvatske. Obradom više od deset terabajta podataka stvoreno je deset milijuna segmenata krovova, klasificiranih prema obliku i orijentaciji. To omogućuje precizne analize isplativosti solarnih panela za svaki krov. Kako vrijeme bude odmicalo solarna karta će biti sve preciznija zahvaljujući pristiglim novim podacima i sve gušćim točkama po metru četvornom koje LiDAR tehnologija donosi.

Hrvatska je u instaliranim solarnim elektranama kao i u mini-solarima na krovovima postojećih stambenih i gospodarskih objekata u velikom zaostatku za razvijenim dijelom Europe, iako je zbog insolacije potencijal u našoj zemlji po metru kvadratnom instaliranih panela veći za pedeset posto i više. Sada smo, čini se, u zaletu.

image

SOLARNA KARTA HRVATSKA

Tko će to sve odraditi? Naime, dojam da je broj zainteresiranih investitora veći od trenutnog instalaterskog potencijala?

– Budući je zadnjih nekoliko godina otvoreno jako puno tvrtki i malih obrta za montažu solarnih elektrana, svakako računamo na njih i pozivamo ih da se jave za suradnju. Oni koji ispune tehničke kvalifikacije koje se tiču znanja, iskustva, zaštite na radu i obuke od strane naših stručnjaka, ukoliko će biti potrebno nominirat ćemo ih za upite koji su nam stigli i stalno pristižu s području cijele Hrvatske. Naše je glavno geslo da svaki krov zaslužuje jednu elektranu, a lokalni monteri iz pojedinog dijela Hrvatske zaslužuju da ne idu na teren koji im je daleko od mjesta stanovanja, već da u krugu od pedesetak kilometara nude uslugu montaže elektrane i pokrivaju svoj dio terena s brzom i kvalitetnom uslugom.

Po solarnom potencijalu Hrvatska spada u sami europski vrh?

– S više od 2.000 sunčanih sati godišnje, Hrvatska spada među zemlje s najvećim solarnim potencijalom u Europi. Ovi povoljni klimatski uvjeti, pogotovo u Dalmaciji, predstavljaju neprocjenjiv resurs za razvoj solarne energije, pružajući priliku za energetsku neovisnost i održivi razvoj.

Zašto ljudi ulažu u fotonaponske elektrane, što ih na to motivira?

– Vlastite fotonaponske elektrane nude trostruku prednost: prvo, to je financijska ušteda jer se smanjuje iznos na računima za električnu energiju; drugo, kroz vlastitu solarnu elektranu svaki pojedinac daje značajni ekološki doprinos pošto se takvom proizvodnjom struje smanjuje negativni utjecaj na okoliš i treće, takva elektrana osigurava vlasniku energetsku neovisnost jer s proizvedenom strujom osigurava vlastite potrebe, a tu je i mogućnost da višak proizvedene električne energije proda.

image
Goran Sebelic/Cropix

Učinkovitije društvo

Direktor ste tvrtke "Inovapro" d.o.o. Koja je uloga tvrtke kojoj ste na čelu u odnosu na projekt "Solarna karta"?

– "Inovapro" je nositelj projekta "Solarna karta". Tvrtka je specijalizirana za razvoj naprednih energetskih sustava. Kroz primjenu vrhunskih tehnologija i održivih rješenja, "Inovapro" predvodi tranziciju prema energetski učinkovitijem društvu.

Kakva bi glede ovog projekta bila vaša poruka javnosti, mogući zaključak?

– "Solarna karta" svima omogućavama jednostavan način za prelazak na obnovljive izvore energije. Primjenom onoga što ona nudi, Hrvatska može postati predvodnik u korištenju solarnog potencijala. Investicija u fotonaponske elektrane nije samo financijski isplativa, već i ključan korak prema održivijoj budućnosti.

Što se sljedeće može očekivati iz "Inovapro"?

– Kroz naš razvoj "Solarne karte" u najskorije vrijeme osigurat ćemo mogućnost implementacije baterija za elektičnu energiju i dizalica topline za građane i poslovne subjekte. Time bismo zaokružili našu cjelovitu ponudu energetike u objektu koju naš tim od inženjera i tehničara može realizirati.

Na kraju, tko je sve dao doprinos izradi "Solarne karte"?

– Posebnu zahvalu dugujemo Državnoj geodetskoj upravi, mladoj i stručnoj ekipi softverske tvrtke LIST LABS d.o.o. iz Zagreba kao i djelatnicima naše tvrtke "Inovapro" koji su svojim radom kroz posljednjih godinu dana sudjelovali u stvaranju ove zahtjevne aplikacije. Još bih dodao da svi zainteresirani mogu posjetiti web-stranicu solarnakarta.hr i uvjeriti se kako realizacijom ovoga projekta za vlastite potrebe mogu iskoristiti sunčevu energiju svojega krova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. studeni 2024 10:25