Možda niste čuli za ulicu koja se zove Gorička, ali bit će vam jasnije gdje se nalazi kad kažemo da prolazi iza zgrade Županije i Pravnog fakulteta. Gorička ulica je karakteristična po nizu stambenih zgrada nastalih između dva svjetska rata. Po sredini ulice, blizini restorana "Mala Kata", nalazi se jedna po ničemu osobita poslovna zgrada čija je fasada obnovljena pred desetak godina.
Nitko se ne bi na nju obazirao da nije ovih dana izdana lokacijska dozvola, a po njoj ova zgrada koja ima prizemlje i dva kata može narasti za još tri kata. Dozvola je dobivena za peterokatnicu visoku 19 metara.
Protiv ovakve lokacijske dozvole pobunili su sve svi susjedi međašnici koji su bili pozvani na uvid. Što je zanimljivo, s projektom se nisu suglasile niti dvije djelatnice iz Banovine, jedna je arhitektica, a druga diplomirana inženjerka građevinarstva. Ali, prigovori kolegica iz Banovine su odbijeni od strane djelatnice Upravnog odjela za urbanizam koja je potpisala izdavanje lokacijske dozvole.
Svestrani investitor
Investitor je tvrtka "Revicon" d.o.o. kojoj je vlasnik Vlado Adrić, on je inače specijaliziran za porezno savjetovanje i računovodstvene usluge, ali se bavi i nekretninama. Koliko se može vidjeti u sudskom registru, Adrić je trenutno aktivan u osam tvrtki. Njegova tvrtka "Revicon" je među ostalim radila financijske izvještaje za Kerumovu "Hrvatsku građansku stranku", a bio je neko vrijeme i član Nadzornog odbora "Koteksa".
Lokacijska dozvola je dobivena za rekonstrukciju poslovne zgrade, koja se nalazi na adresi Gorička 6, u stambeno-poslovnu zgradu s prizemljem i pet katova. Nova nekretnina imala bi 4 stambene jedinice i 8 poslovnih prostora. Ali, peterokatnica koja bi se podigla u Goričkoj ulici ne bi imala parkirnih mjesta.
Drugim riječima, dozvola je izdana za novu gradnju koja bi dovela još više automobila u ulicu već zagušenu nepropisno parkiranim autima čiji vlasnici nemaju puno izbora kako se drugačije parkirati. Prijetnja većom prometnom gužvom bila je jedan od glavnih razloga zašto su se susjedi pobunili protiv izdavanja dozvole.
A di će parkirat?
U svojim primjedbama izračunali su da bi s izgradnjom novih poslovnih prostora i četiri stana bilo potrebno osigurati dodatnih petnaestak parkirnih mjesta za koje ne postoji osiguran prostor jer zgrada ni sada nema parkirnih mjesta.
Primjedbe su odbijene, s obrazloženjem da u GUP-u piše odredba kako se u takvim slučajevima "omogućava odstupanje od potrebnog broja parkirališnih ili garažnih mjesta uz obvezu plaćanja tržišne cijene za svako mjesto za koje se traži odstupanje". U praksi ovo se svodi na to da investitor plati nešto više Gradu, ali kasnije zaradi sa skupim cijenama stanova i poslovnim prostorima, a u kvartu takve zgrade povećaju prometni nered.
Jedna od susjeda je za svoju zastupnicu uzela arhitekticu Ladu Peranović koja je viša savjetnica u Odjelu za izgradnju Grada Splita. Peranović je iznijela primjedbe kako projekt nije usklađen sa susjednom zgradom u Goričkoj 4 po visinskim kotama, te da predviđeno uvlačenje volumena zgrade na petom završnom katu nije ispoštovano. Naime, projekt je išao na doradu nakon što su susjedi uočili kako će im se previše približiti, ali Peranović je utvrdila da primjedbe nisu ispoštovane.
Njezine primjedbe su odbijene s obrazloženjem da GUP kaže kako nova zgrada ne smije biti viša od dvije susjedne građevine, a kao dokaz se uzelo da ne bi bila viša od istočne zgrade. Za drugu južnu zgradu, koja je bila predmet prigovora, rečeno je kako se nova gradnja ne mora uskladiti uz vijenac niže zgrade.
Projektant je rekao da će peti kad uvući tri metra od pročelja susjedne zgrade gdje se nalazi terasa i kako će podignuti puni zid. Susjedi kojih se to tiče su u zapisnik izjavili da nisu suglasni s projektiranim zidom koji se naslanja na među jer ne prati kosine njihovog krova, a zatvara im terasu. Ali, to nije pomoglo.
Druga djelatnica Grada, Dunja Badovinac, dala je primjedbu kao predstavnica Upravnog odjela za gradsku imovinu. Ona nije bila suglasna da u građevinsku česticu uđe dio površine javne namjene, tražila je da se čestica treba formirati samo od površine koja se nalazi ispod zgrade. Ali, ni to nije prihvaćeno.
Naime, rečeno je da se dio čestice smanjio za 14 metara, ali da preostali dio nije. Objašnjenje je glasilo da ostatak "nije površina čije je korištenje namijenjeno svima i pod jednakim uvjetima. U konkretnom slučaju radi se o površini pred ulazom u zgradu, ograđenoj parkirnim stupićima i barijerama, koju koristi isključivo vlasnik".
A što je ono Vojković govorio?
U svakom slučaju, građevinske dozvole se nastavljaju izdavati za zahvate koji neće unaprijediti život zajednice, niti uljepšati izgled ovog dijela grada, a sve po GUP-u koji je doživio milijun kritika od strane struke i politike. Ali, već tri godine ova vlast ne mijenja GUP, iako su bili vrlo kritički prema njemu. Čak je u jednom trenutku pročelnik za Urbanizam Teo Vojković na vijećničko pitanje Lidije Bekavac (HGS) optimistično natuknuo da bi u lipnju ove godine Gradsko vijeće moglo usvojiti izmjene GUP-a i izmjene Prostornog plana uređenja Grada.
- Neobaveznom procjenom, koju nudim samo kao orijentaciju, može se očekivati da, u optimalnim uvjetima, ovi dokumenti mogu biti dostavljeni Gradskom vijeću na usvajanje tijekom lipnja mjeseca 2024. godine - kazao je Vojković u studenom 2023. godine.
No, došao je mjesec svibanj, a još nema niti javne rasprave o prijedlogu izmjena GUP-a i izmjena PPUG-a. Da ne govorimo kako su prema "Urbanističkoj politici Grada Splita" još u 2022. godini trebale biti usvojene prve i druge izmjene GUP-a. U međuvremenu se izdaju dozvole...