Nakon članka o situaciji u zgradi na Kmanu, u kojoj stanari jednog stana skupljaju otpad i time blago rečeno dekomodiraju sve susjede, javili su nam se stanari još jedne zgrade sa sličnim problemom. Ovoga puta radi se o jednom od plavih nebodera na Skalicama, a za ovu situaciju već se zna jer je u istoj zgradi ovoga ljeta planuo požar.
Požar je tada, krajem srpnja ove godine, krenuo u stanu na trećem katu za koji se tada moglo čuti da je pun smeća. U tom su trenutku u stanu živjele dvije osobe, dok danas, kako nam pričaju susjedi, u njemu živi samo jedna.
Još od srpnja na stan koji je izgorio nisu postavljena nova vrata i prozori, što je svakako problematično jer dolaze hladniji mjeseci. Saniran je vanjski dio fasade, ali unutrašnji dio zgrade oko stana još uvijek je podsjetnik na nemili događaj. Zidovi su crni, a od vrata stana koji je gorio ostala je samo polovina, dok je ostatak priručno ‘zatvoren‘ papirom. Na cijelom tom katu još se osjeća miris paleži.
Zidovi bi se uskoro trebali sanirati, a sve je potrajalo nešto duže jer je za početak obnove bilo potrebno policijsko izvješće.
Radi se o stanu u državnom vlasništvu koji je na korištenje dan na konto braniteljskog statusa. Kako nam kažu upućeni, ne može se reći da po ovom pitanju nitko ništa ne radi, reagirao je Zavod za socijalni rad, Ministarstvo obrane i Ministarstvo hrvatskih branitelja.
Svi oni, kažu nam sugovornici, imaju želju pomoći, ali zakonski mehanizmi u ovakvim slučajevima nisu pretjerano učinkoviti. Osim ministarstava i Zavoda, reagirala je i Čistoća i bez naknade prikupila otpad koji su iz stana kroz prozor za vrijeme gašenja požara izbacili vatrogasci. Sav taj izbačeni otpad netko je trebao prebaciti na lokaciju kojoj može pristupiti Čistoćin kamion pa su ‘ruke‘ dali i susjedi.
Isti ti susjedi u vrijeme požara su bili vrlo preplašeni i uspaničeni jer je u tim trenutcima u cijeloj zgradi nestalo struje, a stubištem se nije moglo proći zbog dima. Rekao bi čovjek da će se do danas malo smiriti, ali doznajemo da se velik broj njih boji da će se sličan scenarij ponoviti. Policijski službenici stalno tamo dolaze na teren zbog učestalih poziva.
Stan je, navodno, još uvijek pun stvari. Zgrada je osigurana, nabavka novih prozora i vrata je riješena, ali stan bi prvo valjalo isprazniti. Osoba koja živi u stanu to navodno ne želi prihvatiti jer stvari u stanu smatra vrijednima.
Što kaže Ministarstvo obrane i Ministarstvo branitelja?
Pričaju nam sugovornici da je preostaloj stanarki ponuđen i smještaj u Veteranskom centru, ali ni ta opcija nije prošla. Za razjašnjenje i potvrdu situacije kontaktirali smo Ministarstvo obrane.
- Izvještavamo vas kako je Ministarstvo obrane upoznato s predmetnom situacijom te je uključeno u rješavanje iste.
Naime, Ministarstvo obrane organiziralo je sastanak u navedenom stanu na kojem su sudjelovali predstavnici Ministarstva hrvatskih branitelja, Zavoda za socijalni rad, predstavnik suvlasnika zgrade te gospođa koja boravi u stanu - kazali su nam iz Ministarstva i potvrdili da se sastanak dogodio.
Kažu nam da su na tom sastanku pokušali pronaći rješenje situacije. Pošto stanarka koja boravi u stanu stan ne želi napustiti, zaključili su da je primarno stan zatvoriti, odnosno zamijeniti izgorjele prozore i vrata kako bi se u njemu moglo normalno živjeti.
- Slijedom navedenog, Ministarstvo obrane je naručilo izradu vanjske stolarije, odnosno zamjenu izgorjelih prozora. Izvođač radova se obvezao ugraditi iste u roku sljedeća dva tjedna.
U dijelu koji se odnosi na smještaj u veteranskom centru, Ministarstvo obrane nije nadležno, ali prema informacijama s kojima raspolažemo, gospođi je bio ponuđen od strane Ministarstva hrvatskih branitelja predmetni smještaj dok se stan ne uredi, ali gospođa ne želi napustiti stan - zaključili su.
Slično su nam rekli i iz Ministarstva hrvatskih branitelja. Pri zaprimanju obavijesti o požaru u stanu djelatnici njihovog Područnog odjela u Splitu obišli su stan i posjetili korisnicu koja je hrvatska braniteljica i HRVI 40%.
- Dogovoreno je da će Ministarstvo obrane sanirati nastalu štetu u stanu koji je pod njihovim upravljanjem, a korisnici je za vrijeme sanacije u trajanju od dva tjedna ponuđena mogućnost privremenog smještaja u Veteranskom centru, što ona odbija jer ne želi napustiti stan.
Također, zbog teške materijalne situacije odobrena joj je jednokratna novčana pomoć Ministarstva hrvatskih branitelja, a s obzirom na zdravstvene tegobe i teške okolnosti u kojima se nalazi, djelatnici Područnog odjela MHB-a Split i nadalje su u kontaktu s njom kako bi joj pružili pomoć i potporu u ostvarivanju prava sukladno propisima - kazali su nam iz Ministarstva branitelja.