Ispred splitske Peškarije osvanula je zaštitna ograda i natpis "Sanacija sumpornih kanala". Zahvaljujući projektu kojeg za "Vodovod i kanalizaciju" provodi Agencija EKO Kaštelanski zaljev, neugodni mirisi s Rive trebali bi postati stvar prošlosti.
Pa, iako mnogi smatraju da je za neugodne mirise zaslužan sumpor, doznajemo da to nije slučaj. Sve nam je objasnila Tina Runjić Ćuk, ravnateljica Agencije EKO Kaštelanski zaljev.
- Agencija EKO Kaštelanski zaljev je u ime i za račun "Vodovoda i kanalizacije" pripremila i provodi projekt radova na rekonstrukciji kanalizacijske mreže splitske Rive. Povod ovih radova je potreba sprječavanja neugodnih mirisa na Rivi koji nastaju kao posljedica miješanja sumpornih i fekalnih otpadnih voda kao i sprječavanje istjecanja fekalnih voda u more.
Sama priprema projekta i ishođenje potrebnih dozvola trajalo je par godina, a prije same izrade projektne dokumentacije provedena su snimanja postojećih kanala, cjevovoda i instalacija. Provedeni su i prethodni istražni arheološki radovi kao preduvjet ishođenja posebnih uvjeta Ministarstva kulture i medija, Konzervatorskog odjela u Splitu - kazala nam je.
Dokaz da uzrok neugodnim mirisima na Rivi nisu isključivo sumporne vode činjenica je da su stari Splićani nekad u takvim vodama prali odjeću, primjerice u kanalu podno Tomića stina gdje je još jedan takav izvor, a ista ta odjeća ražentavala se na Matejuški.
- Splitski poluotok ima dosta izvora sumpora, a neugodni mirisi se javljaju na Rivi. Nakon što se provede ovaj projekt potrebno je osigurati monitoring kako ne bi došlo do miješanja sumpornih voda s otpadnim vodama. Ako se otkrije da je još neki od izvora sumpora opterećen utjecajem otpadnim vodama pristupit će se rješavanju - objašnjava nam Runjić Ćuk.
Dakle, neugodne mirise na Rivi zapravo uzrokuje miješanje sumpornih i fekalnih otpadnih voda koje se na Rivi ispuštaju u more putem oborinskih i sumpornih kanala. Sumporni kanali na mjestima su u jako lošem stanju, dio njih je urušen i u njih ulaze otpadne vode.
Doduše, ne može se sa sigurnošću reći odakle u cijevima otpadne vode, odnosno iz kojih se objekata one puštaju u sumporne kanale, ali priča se da je riječ, među ostalim, i o ugostiteljskim objektima.
- Mi u EKO Agenciji ne posjedujemo podatke o kojim se objektima radi, a s obzirom na to da se radi o mreži starih odvoda i kanala, teško je takav podatak sa sigurnošću utvrditi - dodaje ravnateljica.
Što sve projekt obuhvaća?
Predmet radova je, objašnjava Runjić Ćuk, sanacija i rekonstrukcija dijela kanalizacijske mreže koja gravitira Rivi, a kojom bi se razdvojile fekalne i sumporne vode. Fekalne otpadne vode bit će spojene na glavni kolektor prstena Gradske luke i one više ne bi završavale u moru.
- Predviđena je zamjena postojećih kolektora polaganjem novih keramičkih kolektora sumpornih voda ukupne duljine oko 400 m, kolektora fekalnih otpadnih voda ukupne duljine oko 350 metara i sanacija postojećih cjevovoda CIPP metodom bez iskopa.
U postupku javne nabave odabran je izvođač radova Cestar d.o.o. Split, stručni nadzor provodi Školjera d.o.o. Split, a arheološki nadzor provodi ovlaštena tvrtka KAUKAL d.o.o. Split. Vrijednost radova iznosi 1.6 mil € bez PDV-a, sredstva su osigurana iz naknade za razvoj koja je sastavni dio cijene vode dok grad Split sufinancira obnovu popločenja Morpurgove poljane s 95 tisuća eura - kaže.
Radovi na ovom projektu podijeljeni su u tri etape. Prvo su obavljeni radovi na Matejuški i ispred crkve sv. Frane, previđeni prvom i trećom etapom, a radovi zbog kojih je u Marmontovoj osvanula zaštitna ograda i cijevni materijal dio su druge etape i započeti će u siječnju.
- Druga etapa najzahtjevniji je dio projekta i obuhvaća područje oko ribarnice, toplica, Obrova, dio Zadarske ulice, Ilićev prolaz, Morpurgovu poljanu i dalje prema Rivi. Iako se radi o području s dosta postojećih instalacija, planirano je izvođenje radova na način da sve instalacije budu u funkciji. Uz suglasnost grada Splita za potrebe gradilišta kraj ribarnice je postavljen gradilišni kontejner te je dopremljen cijevni materijal.
Predviđeni rok izvođenja radova je 12 mjeseci, a radovi se neće odvijati za vrijeme trajanja turističke sezone - zaključila je ravnateljica.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....