Ministarstvo gospodarstva uputilo je dopis GK Šine u kojem stoji da je Grad Split dužan razgovarati s predstavnicima gradskih kotareva i pokušati riješiti problem, a ne ga prebaciti središnjoj državi. Javlja nam ovu neobičnu informaciju Marina Kovačević, predsjednica GK Šine, sita jalovog dopisivanja s Banovinom
- Budući da imamo velikih problema s poplavama za vrijeme kiša, a velika količina oborinske vode iz gradskih četvrti Kamen i Šine slijeva se na kolnik magistrale i ugrožava sigurnost u prometu, a to se sve događa na području grada Splita, pisala sam u nekoliko navrata pročelnici za komunalu Grada Splita da Grad Split preuzme održavanje kanala za oborinsku odvodnju uz magistralu na području grada Splita. Pročelnica za komunalu Grada Splita nije mi odgovorila niti na jedan mail, a na moj upite za sastanak također se oglušila.
Naime, dio kanala za oborinsku odvodnju DC8 (Jadranske magistrale) na jugoistoku Splita od raskrižja Stobreč-Podstrana-TTTS-Split do autoservisa Rebac je u obuhvatu čestice ceste i u vlasništvu Hrvatskih cesta, te se redovito održava. Međutim, dio je ostao u privatnom vlasništvu (od autoservisa Rebac do Mjenjačnice na križanju DC8 i Templarske), zbog čega kanal za oborinsku odvodnju ne želi održavati nitko.
Privatni vlasnici su svoje parcele ogradili do kanala i drže da kanal nije njihov. Taj je kanal, kroz koji inače prolazi potok, dakle živa voda, oduvijek prirodna granica njihovih parcela. U svakom slučaju, oborinska odvodnja državne ceste ne smije biti prepuštena na brigu i nebrigu privatnih vlasnika. S tim smo argumentom išli na sastanke u Vodovod, Hrvatske ceste i Hrvatske vode, međutim bez uspjeha - navodi čelnica Šina.
Nastavlja kako su je svi uputili na Grad Split pozivajući se na Zakon o vodama, čl. 140 (NN 16/2019) i Zakon o vodnim uslugama, čl. 14 (NN 66/2019), koje tumače na način da jedino Grad Split može i mora to riješiti.
Suočena s ignoriranjem od strane Grada Splita, obratila se Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, Upravi vodnoga gospodarstva i zaštite mora, i zamolila ih za viđenje ove situacije jer je, kaže, kolnik državne ceste za svake veće kiše potpuno poplavljen, a stanari okolnih kuća su s punim pravom u velikom strahu za sigurnost svojih obitelji i imovine.
Zaprimila je sljedeći odgovor Ministarstva gospodarstva:
- S obzirom da se radi o problemu urbane oborinske odvodnje na području Grada Splita, smatramo da nadležna tijela Grada Splita trebaju preuzeti daljnju komunikaciju s predstavnicom gradskog kotara Šine jer se radi o problemu iz djelokruga lokalne samouprave koji treba rješavati lokalna vlast, a ne središnja država. [...] Slijedom navedenog dajemo mišljenje iz područja nadležnosti vodnoga gospodarstva i očekujemo da daljnji postupak u ovom slučaju preuzme Grad Split čak i ukoliko se radi o neodržavanju oborinske odvodnje na privatnim česticama.
Dakle, čak i da lokalna samouprava nije direktno nadležna, dužna je komunicirati s predstavnicima gradskih kotara i pokušati riješiti problem, a ne ga prebaciti središnjoj državi jer je potpuno jasno da će stranke nakon što ne uspiju uspostaviti kontakt s tijelima na lokalnoj razini, pokušavati problem riješiti na državnoj razini čiji to nije posao. Stoga vas pozivamo da se uključite u rješavanje ovoga i sličnih problema kako se stranke ubuduće ne bi morale obraćati ministarstvima zbog problema čije rješavanje je u nadležnosti lokalne samouprave - stoji u odgovoru.
- Ministarstvo gospodarstva već sad predviđa da Grad Split neće preuzeti odgovornost, te predlažu i idući korak ako nas Grad nastavi ignorirati: "Međutim, ako nijedno tijelo ne želi prihvatiti svoju nadležnost, što je izvjesno, navedeno je potrebno provjeriti na licu mjesta putem prijave Državnom inspektoratu Republike Hrvatske [...]"- napominje Kovačević.
Već smo jednom u mome mandatu bili u situaciji da je Državni inspektorat riješio pravnu zavrzlamu od koje su svi prali ruke, točnije oko "nerješivih" baraka s azbestom kod OŠ "Kamen-Šine". Nadam se da i ovoga puta neće čekati pisamce od DIRH-a da upale bagere.