U marjanskoj uvali Kašjuni u petak je obilježena 33. godišnjica napada jugovojske na Split s mora i zraka, koja se zbila 15. studenog 1991. godine, kao i uspješna obrana grada i razbijanje pomorske blokade, te je u spomen na taj dan otvoren i spomen-park "1. OTB Kašjuni – ST HRM" sa spomenikom i topom.
Uz spomenik su se postrojili pripadnici, današnji veterani 1. Obalno-topničke bitnice Kašjuni - Split HRM, učenici Graditeljsko-geodetske tehničke škole, te Škole za dizajn, grafiku i održivu izgradnju, himnu je otpjevala učenica Ema Grubišić uz pratnju na gitari prof. Marka Klarića iz GOGŠ-e, a potom je minutom šutnje odana počast za 24 poginula i umrla hrvatske branitelja ove postrojbe. Izaslanstva postrojbe, Grada Splita, Županije splitsko-dalmatinske, Ministarstva obrane i braniteljskih udruga položili su svijeće i položili vijence na spomen-obilježje.
Pozdravni govor ratnog zapovjednika 1. OTB Kašjuni Milivoja Butigana, koji zbog bolesti nije mogao doći, pročitao je dopredsjednik udruge Zoran Čulić, koji je vrlo uspješno upravljao ceremonijom:
- Kad je s ovih položaja u vatrenom okršaju s agresorskom jugo-mornaricom, uz podršku bitnica sa Šolte i Brača, neprijatelju nanesen težak udarac, bio je prisiljen napustiti splitski akvatorij i Srednji Jadran. Tog je dana prestala mogućnost napada s mora na Split, a ujedno je prekinuta i pomorska blokada prema otocima. Na ove je položaje agresorska jugo-mornarica imala 17 direktnih pogodaka iz topničkog naoružanja, ali zahvaljujući budnosti i obučenosti naših hrabrih pripadnika kao i adekvatno izgrađenim zaklonima za ljudstvo, topove i streljivo nismo na ovom strateškom položaju imali poginulih i ranjenih. U više smo navrata pogodili razarač "Split" iako je to pokušavao izbjeći raznim taktičkim manevrima – istaknuo je zapovjednik Butigan, podsjetivši na ratni put postrojbe koju je predsjednik Zoran Milanović odlikovao 2021. godine Redom hrvatskog trolista s plamencem.
Željko Domazet, predsjednik Gradskog vijeća Splita kazao je kako uspomene na velike i važne događaje ne blijede, a vrlo je važno da tu povijest čuju i zapamte mladi ljudi, dok je župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban naveo da je mjesec studeni 1991. godine obilježen krvavim i slavnim slovima u hrvatskoj povijesti, spominjući se žrtava Vukovara i Škabrnje, te oslobađanja Splita.
- Ovi momci ugradili su svoju zlatnu pločicu u našu povijest braneći ovaj dio Jadrana, a kasnije su sudjelovali i u deblokadi Dubrovnika. Među 15830 poginulih hrvatskih branitelja sjećamo se prvog poginulog hrvatskog branitelja Josipa Jovića i posljednjeg poginulog Ante Bužančića, obojice s područja naše Županije – kazao je župan Boban, a nazočne je pozdravio i Damir Gabrić, pročelnik županijskog Odjela za hrvatske branitelje te Matej Gabrilo, ravnatelj Muzeja Domovinskog rata.
Potom su Davor Šolić, predsjednik UV 1. OTB Kašjuni i Željko Šišgorić, topnik sa Žirja i predsjednik udruge Ruža hrvatska, presjekli vrpcu i otvorili spomen-park na Kašjunima, kojeg čine top M 85 mm i kameni spomenik kojeg je izradio selački klesar Joško Mošić, a svi nazočni su na plaži položili vijenac i zapalili svijeću za Joška Vranića, prvog poginulog pripadnika HRM-a.