
Nakon što je novosnovana Udruga Spasimo male obiteljske iznajmljivače (SMOi) izrazila sumnju u kršenje zakona i nedostatak transparentnosti u radu Hrvatske udruge obiteljskog smještaja (HUOS) reagirali su iz spomenute udruge, zgroženi atakom na njihov rad uoči skorašnjeg Kongresa obiteljskog smještaja, koji će se održati 4. i 5. travnja u Splitu. HUOS je organizira pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma, u suradnji s Hrvatskom turističkom zajednicom, Splitsko-dalmatinskom županijom (SDŽ), Turističkom zajednicom SDŽ i Turističkom zajednicom grada Splita.
Podsjetimo, SMOi je u svojemu priopćenju postavio pitanje čije interese zapravo štiti HUOS imajući u vidu kako od iznajmljivača ne traži članarine, a projekte isključivo financira javnim novcem dobivenim od Ministarstva turizma, Splitsko-dalmatinske županije i drugih državnih tijela. Uz to je, napominje se, u partnerskom odnosu s turističkim zajednicama diljem Dalmacije gdje organizira razne radionice i seminare.
Kritike i optužbe
- HUOS je osnovan 2021. godine na Krku, a predsjedništvo preuzeto 2022. godine u Splitu s mandatom od četiri godine. Edukacije koje pojedini članovi udruge održavaju traju od 2013. godine i to neovisno o udruzi. Članstvo u udruzi je dobrovoljno i besplatno, a javna sredstva i natječaji dostupni su podjednako svima u sektoru.
Stav udruge je jasan, svaki vlasnik privatnog smještaja zaslužuje priliku za profesionalni razvoj bez dodatnih financijskih opterećenja. Sve informacije o radu udruge i njenim aktivnostima od samog osnutka dostupne su na našim službenim stranicama. Kritike i optužbe koje se pojavljuju temelje se na neosnovanim tvrdnjama bez ijednog konkretnog dokaza - uzvraća na objede Barbara Marković, predsjednica HUOS-a dodajući kako udruga kojom predsjedava već godinama predano radi na unaprjeđenju kvalitete privatnog smještaja u Hrvatskoj.
Brendiranje političara
Do raslojavanja (priklanjanja onima koji ih zastupaju) u redovima malih iznajmljivača došlo je nakon što je Vlada nedavno donijela cijeli niz zakona, koji ih se tiču, pa su vlasnici turističkog smještaja pokrenuli građansku inicijativu SMOi, odnedavno registriranu istoimenu udrugu, kako bi zaštitili svoje interese.
Tako su se u njoj našli i oni nezadovoljni zaštitom koju im je, u aktualnom srazu s Vladom zbog povećavanja poreza, nove zakonske regulative oko statusa domaćina i otvaranje pitanja suglasnosti oko apartmana u zgradama, ponudila Hrvatska udruga obiteljskog smještaja. Udruga SMOi je u svojemu priopćenju postavila i pitanje "Tko legitimno zastupa iznajmljivače?" navodeći kako su "aktivnosti HUOS-a financirane isključivo javnim sredstvima poput, primjerice, skorašnjeg Kongresa obiteljskog smještaja".
"Jesu li kongresi i slični događaji koje organiziraju, doista u interesu malih iznajmljivača ili samo služe za trošenje javnog novca i brendiranja političara i vodstva udruge na račun poreznih obveznika, dok se pravi problemi iznajmljivača prešućuju" - pitaju se u SMOi zabrinuti "zbog određenih aspekata djelovanja Hrvatske udruge obiteljskog smještaja".
Iz HUOS-u pak u svojemu regiranju na prozivke poručuju kako već godinama predano rade na edukaciji i unaprjeđenju kvalitete privatnog smještaja u Hrvatskoj.
- Naša misija je oduvijek vrlo jasna – vlasnicima privatnog smještaja omogućiti pristup znanju, alatima i podršci kako bi poboljšali svoje poslovanje. Na našem 4. kongresu u Splitu, sudjeluju učenici i budući turistički stručnjaci, brojne udruge, kao i one za osobe s invaliditetom, brojni domaći i inozemni stručnjaci, strane i domaće platforme, a planirane su i radionice - kažu u HUOS-u dodajući kako javna sredstva koja se koriste za ovakve inicijative služe za podupiranje važnih društvenih i ekonomskih aktivnosti, uključujući obrazovanje budućih turističkih djelatnika, podršku udrugama za osobe s invaliditetom i svih onih koji doprinose razvoju turizma kod privatnog smještaja.
Diskreditiranje rada
- Korisnije bi bilo da se kritičari koji su usmjereni na diskreditiranje našeg i svačijeg tuđeg rada, fokusiraju na konkretne izazove na industriji i predlože konkretna rješenja. Komunikacija svih nas je uvijek ključ svakog potencijalnog rješenja", poručuje Barbara Marković, predsjednica HUOS-a.
Komentari (0)
Komentiraj