Nemate pojma koliko su se u Gradskom kotaru Šine namučili da bi za svoj park nabavili ovih 30 maslina, ustrajavajući u tome da moraju biti samo ove vrste i niti jedne druge.
Jer, ovo nisu obične masline, ovo je 30 mladica posebne jeruzalemske sorte, hibrida koji svoje podrijetlo, onu svoju prvu genetiku vuče iz Isusove zemlje. E baš ta, takozvana papinska maslina kako je zovu u Italiji, karakteristična po bijelom plodu, bijelom maslinovom ulju, kao poveznici na naše "Bili su bili vrhovi planina", na Šinama je dobila naziv hajdučka.
Kontate, bijeli plod, bijelo ulje, još od plemenite loze. Zasađene su u utorak na zemljanim kaskadama kod OŠ "Kamen-Šine", 30 mladica je tu našlo svoj novi dom, pokraj kojeg će uskoro biti postavljena tabla, u blizini i putokaz s natpisom hajdučka maslina.
- Namučili smo se dok smo nabavili ovu sortu, i to u ovolikoj količini. Mislim da ih u Splitu u ovom momentu na jednom mjestu mi imamo najviše. Hajdučke smo ih nazvali baš zbog njihovih prirodnih karakteristika, poveznici s bojom koja krasi naše "majstore s mora" kojima želimo titulu dogodine – veli Mate Buljubašić, tajnik GK Šine.
Urbana sanacija
Od kada je na čelo najistočnijeg gradskog kotara stigla Marina Kovačević, cijeli je ovaj lokalitet počeo dobivati zeleniju vizuru. Intencija novog rukovodstva ide u smjeru hortikulturnog uređenja, uvođenja malih zelenih oaza na svakom slobodnom metru. Rezultati se već vide, lani je uz Magistralu sa strane GK Šine zasađeno 20-ak maslina, kao poruka mira i dobrodošlice svima koji s istoka ulaze u naš grad. Sada na red dolazi centralni park, a onda malo-pomalo, kažu u GK Šine, i svi ostali pogodni lokaliteti.
- Prvi smo koji pokrećemo urbanu sanaciju i od najzapuštenijih površina u najzapuštenijem kvartu stvaramo najljepši i najnapredniji kvart. Ovo je naš način borbe protiv betonizacije, pokušaj stvaranja malih oaza, kao tampon zona u sivilu betona – veli Kovačević, uz zahvalu na pomoći i "Parkovima i nasadima" te Gradu Splitu na provedbi ovoga projekta.