StoryEditorOCM
SplitBORBA JOŠ TRAJE

Pogledajte tko je sve u Splitu marširao za ženska prava. Poslane su i važne poruke, a podršku je dobila i Severina

Piše Mia Uzinić
8. ožujka 2024. - 19:10

Povodom Dana žena, udruga Domine i ove godine je organizirala noćni marš s kojim su proslavile žensku snagu, solidarnost i podršku, ali i upozorile na svakodnevno nasilje kojem su žene izložene. Zalažu se za efikasniju pomoć i zaštitu na ulici, radnom mjestu, ali i u domu. Marš je nosio geslo "Ni sama! Ni kriva! Ni druga!", a započeo je obraćanjem u 18 sati na Trgu Gaje Bulata ispred HNK Split. 

image

Noćni marš

Ante Čizmić/Cropix

Ove godine navršava se dvadeset godina od kada su članice udruge Domine prvi put na Rivi i u Marmontovoj ulici obilježile Dan žena dijeljenjem letaka koji su pozivali na slavljenje 8. ožujka kao Međunarodnog dana žena čega su se i prisjetile u uvodnom dijelu večeri. 

image

Noćni marš

Ante Čizmić/Cropix

- Da, slavimo pobjede žene i njihova postignuća, ali i šaljemo poruku da dok god ne stane seksizam, neplaćen i potplaćen rad, manje plaće, podsmjehivanja i izrugivanja sa ženama, dok god ne budemo jednako zastupljene u svim, ali baš svim segmentima privatnog i javnog života, dok god ne budemo živjeli u svijetu u kojem se međusobno poštujemo i uvažavamo, bez obzira na različitosti, razlozi za proteste, bubnjanja i zviždanja neće stati - započela je Mirjana Kučer i dodala da je današnji dan važan jer je žena, kao što je bila njezina majka i kao što jest njezina kćer, sestra i prijateljice. 

image

Noćni marš

Ante Čizmić/Cropix

Poručila je da se danas slave žene: okrugle, male, debele, vitke, nasmijane, tužne, vesele, obučene i svučene, same, u vezi s ljubavnicama i ljubavnicima, policajke, liječnice, sutkinje, nogometašice, učiteljice, klizačice, navijačice, glumice, operne pjevačice, balerine, slikarice, redateljice, gradonačelnice, premijerke, borkinje, imigrantkinje i emigrantkinje, djevojke i djevojčice, babe i gospođe i drugarice. 

image

Noćni marš

Ante Čizmić/Cropix

- Volimo žene i poštujemo žene i ženska prava. Niz je beskrajan i niti jednu ne izuzimamo, ni onu ženu koja je žena po rođenju, ni onu koja je žena po osjećaju, jer svima nam je zajedničko da smo žene. Žene smo u društvu u kojem su nam tisućama godina govorili da moramo šutjeti, biti tihe, ponizne i pristojne. Stajati iza mudri glava i poglavara prihvaćajući svoju drugotnost, da smo za sve što jesmo i što nismo, što nam se događa, same, sebi i drugima krive. Žene smo u društvu nasilnog patrijarhata u kojem često imamo osjećaj da smo same - kazala je. 

image

Noćni marš

Ante Čizmić/Cropix

Naglasila je da kada je u pitanju rodno uvjetovano nasilje, malo tko razumije o čemu one zapravo pričaju.

- Žene se, upravo zato što ih se percipira krivima i drugima, svakodnevno i uporno dodatno zlostavlja kroz sustav i izlaže strukturnom nasilju. Na ubojstvo žena smo se kao društvo navikli, a zapravo je rapidan porast nasilja, kojem su žene u velikom broju izložene, samo jedan od pokazatelja alarmantne društvene krize i raslojavanja. Razumijem žene koje ne prihvaćaju da mogu biti i da jesu zlostavljane i žrtve, ali sve imamo iskustvo nasilja. Sve smo u jednom trenutku u životu bile same. Sjetite se samo nasilja koje su brojne doživjele rađajući djecu. Krive, sjetite se samo koliko ste puta same sebi rekle: ma ja sam kriva. Sjetite se koliko ste puta na radnom mjestu pustile nekoga, tko je pametniji od vas, da kaže prije. Današnji dan je tu da svojim izlaskom na ulice ženama poručimo da nisu same. Ženska solidarnost nije mit. Žena nije ni sama, ni kriva, ni druga - rekla je Mirjana Kučera. 

image

Noćni marš

Ante Čizmić/Cropix

Dodala je da su večeras tu da iskažu podršku ženi u kojoj se prepoznaju žrtve strukturnog nasilja u borbi za svoje dijete te kazala da je sustav nemilosrdan i ne poznaje moćne žene nakon čega je "Klapa" odsvirala dvije skladbe pjevačice Severine. Tako su Domine jasno izrazile svoj stav i podršku splitskoj pjevačici. 

Marš je krenuo preko Marmontove, Rive, Podruma i Peristila, kroz Krešimirovu ulicu stigao do Pjace na kojem su se organizatorice obratile donositeljima političkih odluka i istaknule zahtjeve za poštivanje i zaštitu prava žena.

image

Noćni marš

Ante Čizmić/Cropix

- Otpor prema patrijarhatu, nasilnim očevima, muževima, sinovima i šefovima počinje ovdje na ulicama, a nastavlja se u našim domovima, na radnim mjestima, u sustavu obrazovanja i zdravstva, na sudovima, u centrima za socijalnu skrb i u politici. Nastavlja se u svim onim strukturama koje žele umanjiti našu vrijednost i opseg naših izborenih ljudskih prava. Naše sestre prije nas izborile su pravo glasa i sudjelovanja na političkim izborima, pravo na obrazovanje i slobodno odlučivanje, pravo na izbor i život bez nasilja. Mi tu feminističku borbu nastavljamo i danas kada ustrajemo našim zahtjevima koje upućujemo svim političkim strankama i političarima koji će nam u narednom periodu predizbornih kampanja obećavati bolji život. Niti jedna stranka i niti jedan političar u svojim kampanjama ženama ne obećava pravednost i sigurnost - poručila je Blanka Čop

image

Noćni marš

Ante Čizmić/Cropix

Dodaju da im nitko ne obećava jednake plaće za isti posao, uspostavu pravednog sustava napredovanja, svima dostupne javne servise skrbi za djecu, sigurnost na ulicama, rodno osjetljive zakone i pravednost u institucijama, pravo na dostojanstven rad, kvalitetnu zdravstvenu skrb te dostupan i siguran prekid trudnoće.

image

Noćni marš

Ante Čizmić/Cropix

- Žrtve nasilja imaju opravdano nepovjerenje u sustav koji ne prepoznaje žrtvu jer je dodatno viktimizira kroz dugotrajne i traumatične sudske procese, a dodatno ponižava oslobađajućim ili niskim kaznama za nasilnike. Institucionalno nasilje kojim su žene često izložene nakon prijave nasilnika tijekom brakorazvodnih parnica i procesa za roditeljsku skrb posljedica su duboko ukorijenjenih patrijarhalnih vrijednosti i predrasuda prema ženama. Institucionalnim nasiljem država preko svojih institucija šalje poruku ženama koje su doživjele nasilje da im ne vjeruje, osuđuje ih i propituje, a istovremeno svim drugim ženama time šalje jasnu poruku da šute i trpe. Zato tražimo cjelovitu reformu sustava socijalne skrbi i obiteljskog zakona odgoja i obrazovanja koji će se temeljiti na vrijednostima rodne ravnopravnosti, poštovanja prema drugima, vrijednostima mira i solidarnosti, empatije, ljubavi i odgovornosti prema zajednicu i okoliš - kazala je.

image

Noćni marš

Ante Čizmić/Cropix

Pozvale su i Grad Split i Županiju da što prije donesu lokalnu politiku rodne ravnopravnosti i politiku suzbijanja nasilja prema ženama te da ne primjenjuju politiku štednje u zaštiti života žena i djece. Među okupljenima su bili gradonačelnica Supetra Ivana Marković te gradonačelnik Splita Ivica Puljak sa zamjenikom Bojanom Ivoševićem.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. listopad 2024 01:48