Policijska uprava Splitsko-dalmatinska i u novoj 2024. godini nastavlja s aktivnostima u sklopu preventivnog projekta nastalog početkom prošle godine pod nazivom “SafetyNet – Bitka za sigurnost”. Cilj projekta je osvijestiti građane o opasnosti iz domena računalnog kriminaliteta. Nakon niza predavanja održanih po jedinicama lokalne samouprave na red je došlo i Sveučilište.
Tako su u srijedu načelnik policijske uprave Slobodan Marendić, policijska službenica za kibernetičku sigurnost Ivna Poljak Marunica i voditelj poslova prevencije Paško Ugrina održali, pred dekanima splitskih fakulteta, predavanje o kibernetičkoj sigurnosti u vijećnici Rektorata Sveučilišta u Splitu. Sugovornici su im bili rektor prof. dr. sc. Dragan Ljutić te izv. prof. dr. sc. Marijana Bartulović sa sveučilišnog odjela za forenzične znanosti.
Na samom početku predavanja prisutnima se obratio rektor Ljutić.
- Danas nam naši dragi prijatelji, načelnik i njegov tim, žele prezentirati ono što nama treba. U današnjem svijetu digitalizacije ja ne znam tko je siguran. S jedne strane sve mogućnosti koje nam digitalizacija daje itekako vrijede za naš svakidašnji život.
S druge strane, mi se izlažemo kroz mobitele, kroz kompjutore, kroz ulaske u društvene mreže. Dakle, različiti su načini kroz koji kriminal nalazi svoj put. Zato smo organizirati ovaj sastanak, nastojat ćemo da se poruke prošire na cijelo sveučilište. 2000 zaposlenika i 20 000 studenata, na njih treba djelovati, ukazati im na sve opasnosti koje vrebaju od računalnog kriminaliteta.
Nakon rektora riječ je uzeo načelnik Marendić.
- Početkom 2023. godine smo odlučili zbog porasta računalnog kriminaliteta pokrenuti "SafetyNet" - akciju osvještavanja javnosti. Računalni kriminalitet se ne događa samo u filmovima koje gledamo na Netflixu, to se događa u dnevnom boravku dok su roditelji na poslu ili u dječjom sobi dok roditelji navečer gledaju Kumove. U ovoj godini naš projekt dižemo na novu razinu i nazivamo ga “SafetyNet 2.0”.
Danas ga širimo na studente. Nema boljeg modela nego da nas rektor i dekani prihvate kao partnere. Mi ćemo ponuditi svoja znanja i omogućiti studentima forenzike da zajedno napravimo istraživanje i damo zajedničke odgovore na neka pitanja. Često se postavlja pitanje koja je društvena grupa najugroženija od računalnog kriminaliteta. Ne treba smetnuti s uma da su pripadnici svih grupa i generacija potencijalno ugroženi. Što bi se reklo: bitka se vodi na svim bojnim poljima.
Voditelj poslova prevencije Paško Ugrina je dodao:
- Projekt "SafetyNet" odgovor je policije na problem računalnog kriminaliteta. Cilj akcije je osvješćivanje, informiranje i savjetovanje. Posebna ciljana grupa su djeca. "SafetyNet" služi i da dođemo do osoba koje su bile žrtve računalnog kriminaliteta ali to nisu prijavile.
Naravno, djeca nisu jedina ciljana grupa. U kontekstu rizika sigurnosti u poslovanju, trgovini, komunikaciji, idemo i prema drugim grupama. Međutim, ono što je jako bitno, vodimo računa o evaluaciji. Što smo mi u ove dvije godine uradili. U konačnici sam broj prijava je proizvod ove projektne aktivnosti.
Činjenicu da je naše društvo sve više obilježeno modernim tehnologijama nije potrebno posebno dokazivati. Nažalost, negativni efekti tog procesa nisu u dovoljnoj mjeri prepoznati kao opasnost.
Napori splitske policije da građanstvo upozore na opasnost od računalnog kriminaliteta sigurno su mnogima sačuvali bankovne račune od neplaniranog pražnjenja. Nema sumnje da će se taj broj povećati nakon novouspostavljene suradnje s tako važnom ustanovom kao što je Sveučilište.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....