StoryEditorOCM
SplitSAD JE STAĐUN

Iskusni ribari love lignje ‘s kraja‘, znamo gdje ih ima najviše: ‘Ponesem malo vina, uvatim, pa s njima ravno u teću‘

Piše Mia Uzinić
26. studenog 2023. - 15:02

Ne kaže se bez razloga da “nema lignje dok ruke ne ozebu”. Splitski ribari okušavaju svoju sreću “s kraja”, neki iz gušta, a drugi ne bi li štogod ulovili za večeru. Iako se lignje s obale mogu loviti tijekom cijele godine, kraj jeseni i cijela zima su optimalan period. Tada lignje prilaze obali u potrazi za gavunima i drugom sitnom ribom koja se u tom periodu zadržava bliže kraju. 

- Lovi se na Prvoj vodi, na Jadrana, na Kašunima, na cijelom tom potezu zna biti ljudi što pokušavaju ulovit štogod. Ima ih i u Stobreču pored “11 Bilih”. Važno je imati lagani štap, a ja lovim na DTD-ove skosavice, mislim da su one najbolje.

Postoje i skuplje, kao npr. Yamashitine, nema tu pravila, ali ja se držim DTD-ovih i to onih koje su u dvije boje – kazao nam je mladi ribar koji je jučer uhvatio dvije lignje s kraja, jednu od 30 deka, a drugu od 15 deka.  

Kaže da je to poseban gušt koji ima svoje čari, stvaraju se nova poznanstva, priča se o ulovima, metodama, sistemima i “poštama”.  

image

Ilustracija

Neja Markičević/Cropix

Dalibor nam kaže kako on najčešće lovi s puškom, a ponekad i ode pokušat “s kraja”.  

U kraju sam najčešće, ono što bi se reklo “na čeku”. Kad prođe listopad i studeni prebacim se na lignje, sebi radi gušta. Ponesem sebi malo vina, štap ili dva pa lovim na mrkvu ili na skosu. Najčešće u sumrak kad nema puno mjesečine. Ne bih znao reći na koju varalicu se najviše love, nikad nije ni bilo pravila, nekad se uhvati na svijetlu, drugi put dođe na tamnu, to ona bira sama kako želi – kazao nam je Dalibor koji nije želio otkriti na kojoj točno poziciji lovi jer kako kaže: onda će svi znat. 

Je li lignja il´je lignjun  

Pitali smo jednog iskusnog ljubitelja ribe i mora koji se bavi ribolovom preko 30 godina da nam objasni razliku lignje i lignjuna: 

Svi koji su rođeni na moru trebali bi na prvi pogled znati razliku. Lignji se peraja proteže duž cijelog tijela, dok lignjun ima samo onaj trokut na vrhu. Također vidi se odmah i razlika u boji, a okusu je “nebo-zemlja”. Pa nije bez razloga lignja toliko skuplja od lignjuna - objašnjava nam ovaj vrsni poznavatelj. 

Napominje da ima razlike i među samim lignjama, pa ćete u nekim ribljim restoranima na meniju vidjeti u ponudi “lignja s peškafonda” i “jadranska lignja” koje se također razlikuju u cijeni. Kaže da “lignja s peškafonda” nije izmućena te se s njom može “pravo u teću”. Lignje koje su uhvaćene u koći često budu pune pijeska, potrebno ih je očistit, a razlika u okusu je ono što diktira i razliku u cijeni.  

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. lipanj 2024 21:09