Amerikanka Alexis Daniella u ponedjeljak je autobusom Jadran Ekspressa (partner FlixBus-a op.a.)) krenula iz Splita u Kotor. Potpuno neprihvatljivo ponašanje Alexis je odlučila podijeliti u jednoj Facebook grupi.
- Ono što mi se danas dogodilo u autobusu Jadran Ekspresa iz Splita za Kotor je bilo potpuno neprihvatljivo i nitko ne bi trebao prolaziti kroz to. Rano sam stala u red, provjerila kartu, stavila prtljagu pod autobus i ukrcala se. Budući da zauzimanje mjesta funkcionira po principu tko prvi dođe, odabrala sam sjedalo i ostavila svoje stvari dolje. Na kratko sam izašla iz autobusa da nešto sredim i vratila te ugledala ženu koja pokušava zauzeti moje mjesto.
Mirno sam joj rekla da sam već sjedila tamo i ostavila svoje stvari. Zatim je zgrabila moju torbicu i telefon bez mog dopuštenja, premjestila ih i odbila mi vratiti telefon. Kada sam je zamolila da ne dira moje osobne stvari, postala je agresivna. Nisam digla ruku na nju ni povisila glas. Onda je počela vikati i optužila me da sam je napala.
Najšokantniji dio? Nazvala me "crnim lopovom" i počela me rasno vrijeđati. Još gore, priključio se član osoblja Jadran Ekspresa (žena koja provjerava karte), vičući rasne uvrede poput "crnog ku***a" i rugala mi se pred svima. Ovo iskustvo je bilo ponižavajuće, emocionalno traumatično i jednostavno pogrešno - poručuje Alexis.
Traži službenu istragu Jadrana Ekspresa i FlixBusa. Ako se ovo pitanje ne riješi kako treba, neće oklijevati poduzeti pravne mjere.
- Rasizam, verbalno zlostavljanje i narušavanje osobnog prostora nikada ne treba tolerirati. Molim vas podijelite ovo kako bismo podigli svijest. Ovo nitko ne bi trebao doživjeti u javnom prijevozu - ili bilo gdje - zaključila je Alexis.
Alexis je incident prijavila autoprijevozniku od kojeg je stigao odgovor kojem se nije nadala.
- Prema izjavama svjedoka, uključujući našu zaposlenicu, incident se dogodio nakon što je druga putnica, koja je bila lošeg zdravstvenog stanja, iz medicinskih razloga zauzela mjesto koje ste Vi privremeno napustili. U tom trenutku, na temelju više prijava, reagirali ste agresivno fizički se obračunavši s putnicom, bacanjem njezine prtljage i stvaranjem nereda među ostalim putnicima. Nekoliko svjedoka, uključujući članove osoblja, izjavilo je da je Vaše ponašanje bilo remetilačko, s povišenim glasom, prijetnjama i fizičkim kontaktom, što je uzrokovalo nelagodu u autobusu"- napisali su iz Jadran Ekspresa u svom odgovoru Amerikanki i dodali da je i njihova zaposlenica takvo ponašanje smatrala neprimjerenim, doznaje Dnevnik.hr.
Njihove navode Alexis je odbacila, a u nastavku odgovora autoprijevoznik dodaje da nemaju ovlasti ni sredstva za provođenje formalne istrage ili objektivnu procjenu incidenta te da na temelju proturječnih izjava ne mogu donijeti konačnu presudu ili poduzeti daljnje korake. Upit smo poslali Jadran Ekspressu te ćemo njihov odgovor objaviti čim stigne.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....