StoryEditorOCM
OtociBRAČ U PLAMENU!

Bura pretvorila požar iznad Pučišća u šest odvojenih fronti: evakuirano oko 50 ljudi, branila se i industrijska zona

Piše Otoci SD, Dora Škarić
13. kolovoza 2026. - 09:44
ilustracijaJure Miškovic/Cropix
Prati slobodnadalmacija.hr na Googleu

Nakon što je jučerašnji požar u Konopjikovoj uvali ugašen, tijekom noći na Braču je izbio novi požar iznad Pučišća, i to blizu samog mjesta i kuća. Dojave o požaru vatrogasci su zaprimili oko 2.30, a zbog jake bure i izrazito suhe vegetacije vatra se vrlo brzo počela širiti.

Situacija je u kratkom vremenu postala kritična. Požar je ugrozio više objekata, zbog čega su vatrogasci morali evakuirati najmanje 50 ljudi iz dvadesetak objekata. Vatra je potom ušla i u industrijsku zonu Pučišća, gdje je poseban problem predstavljala obrana brojnih industrijskih objekata i radnih strojeva.

– Bilo je jako teško, imali smo ogromnih problema, međutim, nekako smo uspjeli. Svi objekti su na broju, sve glave su na broju, što je najbitnije – kazao je Nikola Martinić Dragan, zapovjednik VOP-a Brač.

Prema njegovim riječima, požar je u početku izbio na jednom mjestu, no zbog bure i suhe vegetacije vatra je počela preskakati velike udaljenosti.

– Događali su se preskoci od 600 do 700 metara, tako da je nakon pola sata to preraslo u pet-šest odvojenih požara, koji su se na kraju ponovno spojili u jedan – opisao je zapovjednik.

Vatrogascima su u pomoć stigla i četiri protupožarna aviona, među kojima je i kanader, koji aktivno sudjeluju u gašenju požara. Na terenu je trenutačno više od 115 vatrogasaca s operativnog područja Brača, ali i iz drugih dijelova Splitsko-dalmatinske županije, s četrdesetak vozila.

Borbu s vatrom dodatno otežava jaka bura.

Martinić Dragan potvrdio je i da je policija obaviještena o požaru od samog početka te se nalazi na terenu. Na pitanje o mogućem uzroku požara, kazao je da se vatrogasci tijekom noći nisu mogli baviti utvrđivanjem uzroka, nego im je prioritet bio zaštititi ljude i objekte.

– Policijska postaja o svemu je obaviještena od prvih minuta i oni su na terenu. Mi, s obzirom na situaciju koja je bila, nismo mogli razmišljati ni o čemu drugome nego da prvo sačuvamo sebe pa sve ovo što smo obranili – kazao je zapovjednik VOP-a Brač.

Nakon noći tijekom koje su branili kuće, industrijske objekte i stanovnike Pučišća, vatrogascima jutros u gašenju pomažu i zračne snage. Glavni cilj ostaje požar staviti pod kontrolu, no jaka bura i dalje je najveći problem na požarištu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. kolovoz 2026 10:20