StoryEditorOCM
ObalaPRVI PUT

Tko je Ibrahim Hadžibajrić Beg? Njemu je hrvatski sud na traženje BiH blokirao luksuzni apartman u Baškoj Vodi

Piše VIJESTI SD
20. listopada 2024. - 09:32

Ibrahim Hadžibajrić, na Sky aplikaciji zvan Beg, ostao je bez svojeg luksuznog apartmana u Baškoj Vodi.

To je potvrđeno iz Federalne agencije BiH za upravljanje oduzetom imovinom.

Naime, oni su dobili rješenje Županijskog suda u Splitu kojim se Hadžibajriću oduzima imovina i daje na upravljanje Federalnoj agenciji za upravljanje oduzetom imovinom, piše Crna hronika info. 

No, tko je Beg?

Beg je bivši načelnik sarajevske općine Stari Grad. Njemu je u travnju ove godine na Kantonalnom sudu u Sarajevu održano ročište za produženje pritvora. Tada je tužitelj Samir Selimović tražio produženje pritvora za tri mjeseca zbog straha od utjecaja na svjedoke.

Hadžibajrićev advokat Nedim Ademović smatra da prijedlog Tužilaštva KS nije osnovan.

- Tužilaštvo KS navodi da je Ibrahim Hadžibajrić imao naziv na Sky aplikaciji "Beg", aludirajući da je beg netko tko je glavni, tko se pita za sve, tko ima najviše novca. Podsjetit ću da je u našem narodu poznato da su porodice Hadžibajrić, kao i porodica Gradaščević kako se prezivala majka mog branjenika, begovske porodice te otuda su njega nazivali begom, a ne jer je vođa organizirane grupe - naglasio je Ademović.

Potom je u lipnju ove godine pred Kantonalnim sudom u  Sarajevu počelo čitanje optužnice protiv Ibrahima Hadžibajrića, njegovog sina Seida, Elmedina Karišika, Alme Destanović, Fahrudina Novalije i firme Plaza Group, koji se terete za teška koruptivna krivična djela propisana zakonima Federacije BiH i Kantona Sarajevo.

Prema optužnici, Hadžibajrić, zajedno sa sinom Seidom i tajnicom Općine Stari Grad, Almom Destanović, nezakonito je stekao stotine tisuća maraka. Elmedin Karišik, vlasnik firmi BH Plaza i Plaza Group, obećao je Hadžibajriću da će mu nakon umirovljenja pokloniti parcelu i stambenu zgradu ukupne površine od 1.027 kvadratnih metara u ulici Goruša, vrijednu milijun BiH maraka, piše CH info

Tužitelj Selimović je naveo da je parcela i nekretnina bila u vlasništvu Senada Muslima, a kupila ju je firma Europark 2022. godine. Ugovor nije proveden u Zemljišno-knjižnom uredu Općinskog suda u Sarajevu kako bi se prikrio stvarni vlasnik.

U optužnici se navodi da je Hadžibajrić već započeo ulaganja u objekt u ulici Goruša, blizu Opće bolnice u Sarajevu. Stvarni vlasnik nekretnine ostaje nepoznat, iako se pretpostavlja da je to Karišik, usprkos formalnim vlasnicima.

Tužitelj Selimović je naveo da su Hadžibajrići pogodovali Karišikovim firmama kroz brojne ugovore za zakup javnih površina i reklamnih panoa na atraktivnim lokacijama u Općini Stari Grad. Karišik je također dobio obećanje da će dobiti zemljište u ulici Logavina za izgradnju hotela, kao i zemljišta u još pet ulica i 12 poslovnih prostora u vlasništvu Jevreja. Hadžibajrić je omogućio Karišiku i odobrenje za izgradnju stambenog objekta u ulici Sedrenik, te postavljanje kioska u ulici Bravadžiluk, navode mediji detalje iz optužnice. 

Ibrahim Hadžibajrić i Elmedin Karišik optuženi su za formiranje i vođenje kriminalne grupe s ciljem stjecanja protupravne imovinske koristi. Optuženi su koristili kriptirane aplikacije za komunikaciju, a dogovarali su i dijelili novac zarađen od parkinga na nekoliko lokacija u Starom Gradu. Parking prostori su ustupani firmama koje su osnovane isključivo za tu svrhu, a stvarni vlasnik tih firmi bio je Karišik.

Prihodi od parkinga dijeljeni su između članova kriminalne grupe, a raspodjela novca vršena je putem Sky aplikacije. Karišik je firmi “Plaza Group” osigurao zakup imovine u ulici Safet bega Bašagića, a Hadžibajrići su mu obećali povlastice u općini.

Optužnica navodi da su Hadžibajrić i Destanović, 23. kolovoza 2019. godine, tražili oslobađanje imovine radi uspostave javnog parkinga, a kasnije su potpisali sporazum s Ministarstvom saobraćaja. Ugovori o korištenju parking prostora su sklopljeni bez odobrenja Općinskog vijeća.

Agencija za upravljanje oduzetom imovinom preuzela je njegov stan i garažu u naselju Skenderija, sud mu je blokirao imovinu. 

No, sada je došlo i do blokade raspolaganjem apartmanom u Hrvatskoj.  

"Odlučujući po zamolnici Kantonalnog tužilaštva kantona Sarajevo broj: T09 KTF 015728223 od 15. siječnja 2024. godine, Županijski sud u Splitu, Republika Hrvatska, zbog kaznenih djela organiziranog kriminala iz članka 342. stavak (2), zloupotrebe položaja i ovlasti iz članka 383. stavak (3) u vezi sa stavkom (1), pranja novca iz članka 272. st. (3) i (4), primanja dara i drugih oblika koristi iz članka 380. stavak (1) Krivičnog zakona Federacije BiH, a na osnovi Zakona o potvrđivanju Konvencije Vijeća Europe o pranju, traganju, privremenom oduzimanju i oduzimanju prihoda stečenog kaznenim djelom i o financiranju terorizma, odredio je privremenu mjeru radi osiguranja oduzimanja imovinske koristi protiv osumnjičenika H. I.-ja.

Privremena mjera radi osiguranja oduzimanja imovinske koristi zabranom otuđenja i opterećenja nekretnine donosi se u korist Bosne i Hercegovine, a upravljanje navedenom nekretninom povjerava se Federalnoj agenciji za upravljanje oduzetom imovinom sa sjedištem u  Sarajevu.

Posebna važnost suradnje s inozemnim pravosudnim organima ogleda se u činjenici da je prvi put odlukom domaćeg suda ishođena privremena mjera oduzimanja nekretnine u inozemstvu (apartman u Baškoj Vodi u Hrvatskoj) na osnovi Strasbourške konvencije iz 1990. godine, čime je postavljen temelj za tužiteljsku i sudsku praksu oduzimanja imovine osumnjičenih u inozemstvu.

Oduzimanje imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom u Europskoj uniji dugo se smatra jednim od najučinkovitijih alata za borbu protiv organiziranoga kriminala i korupcije. Oduzimanje je usmjereno na glavni razlog postojanja zločinačkih organizacija, odnosno ostvarivanje što veće dobiti nezakonitim sredstvima. Oduzimanje znači konačno lišavanje imovine na osnovi konačne sudske odluke, te je u tom smislu Agencija otvorila prostor za efikasnije djelovanje pravosudnih institucija, kako u objema zemljama tako i u cijeloj Europskoj uniji kad je u pitanju oduzimanje imovine nezakonito stečene kaznenim djelom", rečeno je iz Agencije.

"Ovo je značajan rezultat i iskorak u radu Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo kad je u pitanju oduzimanje imovine koja se nalazi izvan Bosne i Hercegovine, te putokaz da i ostala kantonalna tužilaštva slijede ovaj pozitivan primjer", kazao je Emir Bašić, v. d. direktora Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom.

Ibrahima Hadžibajrića sa suradnicima tereti se za najteža koruptivna kaznena djela.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. studeni 2024 14:11