
Nakon što smo u petak pisali kako su se u Marini na noge digli članovi inicijative mještana "Ne damo didovinu", izrazivši sumnju kako se na lokaciji ostataka kamene utvrde Citadela iz 15. stoljeća, ne provodi rekonstrukcija zgrade ugostiteljsko-turističke namjene - hotela baština, onako kako bi se trebala preuređivati ovakva stara povijesna lokacija, odnosno da se ne radi po propisima, iz Ministarstva kulture i medija su nam te sumnje i potvrdili. Rekonstrukcija zgrade je, inače, višemilijunska investicija tvrtke "Mala vala maslina", a izvođač radova je, kako stoji na ploči označenog gradilišta, tvrtka "Stone and sea".
- Prema podacima Konzervatorskog odjela u Trogiru Ministarstva kulture i medija, riječ je o građevinskim radovima na dijelu nekretnina koje su zaštićene kao pojedinačno kulturno dobro u sklopu Crkve sv. Ivana Krstitelja s ostacima Citadele u Marini, sukladno rješenju Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture i medija 2010. godine, te upisane u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske - navodi nam, među ostalim, Renata Margaretić Urlić, glasnogovornica Ministarstva kulture i medija pojašnjavajući kako je investitor za radove rekonstrukcije dijela toga sklopa prvo ishodio potvrdu Konzervatorskog elaborata 2022. godine, a potom i potvrdu projekta "Prenamjena, rekonstrukcija i nadogradnja poslovne građevine, ugostiteljsko-turističke namjene – hotel baština" u rujnu 2024. godine.
Povijesno graditeljstvo
- Konzervatorskim elaboratom predloženo je rušenje dijela građevina unutar sklopa koje su nastale u kasnom 20. stoljeću i to materijalima i oblikovanjem koje nije bilo u skladu s karakterom povijesnog graditeljstva Marine.
Međutim, odobrenim projektom nije predviđeno rušenje u obimu u kojem je izvedeno na terenu, stoga je Konzervatorski odjel u Trogiru obustavio radove. Najvrijedniji sačuvani autentični dijelovi sklopa utvrđeni ranijim istraživanjima i dokumentirani konzervatorskim elaboratom nisu srušeni i u tom dijelu štete nema - navodi se u odgovoru iz Ministarstva kulture i medija dodajući kako su stručnjaci Konzervatorskog odjela u Trogiru izrekli usmeni i poslali pismeni nalog izvođaču o obustavi radova, neposredno nakon dojave o navedenom događaju.
Novi nadzor
- S obzirom na to da je novim konzervatorskim nadzorom utvrđeno da je investitor unatoč obustavi nastavio s radovima, uslijedio je zahtjev za postupanje policije i zahtjev za hitno postupanje građevinske inspekcije u Splitu - ističu nam iz Ministarstva kulture i medija.
- Ovo područje Citadele zaštićena je jezgra i kulturna baština, trebalo joj je pažljivo pristupiti. Izražavamo sumnju u to da se poduzelo sve što se treba zaštititi. Vidimo da je u dva dana vrlo brzo porušeno bagerima, vanjski zid gotovo u potpunosti, a da nismo reagirali, bojimo se da je gotovo sve moglo biti srušeno, i cijeli ovaj kameni prednji dio gdje se nekoć nalazila poljoprivredna zadruga, odnosno uljara – kazali su nam članovi inicijative "Ne damo didovinu" s marinskog područja koji su se u petak okupili na spomenutoj lokaciji kako bi nam iznijeli svoje sumnje i upozorili na problem.
Utvrda, crkvica, trg...
Kako se navodi na stranicama Turističke zajednice Općine Marina na samoj obali nekada se nalazila kamena četvrtasta utvrda (Citadela). Citadela čini središnji dio naselja Marine, a opasana je zidinama pravokutnog tlocrta s ugaonim kulama. Citadela je drvenim pokretnim mostom bila povezana s Marinskom kulom čineći tako jedinstven obrambeni sklop.
Unutar utvrde, osim obrambenih i gospodarskih građevina, zbog rastuće osmanske ugroze gradi se i crkva sv. Ivana Krstitelja. Sjeverno je pročelje bilo uz samo more, a na zapadnom su zidu bila utvrđena glavna vrata s braništem (mašikulom) nad njima. U neposrednoj blizini tvrđave, po renesansnom principu formira se naselje.
Obiteljske kuće grade se, radi sigurnosti stanovnika, isključivo unutar zidina, a neke od njih čine i obrambeni zid koji okružuje čitavo naselje.
Raspored ulica uvjetovan je položajem na brijegu, a kod vrata citadele nalazi se mali trg (Brce). Tijekom Kandijskog rata 1657. godine, u Marinskoj bitci, Citadela je pretrpjela jaka oštećenja i do danas nije u cijelosti obnovljena - može se pročitati na stranicama marinskog TZ-a.
Komentari (0)
Komentiraj