
Pukla je cijev. Vodovodna. Voda teče već tjednima. Na plažu. I nikoga nije briga. Kažu šta ima veze. Popravit ćemo. Kad popravimo. Sad nemamo vremena. Ni ljudi. Ionako još nije sezona. Bitno je da ništa ne košta.
Nije šala. Ozbiljne količine vode istječu iz vodovodnih cijevi u Dućama na predjelu Rogač. Mještani su u nekoliko navrata kontaktirali omiški "Vodovod" i tražili da se kvar sanira, da se puknuta cijev zamijeni ili barem zakrpi, ali nitko nije reagirao. Tek su jednom djelatnici "Vodovoda" izišli na teren, uvjerili se da mještani ne haluciniraju i odmahnuli rukom. Riješit ćemo, rekli su. Ali, ne još. Nema žurbe. Neka teče. Hvala Bogu, imamo vode. A dobro će doći i da se sustav malo pročisti.
Stvarno nije šala. Prema procjenama znalaca, a znalac je svaki onaj koji plaća račune za vodu, u Dućama je, na Rogaču, dosad isteklo najmanje 1500 kubika vode. Iliti nešto više od 1000 eura. Otprilike toliko, ako ne računamo fiksne naknade, prosječno kućanstvo potroši u sedam godina.
Dakle, sitnica. A zapravo glupost. Laž. Jer, rekosmo već da ništa ne košta. I šta ima veze da teče. Neka teče. Ima vode. Bune se samo neznalice. Oni što misle da ih mjesečno plaćanje abnormalno visokih računa za vodu čini znalcima. Ma. Uostalom, da je lako raditi u Vodovodu, svatko bi tamo radio. A tamo, srećom, ne radi svatko.
Razgovor s direktorom
Idemo sad ozbiljno. U Dućama, na predjelu Rogač, prije nešto više od mjesec dana pukla je vodovodna cijev na plaži. Mještani su alarmirali dežurne službe omiškog "Vodovoda", no od toga nije bilo koristi, voda i dalje teče.
Zašto nitko nije popravio kvar pitamo Matka Kovačevića, direktora omiškog "Vodovoda".
- Nisam upućen što se zbiva, nazvat ću vas povratno čim saznam detalje - odgovara Kovačević.
Nakon sat vremena evo nas opet s direktorom.
Jeste li saznali?
- Jesam, sve je u redu, istina je da vodi curi, ali nema tu nikakvih problema.
Oprostite, voda ne curi, nego teče, a kako to mislite da nema nikakvih problema?!
- Jednostavno, ta voda nije nikakav trošak.
Nego što je onda?
- Ništa, to je naprosto voda koja sad odlazi kroz sustav.
A da nije pukla cijev onda bi ostala u sustavu?
- Tako je.
I građani bi je koristili, a vi biste im to korištenje naplatili?
- Pa moramo naplatiti korištenje vode, to se podrazumijeva.
A kad voda na javnoj površini istječe zbog puknuća cijevi i kad vi tu cijev ne želite popraviti onda, kažete, nema ni troška ni naplate?
- Kao prvo, nitko nije rekao da kvar nećemo popraviti.
Što se čeka?
- Jednostavno nismo u mogućnosti izići na teren jer nemamo ni dovoljno ljudi ni potrebnu mehanizaciju, a svi kooperanti koje smo kontaktirali su zauzeti.
Građani i potrošnja
I tako već više od mjesec dana?
- Znam da to mještanima može zvučati nelogično, ali uistinu tu nema nikakvog problema. Nitko nije ostao bez vode, plaža nije nagrđena, a trošak je nula.
A da nekom građaninu pukne cijev, ili da jednostavno odvrne slavinu i pusti vodu da teče, trošak ne bi bio nula?
- Naravno da ne bi, nije to isto.
Kako nije?
- Građani su dužni plaćati potrošenu vodu i održavanje sustava.
Aha, shvatili smo, kad građanin pušta vodu onda se to zove potrošnja, a kad vaš sustav pušta vodu onda je to ništa.
- Kako da vam objasnim. Omiški "Vodovod" sjajno radi, naša voda je besprijekorna, takve nema nadaleko, a to smo postigli isključivo velikim radom. Ulažemo i borimo se na sve moguće načine da naši potrošači budu zadovoljni.
To uključuje i česta poskupljenja, poput onog od 1. siječnja ove godine?
- Na žalost, to je bila nužnost.
Zašto je uopće kubik vode u Omišu tako skup? Zašto grad koji leži na vodi plaća jednu od skupljih vodovodnih usluga u državi?
- Ne bih se uopće s vama složio. Ali morate znati da je održavanje ovako velikog sustava, dobrim dijelom i sa zastarjelim sustavom, iznimno zahtjevno.
Koliko vode izgubite kroz sustav na putu od crpilišta do krajnjeg korisnika?
- Nešto manje od 50 posto.
Znadete li da je europski prosjek ispod 25 posto?
- Čitao sam o tome, ali nije to tako jednostavno.
Uostalom, ionako nema troška u tim gubicima, je li tako? Kao što ga nema ni sad u Dućama gdje voda već danima nesmetano teče.
- U Dućama sasvim sigurno nema troška.
Eurostatovi podaci
Jeste li svjesni kako će sve ovo što ste kazali zvučati kad napišem tekst?
- Je li vi to meni prijetite?!
Ni govora, samo kažem da ću napisati to što ste mi rekli.
- Pišite, što vam ja mogu kad ne razumijete.
Pa objasnite.
- Evo objašnjavam, pa ništa.
Bio je to razgovor s direktorom omiškog "Vodovoda". Dogovorili smo se da ćemo se naći na kavi gdje će direktor još jednom pokušati sve objasniti.
Do tada samo informacija kako je istraživanje Eurostata pokazalo da Hrvatska ima najviše zaliha pitke vode po glavi stanovnika u Europskoj uniji, dok je UNESCO-vo izvješće o dostupnosti vode i bogatstvu izvora Hrvatsku smjestilo među prvih pet u Europi i među četrdesetak zemalja svijeta najbogatijih vodom.
Što se tiče gospodarenja vodom, smjestili su nas na samo dno. A možda ni oni ništa ne razumiju. Na primjer, da nikakva troška nema kad pukne cijev i kad voda danima iz nje istječe.
Komentari (0)
Komentiraj