VISOKO OBRAZOVANJE

Veleučilište Arca jamči teoretsko znanje, praksu i posao

Piše Piše. S.D.
20. prosinca 2024. - 00:00

Kroz mentorstva, suradnju s gospodarstvom i konkretne projekte, Veleučilište Arca stvara stručnjake spremne za brz i učinkovit odgovor na izazove tržišta rada, istovremeno promičući etičnost, odgovornost i izvrsnost

Značaj veleučilišta sve se više prepoznaje i na tržištu rada, prije svega jer njihovim studentima stečene kompetencije i znanja tijekom studija omogućuju brzu zapošljivost.

Splitsko Veleučilište Arca u tome nije iznimka. Usmjereno je na visoku razinu stručnosti i inovativnosti u obrazovanju budućih inspekcijskih i kadrovskih menadžera, spajajući čvrste teorijske temelje s intenzivnim praktičnim iskustvima.

Kako ističe dekan Veleučilišta Arca prof. dr. sc. Đorđe Nadrljanski, vizija te visokoškolske ustanove podrazumijeva izgradnju dinamičnog nastavnog okruženja koje studente potiče na kritičko razmišljanje, samostalno rješavanje problema te stalno usavršavanje.

image

Prof. dr. sc. Đorđe Nadrljanski, dekan Veleučilišta Arca

Digitalno poslovanje u pomorstvu

Kroz mentorstva, suradnju s gospodarstvom i konkretne projekte, Veleučilište Arca stvara stručnjake spremne za brz i učinkovit odgovor na izazove suvremenog tržišta rada, istovremeno promičući etičnost, odgovornost i izvrsnost u svakom aspektu njihova profesionalnog djelovanja.

image

Prof. dr. sc. Đorđe Nadrljanski, dekan Veleučilišta Arca s prof. dr. Nikola Vukčević, prodekan za nastavu Fakulteta za mediteranske poslovne studije Tivat, Univerzitet Adriatik Bar

 

– Inovativnost Veleučilišta Arca najviše se ogleda u načinu na koji integrira teoriju s praksom, osiguravajući da studenti steknu ne samo čvrste akademske temelje, već i konkretne vještine primjenjive u stvarnom poslovnom okruženju. To uključuje uvođenje naprednih nastavnih metoda, korištenje suvremenih tehnoloških rješenja u edukaciji te blisku suradnju s gospodarskim sektorom i stručnjacima iz prakse. Na taj način Arca se ističe kao predvodnik u pripremi kadrova spremnih za izazove modernog tržišta rada – objašnjava dekan prof. dr. sc. Nadrljanski. Također, kako ističe, u sklopu nastavnog plana posebna pažnja se posvećuje stjecanju znanja iz aktualnih znanosti kao što je umjetna inteligencija (AI). O tome se posebno govori u knjizi “Digitalno poslovanje u pomorstvu” autora Đorđa Nadrljanskog, Mile Nadrljanski i Mire Pavlinović, koja predstavlja suvremene trendove i tehnologije koje oblikuju maritimnu industriju.

– U sklopu toga poseban naglasak stavljen je na umjetnu inteligenciju, koja se sve više koristi za optimizaciju poslovnih procesa, prediktivnu analitiku, sigurnost, upravljanje flotama i logističke lance. Knjiga prikazuje kako AI tehnologije unaprjeđuju efikasnost, smanjuju troškove, povećavaju sigurnost te ubrzavaju donošenje strateških odluka u pomorskom sektoru, istovremeno pružajući jasne primjere i smjernice za implementaciju tih rješenja u stvarnom poslovnom okruženju – ističe profesor Nadrljanski.

Izdavačka djelatnost također je jedna od vrijednih aktivnosti Veleučilišta Arca, a dosad su objavili više od 40 domaćih i međunarodnih knjiga uspješnica.

Umjetna inteligencija

Jedna od recentnih je i knjiga “Umjetna inteligencija” autora prof. dr. sc. Đorđa Nadrljanskog, koja je osmišljena kao suvremen, sveobuhvatan i praktično primjenjiv priručnik koji pokriva širok spektar tema iz ovog područja. Budući da je ta knjiga plod dugogodišnjeg znanstveno-istraživačkog rada i dio opsežnijeg knjižnog opusa prof. Nadrljanskog, ona reflektira autorovo bogato iskustvo i multidisciplinarno razumijevanje umjetne inteligencije. Kombinacija teorijske utemeljenosti i praktičnih primjera pruža čitateljima stabilan most između kompleksnih znanstvenih koncepata i njihove konkretne primjene u stvarnom svijetu. Kako ističe profesor Nadrljanski, u njezinu središtu nalazi se ideja razumijevanja temeljnih principa AI-a, kao i uloga koju umjetna inteligencija igra u transformaciji poslovanja, znanosti i svakodnevnog života.

image
Redak1/

U praktičnom smislu, čitatelji mogu očekivati jasne primjere i studije slučaja iz različitih domena primjene umjetne inteligencije, počevši od industrije i poslovanja (na primjer u automatizaciji proizvodnje, optimizaciji logističkih lanaca itd.), preko medicine i zdravstva (primjena AI u dijagnostici, personaliziranoj medicini, analizi medicinskih slika, farmakološkim istraživanjima i sl.), transporta i mobilnosti (autonomna vozila, optimizacija ruta i sigurnosni sustavi zasnovani na prepoznavanju uzoraka i sl.), sigurnosti i nadzora (napredni sustavi prepoznavanja lica, analize ponašanja, analiza prijetnji te kibernetička sigurnost) do obrazovanja i društvenih znanosti (personalizirani sustavi učenja, analitika ponašanja korisnika itd.).

Knjiga je u tom smislu vrijedan izvor za studente i znanstvenike (na primjer kao temeljni udžbenik koji omogućuje dubinsko shvaćanje teorijskih osnova i algoritamskih tehnika), za stručnjake u praksi poput menadžera, inženjera i konzultanata koji mogu koristiti knjigu za upoznavanje s najnovijim trendovima i alatima te razumijevanje kako integrirati AI rješenja u postojeće sustave, kao i za širu publiku.

Moguće zlouporabe

S obzirom na aktualnost ove teme, profesor Nadrljanski odgovara i na pitanje kakva nas budućnost čeka u suživotu s umjetnom inteligencijom, postoje li i u kojoj mjeri opasnosti od zlouporaba?

– Kao autor mogao bih istaknuti da se budućnost čovječanstva u suživotu s umjetnom inteligencijom uvelike oslanja na to kako ćemo kolektivno upravljati razvojem i primjenom te tehnologije. S jedne strane, AI nosi iznimne potencijale za poboljšanje kvalitete života – od medicinskih otkrića, optimizacije resursa i prometnih sustava, pa sve do personaliziranih usluga i obrazovanja. S druge strane prisutan je i rizik od zlouporabe, osobito ako ne postoje čvrsti etički i pravni okviri, učinkovita regulacija te transparentni mehanizmi nadzora i odgovornosti. Umjetnu inteligenciju ne treba tretirati kao silu izvan ljudske kontrole – naprotiv, ona je alat koji mi razvijamo i kojim upravljamo – ističe prof. dr. sc. Đorđe Nadrljanski.

– Strah se javlja kada nedostaje znanja, transparentnosti ili odgovornosti u razvoju i primjeni AI sustava. Stoga je ključno uložiti napore u obrazovanje, postavljanje međunarodnih standarda te kontinuiran dijalog između stručnjaka, zakonodavaca, gospodarstva i društva u cjelini. Time će se stvoriti temelji za siguran, etičan i održiv suživot čovjeka i umjetne inteligencije, u kojem će koristi biti maksimalne, a rizici svedeni na minimum – zaključuje dekan Veleučilišta Arca prof. dr. sc. Đorđe Nadrljanski.

Ključno je uložiti napore u obrazovanje, postavljanje međunarodnih standarda te kontinuiran dijalog između stručnjaka, zakonodavaca, gospodarstva i društva u cjelini. Time će se stvoriti temelji za siguran, etičan i održiv suživot čovjeka i umjetne inteligencije

Inovativnost Veleučilišta Arca najviše se ogleda u načinu na koji integrira teoriju s praksom, osiguravajući studentima ne samo čvrste akademske temelje, već i konkretne vještine primjenjive u poslovnom okruženju

24. prosinac 2024 22:42