
Svoj doprinos oblježavanju Svjetskog dana svjesnosti o autizmu mladi splitski umjetnik Joško Buljanović, koji stvara pod pseudonimom ‘Joko Bird‘, dati će na sebi svojstven način – doniranjem murala Centru za autizam u Splitu.
Njegovi omiljeni motivi ptica oplemenit će zidove toga centra, a nije ovo prvi put da daje humanitarno i od srca: kada šetate pokraj vrtića ‘Grigor Vitez‘ na Dobrome srest ćete se s njegovom umjetnošću, isto kao i ako vas ikada put nanese u prostorije dječje i adolescentske psihijatrije KBC-a Split.
Umjetničko ime koje je odabrao Joško Buljanović za njega ima simboličko značenje:
- Joko je nadimak koji me podsjeća na djetinjstvo, dok ‘Bird‘ simbolizira moju fascinaciju pticama. One za mene nisu samo prirodna bića nego i simboli mira, slobode, nadahnuća ili besmrtnosti. Uvijek su mi bile nešto posebno.
Možda je smišno, ali ka‘ mali bi leža‘ na travi, gledao nebo i zamišljao da sam njegov dio. Šetao bi šumama, osluškivao njihov pjev, osjećao bi da to nije melodija nego njihov način komunikacije. Vjerujem da smo svi isprepleteni i dio jednog kruga. Svaki svijet, svako društvo, mali je dio nečeg većeg i sve je povezano – objašnjava ovaj grafički dizajner.
Umjetnost za njega nije razmišljanje nego osjećaj. A inspiraciju nalazi u svemu što ga okružuje.
Način izražavanja
- Počeo sam slikati za vrijeme epidemije covida, kada su granice između unutarnjeg i vanjskog bile zamagljene, i tada sam u slikarstvu našao svoj način izražavanja.
Za vrijeme studiranja na Odsjeku za dizajn vizualnih komunikacija na splitskoj Akademiji i kasnije na magisteriju na Grafičkom dizajnu Likovne akademije u Sarajevu, proučavao sam evoluciju pisma, paleografiju, te znakove i simbole, semiotiku i razvio svoj piktografski stil koji na mene ostavlja dubok emotivni utisak. A ptice su bile moj motiv od djetinjstva.
Svaki moj rad temelji se na logotipovima, slovima, simbolima i ikonama. Kroz njih stvaram svoj vlastiti slikovni jezik, iskren osoban i autentičan. Pišem slikama, slikam riječima – objašnjava ovaj umjetnik koji inspiraciju nalazi u dječjoj i primitivnoj umjetnosti.
Teži jednostavnosti za koju drži da je najteže postići i citira velikog Leonarda da Vincija: "Jednostavnost je ultimativna soficiranost".
- Manje je – više. Bar ja u to vjerujem. S tom jednostavnošću, otvorenog srca, želim u promatraču probuditi osjećaj djetinje radosti, nevinosti i znatiželje. A umjetnost je za mene sredstvo povezivanja. Umjetnost je za svih, od ljubitelja umjetnosti profinjenog ukusa do laika – reći će autor murala koji nas izdaleka podsjećaju na radove svjetski poznatih umjetnika poput Keitha Harringa i Paula Kleeja - malo naivne, minimalističnog kolorita, ali prepune simbolike.
Od umjetnika, najviše cijeni i poštuje Pabla Picassa - "nema dalje od njega" - kao i Paul Kleeja, J. Miroa, Matissea, Kandinskog, Keith Haringa. Od hrvatskih umjetnika Vaska Lipovca, Julija Knifera, Ivu Dulčića – kaže da mu je njegov Krist u crkvi Gospe od Zdravlja "ljepši od Picassove Guernice".
Voli djecu.
Sloboda, iskrenost i otvorenost
- Djeca su najiskrenija. Najdraže mi se družiti s njima jer su neposredna, slobodna, iskrena. Oni žive u trenutku, bez suvišnih briga i ograničenja, a mi odrasli često zaboravimo tu slobodu i opuštenost koju smo imali kao djeca.
Kroz umjetnost želim podsjetiti na važnost tih osobina, da budemo slobodni, iskreni i otvoreni, baš kao što su najmlađi. Ptice, kao moj isključivi umjetnički motiv, savršeno se uklapaju u ovu ideju. Kao simbol slobode i prirodne nesputanosti moja su poruka da trebamo zadržati tu slobodu u svom životu, bez straha od osude – kaže Joko Bird.
Trilogija splitskih murala koja je počela sa oslikavanjem vrtića na Dobrome, njegova je inicijativa. Svoju ideju da oslika vrtić, bolnički hodnik i sada Centar za autizam prenio je voditeljima tih ustanova, što su oni, naravno, objeručke prihvatili. Zašto i ne bi? Umjetnost oplemenjuje. A kad je riječ o prostorima Dječije i adolescentske psihijatrije, Joško Buljanović je, veli, imao želju stvoriti prostor u kojem umjetnost može biti izlaz, inspiracija i podrška.
I evo, za Svjetski dan svjesnosti o autizmu, 2. travnja, daruje svoj novi rad i svojom kreativnošću želi probuditi ono najbolje u ljudima:
- Ptice su slobodne i imaju svoj jedinstven put, baš kao i svaka osoba na autističnom spektru.Kroz ovaj mural željeli smo poslati poruku da svi zaslužujemo prostor u kojem se osjećamo prihvaćeno i shvaćeno, bez obzira na naše razlike.
Autizam je neurološki razvojni poremećaj koji nas poziva da budemo pažljiviji, strpljiviji i s više razumijevanja jedan za drugoga. Svaka osoba na spektru ima svoje jedinstvene potrebe i talente, a naš je zadatak stvoriti okruženje koje će podržavati sve.
Kroz umjetnost želimo doprinjeti širenju svijesti i podsjetiti nas sve na važnost zajedništva i uključivanja svih – kaže Joško Buljanović, alias Joko Bird.
Komentari (0)
Komentiraj