
"One nisu stale" naziv je kampanje koju je pokrenula Udruga žena oboljelih i liječenih od karcinoma "Caspera".
Maja Bojić Drinovac, Marina Zečić, Ivana Frapporti, Sonja Grgat, Branka Štrbac, Marija Barbarić i Nikica Hamer Vidmar su One koje su nastavile živjeti unatoč bolesti, a svojim svjedočanstvima žele ohrabriti i druge žene koje se suoče s bolesti.
- Svojim pričama i životnim iskustvom žene koje su imale dijagnozu ili se sada bore žele pokazati kako to nije razlog da bi stale. Uz sama svjedočanstva kampanja se još sastoji od predavanja i radionica, a najveći naglasak je na tome da idemo dalje, objasnila je Frapporti.
Sonja Grgat, predsjednica udruge "Caspera" je istaknula kako ovom kampanjom žele osvijestiti društvo kako postoje žene koje imaju karcinom, ali one bez obzira na dijagnozu i dalje postoje i djeluju.
- Važno nam je da žene u Splitu znaju da mogu bez obzira na dijagnozu nastaviti sa životom u onom obliku koji im odgovara i da je sve u redu. Želimo što više pričati o karcinomu kao takvom jer kod nas još uvijek vlada stigma o oboljelima. Nerijetko se događa da se oboljeli srame bolesti, ne žele o tome pričati i stavljaju stvari pod tapet. Mi im želimo dati priliku da dođu, razgovaraju i ohrabre sve one buduće koje će nažalost biti bolesne, kazala je Grgat.
Drugi dio kampanje tiče se prevencije o kojoj će govoriti doc. dr. sc. Irena Zakarija-Grković i dermatologinja dr. Dubravka Vuković.
- Svi znaju o važnosti dojenja za zdravlje djece, ali jako malo ljudi razmišlja o dojenju kao načinu preventive brojnih bolesti kod žena, uključujući rak jajnika i rak dojki, pojasnila je Zakarija-Grković.
Koliko benefita donose vježbanje znaju učiteljica joge Zlata Benzia Glavinović i doc. dr. sc. Marija Ban s Klinike za onkologiju i radioterapiju splitskog KBC-a.
- Kroz vježbanje želim na trenutak ženama pomoći da se odmaknu od svakodnevice i da koliko mogu sve te probleme ostave sa strane te da se prepuste sebi, kazala je Benzia Glavinović.
Gorana Jerković, magistra psihologije s Odjela dječje hematoonkologije KBC-a Split je istaknula kako je psihosocijalna podrška važna jer bolest sama za sebe nosi maha, bilo na fizičkom i psihičkom planu, ali i što se tiče svakodnevnog života.
- U jednom momentu život se potpuno okrene naglavačke i u roku od 24 sata kada vam netko priopći dijagnozu ne znate što vas čeka, koji je put na koji morate krenuti te kako ćete se s tim nositi vi, obitelj, djeca i prijatelji. Oboljelima od malignih bolesti treba maksimalno pomoći da pronađu svoj put i novu kvalitetu život u obliku i kojem to mogu, objasnila je Jurković.
Za uživanje u prirodi odnosno planinarski izlet zadužena je Aleksandra Kuzmanić, voditeljica Radne skupine za osobe s invaliditetom pri Komisiji za vodiče Hrvatskog planinarskog saveza.
- Očekujem da nakon ovog izleta, na jesen i zimu, nastavimo s našim druženjima. Osnovni cilj je da ti izleti budu inkluzivni da nema razdvajanja na osobe koje su preboljele ovo ili ono nego da idemo kao žene, prijateljice i kolegice i da uživamo u prirodi, za kraj je kazala Kuzmanić.
Sve dodatne informacije o radionicama i predavanjima možete pronaći na njihovoj web-stranici (www.caspera-split.com) i društvenim mrežama.