Cijene u Hrvatskoj neprestano rastu i ne možemo se oduprijeti osjećaju da s istim iznosom novca iz dana u dan možemo kupiti sve manje proizvoda s polica trgovina. Vladine mjere ograničavanja cijena osnovnih proizvoda i minimalni rast plaća nisu dovoljni da ublaže sve veće troškove života.
Građane je nedavno dodatno pogodila vijest da, unatoč tome što subvencije za struju i plin ostaju na snazi, u idućih šest mjeseci možemo očekivati porast cijena od 10 %.
Povećanje troškova energenata dodatno će opteretiti kućne budžete, no moramo biti svjesni da bi bez Vladinih mjera ovaj scenarij bio mnogo gori. Godišnji trošak za struju u prosječnom kućanstvu s potrošnjom od 3000 kWh, bez subvencija bi bio viši za čak 102 eura.
Najbolja alternativa
Strah nas je i zapitati se koliko dugo će nas Vlada pokušavati štititi od sve skupljih tržišnih cijena energenata i što bi se dogodilo da se te mjere ukinu.
Ovo je već sedmi paket mjera kojim Vlada želi zadržati nisku cijenu energije i čija je vrijednost gotovo 250 milijuna eura. Međutim, moramo biti svjesni da državni proračun nije neograničen i da, kako bismo zaštitili naše budžete, moramo što prije pronaći alternativu.
Srećom, alternativa ne samo da postoji već za prelazak na istu postoje razni poticaji, subvencije i porezne olakšice. Riječ je, naravno, o ugradnji solarnih panela, koji ne samo da smanjuju troškove energije već i povećavaju energetsku neovisnost te samim tim umanjuju rizik od budućih poskupljenja energenata.
Usprkos sufinanciranju iz fondova i podršci lokalnih zajednica, mnoge građane muče brojna pitanja o ovoj investiciji. Nedoumice se najčešće odnose na visinu početnih troškova i dugoročnu isplativost. Građani žele biti sigurni da će se njihova ulaganja isplatiti i da će sustav solarnih panela donijeti stvarne uštede, a ne dodatne brige.
Upravo zato je prije konačne odluke najbolje porazgovarati sa stručnjacima iz tvrtke "Forte Solar", koja se može pohvaliti nizom uspješnih projekata. Njihovo znanje i iskustvo mogu pomoći u razjašnjavanju svih nejasnoća i pružiti korisne informacije o najprikladnijim rješenjima za svako kućanstvo. Također, stručnjaci mogu dati savjete o dostupnim poticajima i subvencijama, čime se dodatno olakšava proces prelaska na solarne panele.
Solarni potencijal
Hrvatska ima jedan od najvećih solarnih potencijala u Europi. Zahvaljujući stručnjacima iz tvrtke "Forte Solar", ovaj potencijal sada iskorištava niz hotela, tvrtki i kućanstava diljem zemlje.
Dalmaciju obasjava čak 2700 sunčanih sati godišnje, što predstavlja izvanrednu priliku za iskorištavanje solarne energije i ostvarivanje značajnih ušteda na računima za struju.
No, u uvjetima sve toplijih ljeta i ekstremno dugih toplinskih valova, Dalmatinci su u potrazi za rashlađenjem većinu vremena provodili unutar zatvorenih prostora, ispod rashladnih uređaja. Navedeno je ublažilo nesnosne vrućine, ali i povećalo mjesečne račune.
– Kad smo s našim klijentima krenuli pričati o uštedama došli smo do zaključka da je ovog ljeta korištenje, a samim tim i potrošnja klima-uređaja bila gotovo dva puta veća nego lani. Globalno zatopljenje je tu i iz godine u godinu toplinski valovi traju sve duže te je boravak u stanu ili kući gotovo nemoguć bez konstantno upaljenog klima-uređaja. Dobra stvar je da solarne elektrane imaju mogućnost jednostavnog proširenja jer će potrebe za električnom energijom biti sve veće – objašnjava Luka Vetma, direktor tvrtke "Forte Solar".
Ulaganje u budućnost
Uz poticaje, subvencije, porezne olakšice i povoljnije uvjete kreditiranja, investicija u solarnu elektranu isplati se u samo nekoliko godina.
– Uzimajući u obzir porast cijene električne energije i porast potrošnje tijekom ljetnih mjeseci, možemo reći da do isplate investicije može doći i prije predviđenog datuma. Naravno, tu su i drugi benefiti, kao što je mogućnost proširenja kapaciteta i ugradnje punjača za električne automobile uz koje je moguće ostvariti dodatne uštede – istaknuo je Vetma.
Bespovratna sredstva kreću se najviše do 50 % opravdanih troškova projekta, što znatno smanjuje trošak investicije. Sve više ljudi prepoznaje priliku da ovim putem postignu energetsku neovisnost i zauvijek srežu račune za struju.
Do kraja siječnja 2024. godine na distribucijskoj mreži HEP-Operatora distribucijskog sustava (HEP-ODS) priključeno je ukupno 16.309 sunčanih elektrana. Pritom je zanimljivo istaknuti da se broj sunčanih elektrana više nego udvostručio u odnosu na prošlu godinu, kada ih je bilo 8019.
Pozitivan trend se nastavlja, tako se na distribucijsku mrežu HEP-ODS-a u prvih šest mjeseci ove godine priključilo 5504 novih fotonaponskim elektrana. Ako i vi želite doskočiti problemima neizvjesnih cijena energenata i osigurati si energetsku neovisnost pošaljite kod SD09 na prodaja@fortesolar.hr za besplatno snimanje objekta dronom i izračun potencijala krovišta.
Sadržaj je nastao u suradnji Slobodne Dalmacije i Forte Solar d.o.o..